به گزارش اکوایران، در این رابطه رجب طیب اردوغان - رئیس‌جمهور ترکیه - به محض بازگشت از اجلاس سران ناتو در پایتخت لیتوانی و موافقت با عضویت سوئد در ناتو گفت که ترکیه تمایل دارد مذاکرات الحاق آنکارا به اتحادیه اروپا به عنوان عضو دائم را سرعت ببخشد.

البته عضویت ترکیه در این اتحادیه غربی چندان مسیر هموار و در دسترسی ندارد. افشین زرگر، عضو هیات علمی دانشگاه، در این خصوص به اکوایران گفت: «یکی از اهداف ترکیه از پنج یا شش دهه قبل، عضویت در اتحادیه اروپا بوده است؛ اما این فقط خواسته ترکیه است و طرف مقابل یعنی اتحادیه اروپا هنوز قانع نشده که ترکیه را به عنوان عضوی از این اتحادیه بپذیرد. یعنی اتحادیه اروپا، ترکیه را یک کشور غربی و اروپایی نمی‌‎بیند.»

زرگر با اشاره به اینکه در سال 2018 عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا کاملا به بن‌بست خورد، تاکید کرد: «ساده‌انگارانه است که فکر کنیم در طول سال‌‎های آتی و در کوتاه‌مدت، ترکیه به عضویت اتحادیه اروپا درخواهد آمد، زیرا ترکیه هنوز با استانداردهای اروپا خیلی فاصله دارد». به گفته زرگر، اردوغان دیگر اردوغانِ دو دهه گذشته نیست و تضعیف شده است. اردوغان فعلی تلاش دارد از برگ برنده عضویت در اتحادیه اروپا استفاده کرده و مردم غرب‎گرای ترکیه را راضی کند که در این مسیر گام هایی بردارد و در مقابل از غرب نیز امتیازاتی بگیرد.

این استاد دانشگاه همچنین به این موضوع اشاره کرد که در بحبوحه مطرح کردن این مسائل، ترکیه توانست بحث خرید جنگنده‌های اف-16 را پیش بکشد و آمریکا هم به این موضوع چراغ سبز نشان داده است.

نوسان در سیاست خارجی

این پژوهشگر مسائل ترکیه معتقد است آنکارا در بحث پذیرش عضویت سوئد در ناتو، بار دیگر نوسان در سیاست خارجی‌اش را آشکار کرد، زیرا پیش از این ترکیه به دلیل فشارهای جناح اسلامگرا و پایگاه حزب عدالت و توسعه در خصوص اقداماتی که در سوئد انجام می‌گیرد مثل سوزاندن قرآن کریم یا حضور مخالفان اردوغان همچون کردها در این کشور، با عضویت سوئد در ناتو مخالفت بود اما ترکیه امروز تصمیم خود را تغییر داده و نه تنها با عضویت سوئد موافقت کرده که با عضویت فنلاند و اوکراین هم شاید موافقت کند.

این استاد دانشگاه در پاسخ به اینکه اگر بحث عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا در آینده نزدیک عملی نشود، آیا ممکن است روابط آنکارا با غرب تغییر کند؟ توضیح داد: «ممکن است در آینده رویکرد ترکیه در قبال این مسأله تغییر کند، زیرا کشورها به دنبال منافع‌شان هستند و اگر منافع‌شان تامین نشود ممکن است رویکرد خود را تغییر دهند.»

زرگر همچنین یادآور شد: ترکیه عضوی از ناتو است و به همین دلیل حتی اگر تنش‌هایی بین ترکیه و غرب ایجاد شود، باز هم اتحاد ترکیه با غرب و ناتو که مربوط به دوره جنگ سرد است، تداوم خواهد داشت.

جایگزین اروپا برای آنکارا

همچنین کارشناس مسائل ترکیه معتقد است که اتحادیه اروپا نیز سراشیبی افول قرار گرفته و ملی‌گرایی جدید در جهان قدرت گرفته است. در این شرایط، فر‌آیندهای همگرایانه مانند اتحادیه اروپا ضعیف خواهد شد.  ترکیه نیز چنین وضعیتی را مشاهده می‌کند و وقتی می‌تواند منافعش را در خاورمیانه و‌ آسیا تامین کند به هر خواسته غرب تن نخواهد داد.

در ادامه زرگر به همکاری‌های ترکیه‌ با کشورهای عربی اشاره کرد و گفت شاهد بودیم که در سفر اردوغان به عربستان، قرارداد بسیار مهم و بزرگی با سعودی‌ها برای فروش پهپاد منعقد شد.