به گزازش اکوایران مردم اوکراین بار دیگر امروز صبح با صدای آژیر حمله هوایی بیدار شدند، در حالی که روسیه بیش از 100 موشک شلیک کرد. به گفته یکی از مشاوران رئیس جمهور اوکراین، صدای انفجارها در چندین شهر از جمله پایتخت، کیف شنیده شد. 

بنا به گزارش خبرنگار رویترز و رسانه های محلی، انفجار در کیف، ژیتومیر و اودسا رخ داد. با هدف به حداقل رساندن آسیب احتمالی به زیرساخت های انرژی، قطع برق در مناطق اودسا و دنیپروپتروفسک اعلام شد.

این بمباران‌ها با شدت بیشتر از معمول پس از آن رخ داد که کرملین طرح صلح اوکراین را رد کرد و اصرار داشت که کیف باید الحاق چهار استان به روسیه را بپذیرد.

مسکو بارها هدف قرار دادن اهداف غیرنظامی را رد کرده است، اما اوکراین می‌گوید بمباران روزانه آن‌ها شهرها، شهرک‌ها و زیرساخت‌های کشور را از برق گرفته تا بیمارستان‌ها ویران کرده است.

به گفته کایریلو تیموشنکو، رئیس‌دفتر ولودیمیر زلنسکی، روز چهارشنبه یکی از موشک‌های روسیه به بخش زایمان بیمارستانی در شهر خرسون اصابت کرد. تیموشنکو در پستی در تلگرام گفت که کارکنان و بیماران به پناهگاه منتقل شدند و به کسی آسیبی نرسیده است.

DZBKZQHFVNOA7OA5QS2ETXRZQQ

شهر خرسون در جنوب اوکراین از زمانی که اخیراً آزاد شد، تحت بمباران مداوم نیروهای روسی قرار داشته است. پس از عقب‌نشینی نیروهای روسی به سمت ساحل شرقی رودخانه دنیپرو در ماه گذشته، اوکراینی‌ها شهر را پس‌گرفتند که پیروزی بزرگی برای آن‌ها بود.

زلنسکی در یک سخنرانی ویدئویی گفت: «ما انسانیت خود را از دست نداده‌ایم، اگرچه ماه‌های وحشتناکی را تحمل کرده‌ایم، و آن را از دست نخواهیم داد، اگرچه سال سختی در پیش داریم.»

روسیه در 24 فوریه به اوکراین حمله کرد. کیف و متحدان غربی‌اش اقدامات روسیه را کشورگشایی امپریالیستی خوانده و محکوم کرده‌اند، اما ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، آن را یک «عملیات نظامی ویژه» برای نظامی‌زدایی‌کردن همسایه‌اش می‌خواند.

MF5RF624IJJ7RHXBDASFZFR67Y

پس از شروع جنگ، تحریم‌های گسترده‌ای علیه روسیه اعمال شد؛ جنگی که منجر به کشته شدن ده‌ها هزار نفر، آواره شدن میلیون‌ها نفر از خانه‌هایشان، ویران شدن شهرها و ناآرمی در اقتصاد جهانی و افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی شده است.

همزمان با کاهش واردات بزرگترین مشتریان انرژی این کشور، داده‌های گازپروم، شرکت نفت و گاز دولتی روسیه، نشان می‌دهند که صادرات گاز روسیه به اروپا به پایین‌ترین حد خود از زمان فروپاش شوروی رسیده است.

 

واقعیت‌های امروز جنگ

هنوز چشم اندازی برای گفتگو برای پایان جنگ وجود ندارد.

زلنسکی با تمام توان به دنبال اجرای طرح صلح 10 ماده‌ای پیشنهادی اوکراین است که بر اساس آن روسیه به تمامیت ارضی اوکراین احترام می‌گذارد و تمام نیروهایش را از این کشور خارج می‌کند. اما مسکو روز چهارشنبه این طرح را رد کرد و تکرار کرد که کیف باید الحاق چهار استان - لوهانسک و دونتسک در شرق و خرسون و زاپوریژژیا در جنوب- را به روسیه بپذیرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: «هیچ طرح صلحی وجود ندارد که واقعیت‌های امروزی در مورد قلمرو روسیه با الحاق چهار منطقه به روسیه در نظر نگیرد.»

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: «تصور زلنسکی برای بیرون راندن روسیه از شرق اوکراین و کریمه با کمک غرب و وادار کردن مسکو به پرداخت خسارت به کیف یک "توهم" است.»

تاس، خبرگزاری دولتی روسیه، به نقل از لاوروف گفته است که روسیه به تقویت قدرت نظامی و قابلیت‌های تکنولوژیکی خود در اوکراین ادامه خواهد داد. او گفت که نیروهای بسیج شده مسکو دوره‌های "آموزش‌های جدی" را گذرانده اند و در حالی که بسیاری از آن‌ها اکنون در جبهه هستند، اکثریت آنها هنوز در میدان حضور نداشته‌اند.

زلنسکی از پارلمان خواست که متحد بمانند و از اوکراینی‌ها به خاطر کمک به غرب برای «بازیافتن خود» تمجید کرد.

وی در یک سخنرانی گفت: «ملت ما امروز نماد شجاعت و تسلیم‌ناپذیری برای تمام جهان است.»

ezgif-5-b1278f9f19

حملات خرسون

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین روز چهارشنبه اعلام کرد روسیه بیش از 25 سکونتگاه در اطراف خرسون و زاپوریژژیا را موشک‌باران کرده است. منطقه خرسون، در دهانه رودخانه دنیپرو و دروازه‌ای برای ورود به شبه جزیره کریمه از راه زمینی است.

نبردهای شدید در اطراف شهر باخموت در شرق استان دونتسک که تحت کنترل اوکراین است ادامه داشته است و همچنین در شمال و در اطراف شهرهای سواتوف و کرمینا در لوهانسک، جایی که نیروهای اوکراینی در تلاش‌ برای شکستن خطوط دفاعی روسیه هستند.

وزارت دفاع بریتانیا گفت که روسیه احتمالاً مواضع خود در کرمینا در خط مقدم را تقویت کرده است، چراکه این بخش از نظر لجستیکی اهمیت زیادی دارد و پس از پیشروی‌های اوکراینی‌ها در غرب نسبتاً آسیب‌پذیر است.

اوله ژدانوف، تحلیلگر نظامی مستقر در کیف، خاطرنشان کرد که شهر و منطقه خارکف نیز تحت حملات شدیدی قرار گرفته است و انفجارها به یک خط لوله گاز در این منطقه آسیب رسانده است.