به گزارش اکوایران، کاخ سفید اعلام کرده قصد دارد ۵۰ ماشین جنگی «بردلی» به اوکراین ارسال کند. به همین ترتیب، آلمان خودروهای جنگی پیاده‌نظام «ماردر» را ارسال خواهد کرد و فرانسه خودروهای جنگی زرهی «AMX-10 RC» را به اوکراین ارائه خواهد کرد. دربسته کمکی ۳ میلیارد دلاری که پنتاگون هفته گذشته از آن رونمایی کرد، ۵۰۰ موشک «TOW» و ۲۵۰ هزار گلوله مهمات ۲۵ میلی‌متری برای همراهی با خودروهای بردلی گنجانده شده است.

به نوشته نشنال اینترست، این وسایل نقلیه، تانک‌های اصلی مخصوص نبردی نیستند که کی‌یف می‌خواهد؛ با این‌ وجود، تجهیزات مهمی برای هر توپخانه‌ای محسوب می‌شوند. این خودروهای زرهی و پیاده‌نظام، کوچک‌تر و ضعیف‌تر برای نبرد هماهنگ با تانک‌های اصلی طراحی شده‌اند. در حالیکه این وسایل نقلیه به خوبی نسخه اصلی نیستند، اما کاربرد آنها بیش از آن است که حریف تانک‌های روسی شوند.

در این شرایط، اوکراین امیدوار است که تعهد به ارسال خودروهای جنگی به این معنی باشد که متحدان نیز آماده ارسال تانک‌های مخصوص نبرد مانند «لئوپارد ۲» ساخت آلمان باشند. لهستان روز چهارشنبه گفت که قصد دارد تانک لئوپارد ۲ را به اوکراین منتقل کند. در همین حال، بر اساس گزارش‌ها، بریتانیا در حال بررسی ارسال حدود ۱۰ تانک «چلنجر ۲» است.

photo_2023-01-14_17-10-23

تانک لئوپارد ۲

قدرت شلیک بردلی‌های آمریکایی بیشتر از خودروهای زرهی‌ای است که پیش از این برای اوکراین فرستاده بود که این یک پیشرفت برای اوکراین محسوب می‌شود. پنتاگون اعلام کرده که بردلی مکمل وسایل نقلیه آلمان و فرانسه خواهد بود. جو بایدن نیز در این زمینه گفت: «در حال حاضر جنگ در اوکراین در نقطه حساسی قرار دارد. ما باید هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم». همچنین ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت این کمک‌ها همکاری‌های دفاعی را به سطح جدیدی رسانده است.

اعزام این خودرو‌ها تغییری مهم در نحوه تسلیح اوکراین است. پیش‌ از این، کشورهای ناتو تجهیزات دوران شوروی را به کی‌یف ارسال کرده بودند. خودروهای جدید توانایی نیروهای اوکراینی برای انجام برخی عملیات‌ها را افزایش می‌دهد تا بخش‌هایی از خاک این کشور را آزاد کنند.

چرا متحدان غربی اکنون خودروهای جنگی می‌فرستند؟

برای ماه‌ها، کشورهای غربی از ارسال تانک‌ها و ماشین‌های جنگی پیشرفته پیاده‌نظام خودداری کردند و نگران رویارویی کاملا مستقیم با روسیه بودند؛ اما با شدت‌ گرفتن جنگ، کی‌یف قلمروهای بیشتری را پس گرفت و روسیه زیرساخت‌های حیاتی اوکراین را نابود کرد و اکنون، متحدان غربی کمتر نگران خشم روسیه هستند و مصمم‌ترند تا به درخواست‌های پرشور اوکراین برای کمک برای بیرون‌راندن نیروهای مسکو پاسخ دهند.

1200px-Challenger2-Bergen-Hohne-Training-Area-2

تانک چلنجر ۲

آن‌ها امیدوارند آخرین بسته‌های تسلیحاتی، از جمله خودروهای جنگی، به اوکراینی‌ها کمک کند تا از حملات احتمالی روسیه در ماه‌های آینده جلوگیری کنند و  دفاع روسیه از خط مقدم خود را که صدها مایل در شرق و جنوب اوکراین امتداد دارد، بشکنند. با مسیرهایی که برای عملیات طراحی شده‌اند، بردلی برای نبرد در زمین‌های کشاورزی شرق اوکراین مناسب است.

مزایا و معایب تغییر مسیر در تسلیح اوکراین

اگرچه تغییر سیستم‌ تسلیحاتی غرب، وابستگی کی‌یف به تأمین‌کنندگان غیرغربی را کاهش می‌دهد، اما به دلایلی نگرانی‌های وجود دارد مبنی بر اینکه این سه خودروی مشابه ولی با کارایی متفاوت، ممکن است شبکه لجستیکی ارتش اوکراین را تحت‌ فشار قرار دهد. هرچند ناتو در توسعه و ترکیب استانداردهای همکاری در جهان بهترین است، اما هیچ دو سیستم تسلیحاتی‌ای شرایط لجستیکی یکسانی ندارند و این وضعیتِ تازه ممکن است به زیرساخت‌های لجستیکی اوکراین فشار وارد کند و تأثیرات مثبت این تجهیزات راکاهش دهد.

تهیه تجهیزات مختلف نظیر جلیقه‌ و کوله‌پشتی برای سربازان یک چیز است، اما دادن سه خودروی جنگی پیاده‌نظام مختلف با سه موشک ضدتانک مختلف یک چیز دیگر. دومی، می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در عملیات شود. معرفی سه خودروی جنگی جدید، به سه زنجیره مختلف تأمین و نگهداری، تعمیرات اساسی، سه فرایند آموزشی متفاوت برای خدمه، سه مجموعه متفاوت از روش‌های عملیاتی و سه زنجیره تأمین مهمات مختلف نیاز دارد.

بعید است که ارتش اوکراین این وسایل نقلیه را در یک سطح و به صورت ترکیبی استفاده کند، اما ممکن است در مناطق یکسانی عملیات کنند که هزینه‌های نگهداری و مدیریت را بیش از آنچه که باید، افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر اما می‌توان ادعا کرد که ارائه سه سیستم تسلیحاتی مختلفو در عین حال مشابه ممکن است تاب‌آوری نظامی اوکراین را افزایش دهد. برای مثال، اگر یکی از کشورهای ناتو تصمیم بگیرد که دیگر از سیستم‌های تسلیحاتی خود پشتیبانی یا نگهداری کند، اوکراین همچنان از حمایت دو کشور دیگر برخوردار خواهد بود.

افزودن این سه سیستم تسلیحاتی فرصت‌های بیشتری را برای دیگر متحدان ناتو در حمایت از اوکراین ایجاد می‌کند. به عنوان‌ مثال، اگر یک متحد کوچک‌تر می‌توانست فقط نیروی انسانی، آموزش، تدارکات یا مهمات محدودی را فراهم کند، اکنون گزینه‌های بیشتری را دارند. علاوه بر این، داشتن وسایل نقلیه با کیفیت بالا به نیروهای اوکراینی امنیت و قدرت تهاجمی بیشتری ارائه می‌دهد.

فرماندهان روسی برتری خودروهای غربی را به رسمیت می‌شناسند و ممکن است در مقابله با واحدهایی که به این سلاح‌ها مجهز شده‌اند، تردید کند. وسایل نقلیه غربی و همچنین سیگنال حمایتی که غرب عملا با آنها ارسال می‌کند، روحیه اوکراینی‌ها را تقویت خواهد کرد. از نظر عملی نیز ارتش‌های غربی می‌توانند ببینند که سلاح‌هایشان چگونه در یک میدان نبرد مدرن عمل می‌کنند و طرح‌های نبرد و روش‌های عملیاتی خود را آزمایش کنند.

معرفی خورو‌های زرهی

روزنامه واشنگتن‌پست هم در گزارشی به معرفی خودروهای زرهی‌ای پرداخته که در اختیار اوکراین قرار داده شده است.

«M2 Bradley» آمریکایی

بردلی یک خودروی جنگی پیاده‌نظام ساخت آمریکا است که برای حرکت و پشتیبانی از سربازان پیاده در نظر گرفته شده است. اولین نسخه آن در دهه ۱۹۸۰ به ارتش ایالات متحده معرفی شد. هر وسیله نقلیه برای حمل کردن یک تیم خدمه سه‌نفره و شش سرباز به‌عنوان مسافر، به‌ویژه در زمین‌های باز، طراحی شده است. علاوه بر تفنگ ۲۵ میلی‌متری اصلی‌اش، می‌توان این خودرو را به یک موشک‌انداز ضدتانک «tow» مسلح کرد.

Bradley-Fighting-Vechicle

زرهی بردلی

امروزه بحثی در میان تحلیلگران نظامی به راه افتاده در مورد اینکه آیا بردلی یک تانک محسوب می‌شود یا خیر. سرهنگ بازنشسته «مارک کَنیان» - مشاور ارشد برنامه امنیت بین‌المللی مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی - می‌گوید از آنجا که بردلی دارای زره سبک، زنجیر تانک (به‌جای چرخ)، یک تفنگ متوسط و قابلیت‌های دوربرد است، اساساً یک «تانک سبک» محسوب می‌شود.

بسیاری از کارشناسان نظامی می‌گویند که این ماشین جنگی، کافی نیست؛ تا حدی به این دلیل که اسلحه آن بسیار کوچک است و به عنوان وسیله نقلیه‌ای برای درگیری با تانک‌های دیگر طراحی نشده است. اوکراین درخواست تانک‌های آمریکایی «آبرامز ام ۱» را داده است که در مقایسه با مدل مورد اشاره، قطعاً «تانک» محسوب می‌شود اما ایالات متحده با ارسال آنها موافقت نکرده است.

خودروهای جنگی زرهی معمولاً سریع‌تر و چابک‌تر از تانک‌های کامل هستند و سوخت و نگهداری آنها آسان‌تر است. کنیان گفت بردلی‌ها دارای حسگرهای دید در شبِ عالی‌ای هستند و بهتر از هر چیزی است که اوکراینی‌ها یا روس‌ها دارند.

«Marder» آلمانی

شرکت آلمانی راین متال اعلام کرد که می‌تواند حدود ۱۰۰ ماردر را پس از بازسازی بفرستد. ماردر که از سال ۱۹۷۱ در حال استفاده است، دارای یک توپ ۲۰ میلی‌متری خودکار است و می‌تواند به سیستم موشک ضدتانک هدایت‌شونده مجهز شود و شش یا هفت سرباز می‌توانند داخل آن جا شوند. این سیستم تسلیحاتی در جنگ کوزوو و افغانستان استفاده شده است.

ILÜ_der_Bundeswehr_am_24.09.2012_--_Marder_AT_(cropped)

«AMX-10 RC» فرانسوی

این خودروی فرانسوی که توسط مقامات این کشور «تانک سبک» نامیده می‌شود، در اوایل دهه ۱۹۷۰ ساخته و برای انجام شناسایی طراحی شده است. این تانک سبک به یک توپ ۱۰۵ میلی‌متری مجهز است و به‌جای زنجیر، روی شش چرخ حرکت می‌کند. به گفته وزارت دفاع فرانسه، مقامات فرانسوی و اوکراینی همچنان در حال مذاکره هستند تا مشخص شود که چه تعداد از این خودرو و در چه زمانی ارائه شود.

AMX-10_RC_03

عملکرد در میدان جنگ

این خودروهای جنگی می‌توانند به اوکراین کمک کنند تا مواضع نیروهای روسی را شناسایی کند، سربازان را انتقال دهد و به خودروهای زرهی روسیه شلیک کند.

درحالی‌که هیچ‌یک از این وسایل نقلیه به‌خودی‌خود مسیر جنگ را تعیین نمی‌کند، اما اگر به‌درستی به کار گرفته شوند و در این زمینه به‌خوبی مورد حمایت قرار گیرند، مزیت تاکتیکی بزرگی را برای اوکراینی‌ها فراهم خواهند کرد.

AMXهای فرانسوی در طول جنگ سرد برای شناسایی طراحی شدند. به گفته باترورث یک تحلیلگر اطلاعاتی، این وسیله نقلیه اسلحه خود را شلیک می‌کند و نیروهای دشمن را مجبور کند که مواضع خود را آشکار کنند و بعد فرار می‌کند؛ چون قدرت حفاظتی تانک‌های جنگی را ندارد.

ماردر و بردلی نیز توانایی شناسایی پیشرفته‌تری نسبت به خودروهای جنگی فعلی اوکراین دارند که در زمان شوروی طراحی شده است. باترورث گفته که بردلی می‌تواند اهدافی را در فاصله دورتر و در شرایط آب‌وهوایی دشوارتر پیدا کند. به گفته کنیان، آنها می‌توانند به تک‌تیراندازهای اوکراینی کمک کنند.

در شرایط بحرانی، بردلی و ماردر می‌توانند نیروها را به صحنه نبرد منتقل کرده و با توپ‌های خود از آنها با پشتیبانی کنند.

بهره‌برداری از این ماشین‌های جنگی به آموزش نیاز دارد؛ بنابراین احتمالاً چند ماه طول می‌کشد تا آنها در میدان نبرد ظاهر شوند. یک مقام دفاعی آمریکا در این باره گفت، ایالات متحده یک برنامه آموزشی جدید را ارائه خواهد داد که حدود ۵۰۰ سرباز اوکراینی را در یک‌زمان آموزش می‌دهد. کنیان گفت این کمک می‌کند تا ایالات متحده و فرانسه که تعداد زیادی از این تانک‌ها را ذخیره کرده‌اند و به دنبال حذف تدریجی آنها هستند، آنها را به اوکراین ببخشند.