به گزارش اکوایران، اعتراضات ضد دولتی پرو به شهر توریستی کوسکو گسترش یافت.

بنا بر گزارش بلومبرگ، اعتراضات علیه دولت دینا بولوارته، رئیس جمهور پرو که از یک ماه پیش تاکنون 48 کشته بر جای گذاشته است، روز چهارشنبه در جنوب این کشور در ئامنه کو های  آند گسترش یافت و درگیری های جدیدی در شهر توریستی کوسکو گزارش شده است.

مقامات بهداشتی در کوسکو گفتند که 37 غیرنظامی و شش افسر پلیس پس از تلاش معترضان برای تصرف فرودگاه شهر، جایی که بسیاری از گردشگران خارجی برای دیدن مکان‌هایی از جمله قلعه ماچو پیچو در نزدیکی اینکاها وارد می‌شوند، مجروح شدند.

تظاهرات و مسدود کردن جاده ها علیه بولوارته و در حمایت از رئیس جمهور مخلوع پدرو کاستیو در 41 استان، عمدتا در جنوب پرو، برگزار شده است.

ناآرامی ها در اوایل ماه دسامبر پس از برکناری و دستگیری کاستیلو، اولین رئیس جمهور پرو با ریشه های فرودست و روستایی، پس از تلاش گسترده وی برای انحلال کنگره و جلوگیری از استیضاح خود آغاز شد. تظاهرات، عمدتاً در مناطق روستایی نادیده گرفته شده کشور که هنوز به کاستیلو وفادار هستند، به دنبال برگزاری انتخابات فوری، استعفای بولوارته، آزادی کاستیلو و اجرای عدالت برای احقاق خون معترضان کشته شده در درگیری با پلیس هستند.

230111120454-04-peru-president-boluarte-inquiry

شدیدترین درگیری ها روز دوشنبه رخ داد که 17 نفر در درگیری با پلیس در شهر جولیاکا در نزدیکی دریاچه تیتیکاکا کشته شدند و معترضان بعداً به یک افسر پلیس حمله کردند و او را زنده سوزاندند. روز چهارشنبه هم مقامات بهداشتی در کوسکو گفتند که یک غیرنظامی بر اثر شلیک گلوله جان خود را از دست داد.

پیش از این، دفتر بازپرس پرو گفته بود که 39 غیرنظامی در درگیری با پلیس و هفت غیرنظامی دیگر در تصادفات رانندگی مربوط به مسدود کردن جاده ها و همچنین یک افسر پلیس کشته شده اند. تعداد قربانیان روز چهارشنبه به 48 نفر افزایش یافت. 

-1x-1

روز سه‌شنبه، دولت پرو از ساعت ۸ بعد از ظهر به مدت سه روز منع آمد و شد اعلام کرد. تا ساعت 4 صبح در پونو. دفتر دادستانی ملی اعلام کرد که از ریاست شورای وزیران و وزارتخانه های دفاع و کشور برای تحقیقاتی که علیه بولوارته و سایر مقامات به دلیل مرگ های اعتراضی آغاز کرده است، درخواست اطلاعات کرده است.

در جولیاکا، در استان پونو، جمعیتی در کنار تابوت 17 نفری که در تظاهرات روز دوشنبه کشته شدند راهپیمایی کردند. تکه کاغذی که به یک تابوت وصل شده بود، با اشاره به رئیس جمهور فعلی پرو گفت: «دینا مرا با گلوله کشت». بستگان قربانیان هم شعار می دادند: «این دموکراسی دیگر دموکراسی نیست». هنگامی هم که آنها از کنار پاسگاه پلیس عبور می کردند، که توسط ده ها افسر محافظت می شد، فریاد زدند: «قاتل»! در همین حال، هیئتی از کمیسیون بین‌آمریکایی حقوق بشر برای بررسی اعتراضات و واکنش پلیس به پرو سفر خود را آغاز کرد. 

photo_2023-01-12_13-36-42

بولوارته پیش از تصدی ریاست جمهوری، معاون سابق کاستیو بود. او گفته است که از طرحی برای پیشبرد انتخابات ریاست جمهوری و کنگره در سال 2024 که در ابتدا برای سال 2026 برنامه ریزی شده بود حمایت می کند. او همچنین از تحقیقات قضایی در مورد اینکه آیا نیروهای امنیتی با خشونت بیش از حد عمل کرده اند یا خیر، حمایت می کند. اما چنین اقداماتی تاکنون نتوانسته ناآرامی‌ها را که پس از استراحتی کوتاه در حوالی تعطیلات کریسمس و سال نو با قدرت در برخی از فقیرترین مناطق پرو از سر گرفته‌اند، سرکوب کند.

کاستیلو، یک تازه کار سیاسی که قبل از نقل مکان به کاخ ریاست جمهوری در یک خانه خشتی دو طبقه در ارتفاعات آند زندگی می کرد، در انتخابات سال 2021 که نظام سیاسی پرو را تکان داد و اختلافات عمیق بین ساکنان پایتخت، لیما، و حومه شهر که مدت ها از آن غفلت شده بود  را آشکار کرد، به پیروزی مرزی دست یافت.