به گزارش اکوایران، اسرائیل یکی از دراماتیک‌ترین بحران‌های داخلی طول عمر خود را تجربه می‌کند، جایی که حتی ارتش نیز به دلیل طرح بازنگری قضایی که توسط کابینه نتانیاهو دنبال می‌شود، دچار گسستگی شده است.

پایکوبی در تهران و بیروت

به نوشته بن‌کاسپیت، تحلیل گر مسائل اسرائیل در المانیتور، بیش از 500 خلبان ذخیره نیروی هوایی اسرائیل که تعداد قابل توجهی از نیروهای عملیاتی آن را تشکیل می‌دهند، قصد دارند در اعتراض به از بین بردن اقتدار دیوان عالی توسط کابینه، از حضور در پست‌های خودداری کنند. خلبانان در حال جمع‌آوری آخرین امضاها از 513 امضا کننده نامه‌ای هستند که قرار است به فرمانده نیروی هوایی، سرلشکر تومر بار تحویل داده شود.

این اقدام دراماتیک که اولین بار روز جمعه توسط اخبار کانال 12 اسرائیل گزارش شد، آخرین مورد از موج اعتراضات دموکراسی‌خواهانه در میان نیروهای ذخیره ارتش، از جمله خلبانان، اپراتورهای هواپیماهای بدون سرنشین، نیروهای ویژه، کارشناسان اطلاعاتی و دیگران است. کابینه و برخی از فرماندهان ارشد نظامی این امتناع از خدمت را به‌عنوان نافرمانی که امنیت اسرائیل را به خطر می‌اندازد به شدت محکوم کرده‌اند، در حالی که نیروهای ذخیره استدلال می‌کنند که تضعیف دستگاه قضایی توسط کابینه، اسرائیل را به یک دیکتاتوری تبدیل می‌کند که دیگر نمی‌توانند به آن خدمت کنند.

واضح است که نفوذ بی‌سابقه شکاف عمیق اجتماعی و سیاسی به صفوف نیروهای عادی و ذخیره ارتش، آخرین سنگر اجماع اسرائیلی‌ها، یعنی نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) را تضعیف می‌کند. با این حال، تضعیف این نهاد نه تنها بر جامعه اسرائیل تأثیر می‌گذارد بلکه مقامات امنیتی هشدار می‌دهند که این می‌تواند امنیت اسرائیل را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

یک منبع سیاسی ارشد اسرائیلی که خواست نامش فاش نشود، به المانیتور گفت: «تمام کاری که اکنون برای حزب الله و ایران باقی مانده این است که از خوشحالی دست‌های خود را به هم بکشند. آنها نیازی به انجام کاری ندارند. یهودیان در حال شکست دادن خودشان هستند.»

Em9RA99XEAAZPYo.jpglarge

«بیمه‌نامه یهود»

عظمت شکاف‌های داخلی را می‌توان به بهترین نحو در توهین‌های فزاینده به خلبانان نیروی هوایی اسرائیل دید، گروهی که همیشه به عنوان «بیمه‌نامه یهودیان» در برابر نابودی توسط دشمنانشان، از تحسین عمومی گسترده‌ای برخوردار بودند. روز پنجشنبه، فعالان جناح راست یک کلیپ ویدئویی را منتشر کردند که نشان می‌دهد خلبانان در طول نبرد از ارائه پوشش هوایی برای نیروهای پیاده نظام که مشکوک به حمایت از اصلاحات قضایی بودند، خودداری می‌کنند.

وزیر فرهنگ و ورزش، میکی زوهار این کلیپ را پست کرد اما در واکنش به طوفان عمومی ایجاد شده، به سرعت آن را حذف کرد. در حالی که ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی علیرغم محکومیت شدید فرمانده نیروی هوایی، سخنگوی ارتش و وزیر دفاع، همچنان به پخش کردن آن ادامه می‌دهد. حتی گروه‌های سازمان‌یافته حزب لیکود در رسانه‌های اجتماعی - و همچنین حامیان نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو، از جمله روزنامه‌نگاران سرشناس - همچنان به انتشار این ویدیوی ظاهراً ساختگی ادامه می‌دهند.

ائتلاف نتانیاهو در کنست در این هفته مراحل مختلف تائید مورد نیاز برای تصویب «قانون معقولیت» - از بین بردن اختیارات دیوان عالی – را به سرعت جلو برد. در آستانه تصویب نهایی این لایحه در اوایل هفته آینده، اعتراضات عمومی گسترده نیز تشدید شد، از جمله راهپیمایی به سمت بیت المقدس، که با وجود گرمای سوزان بیش از 10،000 شرکت کننده را به خود جلب کرده است.

حزب الله از فاصله نزدیک

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل، که این هفته با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید دیدار کرد و در جلسه مشترک کنگره در روز چهارشنبه سخنرانی کرد، گفت که مقامات ارشد آمریکایی ابراز نگرانی کرده‌اند که حزب‌الله و ایرانی‌ها اختلافات داخلی در اسرائیل را مشاهده می‌کنند و ممکن است تلاش کنند از این فرصت استفاده کنند.

چه بسا، چند روز قبل، حزب الله عکس‌های دراماتیکی منتشر کرد که به وضوح هرتزی هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، سرلشکر اوری گوردین، رئیس فرماندهی شمالی و عده‌ای دیگر را در جریان تور اخیر از مرز با لبنان نشان می‌داد.

یک منبع ارشد نظامی سابق اسرائیل که نخواست نامش فاش شود به المانیتور گفت: «انتشار این عکس‌ها روشن می‌کند که حزب الله کل این گروه را از فاصله نزدیک در دیدرس خود داشته است. این بار آنها از لنز دوربین عکاسی استفاده کردند.» به این معنی که در آینده حزب‌الله می‌تواند فرماندهان ارشد ارتش اسرائیل را از دوربین تک‌تیرانداز هدف قرار دهد.

ارتش از این موضوع آشفته نبود. یکی از افسران گفت: «این واقعیت که سران ارتش ترسی از رفتن به مناطق مختلف اسرائیل ندارند و حزب الله به عکاسی بسنده می‌کند، نشان می‌دهد که بازدارندگی اسرائیل زنده و سالم است.» اما همانطور که بسیاری از مقامات ارشدتر می‌دانند، این ارزیابی دیگر دقیق نیست. حزب الله با حمایت ایران از نزدیک روند فروپاشی جامعه اسرائیل و تاثیر آن بر ارتش را زیر نظر دارد.

این تحولات بی‌سابقه هستند. ارتش اسرائیل به شدت به ذخایر خود متکی است. یکی از فرماندهان سابق نیروی هوایی که خواست نامش فاش نشود به المانیتور گفت: «خلبانان ذخیره باید همیشه آموزش ببینند تا آمادگی خود را حفظ کنند. به محض توقف حضور نیروهای ذخیره، شمارش معکوس آغاز می‌شود و نیرو هوایی به سرعت کارآمدی خود را از دست می‌دهد.»

این مشکل به ویژه در نیروی هوایی شدید است، که به نیروهای ذخیره فوق العاده با تجربه خود برای مأموریت‌های شناسایی و جنگی متکی است، اما به سایر شاخه‌های ارتش اسرائیل نیز سرایت کرده است.

در همین حال ناآرامی‌های مرتبط با اصلاحات قضایی همه عرصه‌های زندگی در اسرائیل را فرا گرفته است. روز پنجشنبه مجمعی از رهبران تجاری برجسته و نمایندگان شرکت‌های بزرگ در بیت‌المقدس تشکیل شد که از دولت خواستند فوراً این قانون را متوقف کند.

کهنه سربازان دفاعی و امنیتی این درخواست‌ها را تکرار کرده‌اند. ناداو آرگامان، رئیس سابق آژانس امنیتی شین بت، اقدام نیروهای ذخیره را که برای خدمت حاضر نشدند، توجیه کرد. وی گفت: «ما باید به هر طریقی جلوی این قانون را بگیریم.» تامیر پاردو، رئیس سابق موساد گفت: «تا چند روز دیگر اسرائیل دموکراتیک نخواهد بود. امیدوارم نتانیاهو روزی در دادگاه پاسخگو شود.» یورام کوهن، رئیس سابق شین بت نیز از نتانیاهو خواست تا قبل از وقوع فاجعه دست از کار بکشد.

هالوی و گالانت این هفته ارزیابی خسارات وارده به نیروهای مسلح را به نتانیاهو ارائه کردند. بایدن نیز وارد شد و این هفته در یک تماس تلفنی از نتانیاهو خواست تا به دنبال اجماع گسترده برای تغییرات شدیدی باشد که رهبری می‌کند. بایدن این تماس را با مصاحبه‌ای غیرمعمول با نیویورک تایمز دنبال کرد که در آن بر اظهارات خود به نتانیاهو تأکید کرد، ظاهراً برای اطمینان از اینکه نخست وزیر اسرائیل آنها را رد نمی‌کند یا نادیده نمی‌گیرد.

با این حال، نتانیاهو در حال ادامه این کار است. سوالی که بسیاری در اسرائیل از خود می‌پرسند این است که آیا نخست‌وزیر می‌تواند در این مرحله، قبل از رای‌گیری حیاتی هفته آینده، پایش را روی ترمز بگذارد. از غروب 26 ژوئیه، اسرائیلی‌ها روزه نهمین روز ماه عبری آو را برگزار می‌کنند که یادآور بلاهایی است که پس از تخریب معابد باستانی آنها توسط دشمنان خارجی بر سر قوم یهود آمد، چیزی که با اختلافات شدید داخلی ممکن شده بود. اسرائیل اکنون بیش از هر زمانی به آن درگیری داخلی باستانی نزدیک شده است.