به گزارش اکوایران، کریستین لامبرشت، وزیر دفاع آلمان، پس از تحمل یک سال انتقادات شدید به دلیل اشتباهات مکرر، رویکردش به جنگ در اوکراین و پیشرفت کند توسعه و تقویت ارتش استعفا داد. 

به نوشته نیویورک‌تایمز، خانم لامبرشت بالاترین مقام دولت صدراعظم اولاف شولتس است که تاکنون استعفا داده است. خروج او احتمالاً ضربه‌ای به شولتس، حزب سوسیال‌دموکراتش و اعضای ارشد ائتلاف سه‌جانبه دولتی او خواهد بود. شولتس بارها از خانم لامبرشت، وزیر دادگستری سابق و هم‌حزبی سوسیال دموکرات خود دفاع کرده و در مصاحبه اخیر با روزنامه زوددویچه تسایتونگ، او را وزیر دفاعی درجه یک خواند.

خانم لامبرشت از زمان تصدی این پست و با روی کار آمدن دولت آقای شولتس در سال گذشته، مورد انتقاد شدید قرار گرفت و او به کانون حملات محافظه‌کاران دموکرات مسیحی، حزب پیشرو اپوزیسیون تبدیل شد. او هیچ تجربه در امور نظامی نداشت، و تماماً توسط سیاستمداران و کارشناسان امنیتی به عنوان فردی دیده می‌شد که علاقه‌ای به اداره ارتش ندارد. به گزارش پرفروش‌ترین روزنامه آلمان، بیلد، خانم لامبرشت در مصاحبه‌ای با این روزنامه نتوانست درجه‌های نظامی آلمانی را نام ببرد.

خانم لامبرشت در بیانیه‌ای که صبح روز دوشنبه منتشر شد، گفت: تمرکز چندماهه رسانه‌ها بر شخص من، کار توضیح و گزارش در مورد سربازان، توان ارتش، و سیاست‌های امنیتی‌ای که به نفع مردم آلمان است را دشوار کرده است.

این استعفا در لحظه‌ای دشوار برای آقای شولتس رخ داد؛ زیرا دولتش با فشارهای فزاینده‌ای برای ارسال تانک‌های سنگین لئوپارد ۲ (Leopard) خود به اوکراین مواجه است؛ یا حتی به دیگر کشورهای اروپایی اجازه ارسال تانک‌های لئوپارد آلمانی را بدهد. این کشورها موظف‌اند قبل از ارسال هرگونه سلاح ساخت آلمان، از برلین تأییدیه دریافت کنند. اما انتظار نمی‌رود که خروج او بی‌میلی آلمان را برای ارسال تانک تغییر دهد؛ تصمیم‌گیری آن کاملاً با صدراعظم است.

photo_2023-01-14_17-10-23

آقای شولتس قول داد که به زودی جایگزینی خانم لامبرشت که به گفته او فداکاری فوق‌العاده‌ای به این شغل نشان داد، معرفی کند. وی گفت: وزارت دفاع فدرال، ارتش، و همه کسانی که نگران دفاع کشور ما هستند، سزاوار این هستند که این موضوع به سرعت روشن شود. امروز زمانی نیست که در مورد آنچه در آینده اتفاق می‌افتد نگران باشیم. بگذارید این را به شما بگویم، آینده را روشن می‌بینم.

غرب احتیاط را کنار می‌گذارد؛ تسلیحات جدید، جنگ در اوکراین را تغییر می‌دهد؟

یافتن جانشین می‌تواند چالش دیگری برای آقای شولتس ایجاد کند. پرکردن وزارت دفاع در آلمان اغلب بسیار دشوار است، به ویژه در صفوف سوسیال‌دموکرات‌ها، حزبی که هنوز در داخل تلاش می‌کند تا سیاست خارجی صلح‌طلبانه خود را پس از تهاجم روسیه به اوکراین تغییر دهد. گزینه دیگر آقای شولتس، تغییر کابینه است.

خانم لامبرشت از زمان شروع جنگ در اوکراین با تحقیر عمومی روبه‌رشدی مواجه شد. در حالی که کشورهای اروپایی در روزهای اولیه جنگ، آماده ارسال سلاح به کیف بودند، خانم لامبرشت برای تحویل ۵ هزار کلاه‌خود در بوق‌وکرنا کرد. علی‌رغم این واقعیت که او عمدتاً سیاست‌های آقای شولتس را پیش می‌برد، لامبرشت چهره اصلی تعلل‌های دولت برای ارسال سلاح به اوکراین بود.

اولریکه فرانکه، کارشناس دفاعی آلمانی در شورای روابط خارجی اروپا، می‌گوید: «در چنین لحظه حساسی که چشم همه به بزرگ‌ترین قدرت اروپا است، شولتس فرد مناسبی را برای این کار سراغ ندارد».

انتقادها زمانی افزایش یافت که در تابستان گذشته فاش شد خانم لامبرشت از هلیکوپتر دولتی برای بردن پسرش به تعطیلات خانوادگی استفاده کرده است.

photo_2023-01-17_15-47-49

اخیراً، احزاب مخالف در آلمان استدلال کرده‌اند که خانم لامبرشت مسبب رشد کند صندوق دفاعی ۱۰۰ میلیارد یورویی است. این صندوق به عنوان بخشی از برنامه دولت برای تقویت چشمگیر ارتش خود برای دوران جنگ است. در اوکراین. آلمان انبارهای محدودی از مهمات اولیه دارد که تنها برای چند ساعت یا چند روز جنگ کافی است.

خانم فرانکه گفت که در حالی که وزیر دفاع مستعفی اغلب به خاطر تصمیماتی که واقعاً توسط صدراعظم رهبری گرفته می‌شد مورد حمله قرار گرفت، شکست اصلی خانم لامبرشت ناتوانی یا بی‌میلی او در انجام پروژه صدراعظم در سیاست خارجی و نظامی آلمان بود.

یکی از اهداف اصلی آقای شولتس، آماده‌کردن نیروهای مسلح آلمان برای دوران افزایش ناامنی در اروپا، در پی حمله روسیه به اوکراین بود. خانم فرانکه گفت: به نظر نمی‌رسید که او انگیزه هدایت این پروژه را داشته باشد. با این طرح، یک فرصت واقعی برای تغییر همه چیز وجود داشت، و به نظر نمی‌رسید که لامبرشت هیچ جاه‌طلبی برای انجام این کار داشته باشد.

آخرین ضربه، پیام ویدئویی عجیب اینستاگرام لامبرشت در شب سال نو بود. در آن، لامبرشت در مورد جنگ اوکراین حرف زده و در میان پس‌زمینه‌ای از آتش‌بازی‌های برلین، فصل نو را تبریک گفت. منتقدان آن را بی‌محتوا و غیرضروری دیدند، و حتی وزارت دفاع نیز ارتباط خود با این ویدئو را رد کرد و آن را یک پیام شخصی خواند.

هفته گذشته، مقاله جلد مجله خبری آلمانی اشپیگل، پیشرفت دولت در احیای ارتش را هدف قرار داد و در آن، خانم لامبرشت مجدداً مورد انتقاد شدید قرار گرفت و نیروهای آلمانی وی را متهم کردند که ارتش را به حالت سپتیسمی درآورده است.

خانم لامبرشت در بیانیه خود گفت که امیدوار است استعفای او تمرکز عمومی را به جایی که باید بازگرداند. وی گفت: کار ارزشمند سربازان و افراد با انگیزه فراوان در منطقه عملیاتی باید در مرکز توجه‌ها باشد.