به گزارش اکوایران، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه در نشستی با خبرنگاران گفت که «هنوز راه‌هایی برای دستیابی به یک توافق بزرگ با ریاض وجود دارد که می‌تواند شامل توافق عادی‌سازی بین عربستان سعودی و اسرائیل باشد.

سالیوان ترمز را می‌کشد

طبق آنچه در گزارش وب‌گاه آکسیوس آمده، به نظر می‌رسد که اظهارات سالیوان تلاشی برای کاهش انتظارات پس از انبوهی از گزارش‌های رسانه‌ای است که نشان می‌دهد توافق ممکن است نزدیک باشد.

مقامات ایالات متحده قبلاً به آکسیوس گفته بودند که دولت می‌خواهد تلاش کند تا فشار دیپلماتیک خود به عربستان را قبل از اینکه کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آغاز شود، تکمیل کند.

اما چندین موضوع باقی مانده است، از جمله یک معاهده دفاعی احتمالی بین واشنگتن و ریاض و حمایت احتمالی ایالات متحده از برنامه هسته‌ای غیرنظامی که شامل غنی‌سازی اورانیوم در خاک عربستان می‌شود.

سالیوان، که در شش ماه گذشته چندین بار به عربستان سعودی سفر کرده است، روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که نمی‌خواهد جزئیات این موضوع را مورد بحث قرار دهد، اما تاکید کرد که دولت بایدن در حال گفت‌وگو در رابطه با این موضوع با هر دو طرف است؛ عربستان سعودی و اسرائیل.او گفت: «در حال حاضر، این کار از طریق کانال‌های دیپلماتیک انجام می‌شود و هنوز راه‌هایی برای دستیابی به یک توافق بزرگ وجود دارد. اینها مسائل بسیار فنی هستند و بیش از این نمی‌توان راجع به آن صحبت کرد.»

سالیوان تاکید کرد که دولت بایدن در نظر دارد نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را درباره برنامه هسته‌ای غیرنظامی احتمالی در عربستان سعودی که شامل غنی‌سازی اورانیوم می‌شود، بپرسد.

سالیوان همچنین گفت: «عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی یک توافق بزرگ خواهد بود». وی افزود که توافق عادی‌سازی به نفع ایالات متحده خواهد بود زیرا [به ادعای او] خاورمیانه باثبات‌تری ایجاد می‌کند که در آن متحدان و شرکای ایالات متحده می‌توانند با یکدیگر همکاری کنند.

هر توافقی که شامل عادی‌سازی بین اسرائیل و عربستان سعودی باشد، یک واقعه تاریخی در خاورمیانه خواهد بود. اما بایدن احتمالاً مجبور شود حداقل بخش‌هایی از آن را از تایید کنگره بگذراند، جایی که بسیاری از دموکرات‌ها، به‌خاطر سوابق منفی حقوق بشری پادشاهی سعودی و قتل جمال خاشقچی، دیدگاه‌های بسیار انتقادی نسبت به بن سلمان دارند.

دیدار احتمالی رهبران آمریکا و پادشاهی سعودی در نشست G20

سالیوان از اظهار نظر در مورد اینکه آیا بایدن در نظر دارد با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در ماه آینده در G20 در دهلی نو ملاقات کند یا خیر، خودداری کرد.

اگر چنین دیداری اتفاق بیفتد، می تواند منجر به پیشرفت قابل توجه مذاکرات مذکور شود.

به‌نظر می‌رسد بایدن دیدار با وزیر امور خارجه عربستان سعودی در گروه 20 را برای گفتگو درباره «توافق بزرگ» ارزیابی می کند.

چهار منبع آگاه به آکسیوس گفتند، بایدن در حال بررسی دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در حاشیه نشست ماه آینده گروه ۲۰ در دهلی نو است.

یک منبع مطلع در مورد این موضوع گفت که مقامات آمریکایی و سعودی هفته‌ها در مورد امکان ملاقات بایدن و محمد بن سلمان در جریان اجلاس سران گروه 20 بحث کرده‌اند.

دو منبع آگاه دیگر از احتمال برگزاری چنین نشستی خبر دادند، اما تاکید کردند که هنوز نهایی نشده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت در حال حاضر چیزی برای اعلام وجود ندارد.

سفارت عربستان در واشنگتن دی سی به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

مقامات آمریکایی و اسرائیلی گفتند که ران درمر، وزیر امور استراتژیک اسرائیل هفته گذشته از واشنگتن بازدید کرد و با برت مک گورک، مشاورخاورمیانه بایدن، و آموس هوخشتاین، مشاور ارشد رئیس جمهور در امور انرژی و زیرساخت ها دیدار کرد.

مک گورک و هوخشتاین که رهبری مذاکرات با مقامات سعودی را بر عهده دارند، درمر را در مورد وضعیت مذاکرات آگاه کردند. یک مقام آمریکایی گفت: مذاکرات آمریکا و عربستان در حال حاضر بر موضوعات دوجانبه متمرکز است و نه عادی‌سازی روابط با اسرائیل.

به گفته یک مقام آمریکایی، درمر همچنین با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار و در مورد موضوع عادی‌سازی گفتگو کرد.

چند ساعت بعد، بلینکن با وزیر امور خارجه عربستان سعودی صحبت کرد، اما وزارت امور خارجه آمریکا نگفت که آیا موضوع عادی سازی روابط با تل‌آویو مورد بحث قرار گرفته است یا خیر.