به گزارش اکوایران، در شرایطی که رسانه نزدیک به دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی از سفر قریب‌الوقوع دبیر این شورا به یکی از کشورهای منطقه خبر داده، برخی رسانه‌ها به گمانه زنی در این زمینه پرداخته‌اند.

نورنیوز، شب گذشته در خبری اختصاصی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی تا قبل از پایان سال جاری به یکی از کشورهای عربی منطقه سفر می‌کند. هدف از این سفر، ملاقات با مقامات عالی آن کشور و حل و فصل چند پرونده مهم امنیتی و اقتصادی است».

1

با انتشار این خبر از شب گذشته، گمانه‌زنی‌ها پیرامون مقصد سفر آتی شمخانی شدت گرفته است. با توجه دیدار روز گذشته رئیس پارلمان بحرین در دیدار با یک هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی و اعلام این‌که  منامه از بهبود روابط دوجانبه استقبال می‌کند، بسیاری از بحرین به عنوان مقصد سفر آتی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی سخن گفتند.

با این‌همه پایگاه امواج‌میدیا مدعی شده دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به امارات متحده عربی سفر کند. بر اساس این گزارش، شمخانی در این سفر، پس از دیدار با شیخ طحنون بن زاید آل نهیان مشاور امنیت ملی امارات، قرار است با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی نیز دیدار کند. یک منبع آگاه عربی به امواج‌میدیا گفت: «برنامه سفر [شمخانی] به امارات از پیش هماهنگ شده بود... قرار بود دو هفته پیش انجام شود، اما به دلیل توافق با چین به تعویق افتاد».