به گزارش اکوایران، مردم پرو در تظاهرات روز پنجشنبه علیه رئیس‌جمهور دینا بولوارته و در حمایت از سلف وی به پایتخت ساحلی این کشور هجوم بردند. در جریان برکناری رئیس‌جمهور سابق در ماه گذشته منجر به ناآرامی‌های مرگباری شد و کشور را وارد هرج و مرج سیاسی کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حامیان رئیس‌جمهور سابق پدرو کاستیو، اولین رهبر پرو با پیشینه آندی، امیدوارند این اعتراض‌ها فصل جدیدی را در جنبش چندهفته‌ای برای درخواست استعفای بولوارته، انتخابات فوری و تغییرات ساختاری در کشور باز کند. کاستیلو پس از تلاش ناموفق برای انحلال کنگره استیضاح شد.

تاکنون تظاهرات عمدتاً در جنوب منطقه آند پرو برگزار شده است و ۵۳ نفر در ناآرامی‌ها جان خود را از دست دادند که اکثریت آن در درگیری با نیروهای امنیتی بود.

تظاهرات و درگیری‌های بعدی با نیروهای امنیتی، بدترین خشونت سیاسی پرو در بیش از دو دهه گذشته بوده و شکاف عمیق این کشور بین نخبگان شهری که عمدتاً در لیما متمرکزند و مناطق روستایی فقیرنشین را در کانون توجهات قرار داده است.

فلورنسیا فرناندز، وکیل ساکن کوسکو، چهارشنبه پیش از تظاهرات گفت: در کشور من، صدای آندها، صدای اکثریت خاموش شده است. ما مجبور شدیم به این شهر خشن، این شهر مرکزیت‌گرا آمده و بگوییم که آندها آمده‌اند.

تظاهرکنندگان امیدوارند با آوردن تظاهرات به لیما، قدرت تازه‌ای به جنبشی بدهند که با سوگندخوردن بولوارته، معاون رئیس‌جمهور، در ۷ دسامبر به جای کاستیو آغاز شد.

آلونسو کاردناس، استاد سیاست عمومی دانشگاه آنتونیو رویز د مونتویا در این باره گفت: وقتی تراژدی و حمام خون در خارج از پایتخت رخ دهد، به اندازه وقتی که در پایتخت همان اتفاق بیفتد، اهمیتی ندارد.

کاردناس با اشاره به دو شهری که شاهد اعتراضات خشونت‌آمیز بودهاند، افزود: رهبران این را فهمیده‌اند و می‌گویند که (دولت و مرکزگراها) می‌توانند ما را در کوسکو، در پونو قتل‌عام کرده و هیچ اتفاقی نیفتاد. ما باید تظاهرات را به لیما بکشانیم.

تمرکز معترضان در لیما نیز نشان‌دهنده ضددولتی بودن تظاهرات در روزهای اخیر است.

عمر کرونل، استاد علوم سیاسی دانشگاه کاتولیک پرو، با اشاره به کشته‌شدن ۱۸ نفر در تاریخ ۹ ژانویه در یک شهر جنوبی، گفت: لیما که ابتدای اعتراضات، در ماه دسامبر هنوز به تظاهرات نپیوسته بود، پس از کشتار جولیاکا تصمیم به پیوستن گرفت.

معترضان روز پنجشنبه قصد دارند از مرکز شهر لیما به سمت منطقه میرافلورس، یکی از محله‌های نمادین نخبگان اقتصادی کشور راهپیمایی کنند.

دولت معترضان را به آرامش فراخوانده است.

بلوارته این هفته گفت: ما می‌دانیم که آنها می‌خواهند لیما را تصاحب کنند. من از آنها می‌خواهم که لیما را تصاحب کنند، بله، اما در آرامش.

وی افزود که او در خانه دولت منتظر آن‌ها است تا بتوانند درباره دغدغه و برنامه‌های اجتماعی خود صحبت کنند.

بولوارته گفته است که از طرحی برای پیشبرد انتخابات ریاست‌جمهوری و کنگره در سال ۲۰۲۴ که در ابتدا برای سال ۲۰۲۶ برنامه‌ریزی شده بود، حمایت می‌کند.

بسیاری از معترضان می‌گویند با دولتی که علیه شهروندانش خشونت راه می‌اندازد، نمی‌توان گفتگو کرد.

با تجمع معترضان در لیما، خشونت‌های بیشتری در جنوب پرو نیز شکل گرفت.

روز چهارشنبه در شهر ماکوسانی، پس از کشته و زخمی‌شدن ۳ نفر دیگر بر اثر تیراندازی در تظاهرات ضددولتی، معترضان ایستگاه پلیس و دفتر قضایی را به آتش کشیدند.

فعالان، تظاهرات روز پنجشنبه لیما را راهپیمایی کواترو سویوس نامیده که به چهار نقطه اصلی امپراتوری اینکاها اشاره دارد. همچنین نامی است که به راهپیمایی گسترده سال ۲۰۰۰ داده شد؛ زمانی که هزاران پرویی علیه دولت خودکامه آلبرتو فوجیموری که ماه‌ها بعد استعفا داد، به خیابان‌ها آمدند.

چندین تفاوت اساسی بین آن تظاهرات و اعتراضات این هفته وجود دارد.

کاردناس گفت: در سال ۲۰۰۰، مردم علیه رژیمی که قبلاً در قدرت تثبیت شده بود، اعتراض کردند. اما اکنون، آنها در مقابل دولتی هستند که تنها یک ماه است که در قدرت بوده و فوق‌العاده شکننده است.

وجه تمایز دیگر این است که رهبری اعتراضات سال ۲۰۰۰ متمرکز بوده و توسط احزاب سیاسی رهبری می‌شد. کورنل گفت: اکنون شاهد پراکندگی و چنددستگی بیش‌تری هستیم.

اعتراضات لیما در ماهی که گذشت، عمدتاً مردمی بوده و رهبر مشخصی نداشته است.

گوستاوو مونتویا، مورخ دانشگاه ملی سن مارکوس، می‌گوید: ما تاکنون جنبشی به این بزرگی ندیده‌ایم. حالا در گوشه ذهن همه این فکر وجود دارد که نیاز است هرچه سریع‌تر همه چیز را اصلاح کنیم. به نظرم شاهد یک تغییر تاریخی هستیم.

اعتراضات به حدی افزایش یافته است که بعید است تظاهرکنندگان از استعفای بولوارته راضی باشند و اکنون خواستار اصلاحات ساختاری اساسی‌تری هستند.

مونتویا گفت که اعتراضات در مناطقی که به طور سیستماتیک با مردم به عنوان شهروندان درجه دوم رفتار می‌شود، روی داده است.

تحلیلگران هشدار می‌دهند که عدم توجه به خواسته‌های معترضان می‌تواند عواقب ناگواری داشته باشد.

کاردناس گفت: ما کم‌کم باید به این فکر کنیم که می‌خواهیم با پرو چه کنیم، در غیر این صورت ممکن است همه چیز از هم بپاشد.