به گزارش اکوایران، همانطور که انتظار می‌رفت، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه در اجلاس تجاری سالانه رهبران جهان که در آفریقای جنوبی گرد هم آمده بودند، سخنرانی کرد. اما این بار رهبر روسیه سخنان خود را با صدایی تغییریافته بیان کرد.

طبق آنچه در گزارش وب‌سایت دِهیل آمده، پوتین از طریق یک ویدئوی از پیش ضبط‌شده در نشست گروهی بریکس متشکل از رهبران برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی در ژوهانسبورگ ظاهر شد.

به نظر می رسد صدای پوتین در این ویدئو، با قابلیت تغییر صدای هوش مصنوعی تولید شده باشد، اما مشخص نیست که چرا صدای او تغییر کرده و دقیقاً چگونه تغییر کرده است.

پوتین که به نظر می‌رسد در این ویدئو از دفتر خود در کرملین در مسکو صحبت می‌کند، برای این اجلاس به ژوهانسبورگ سفر نکرده است زیرا احتمال دستگیری او وجود دارد.

رهبر روسیه به دلیل ربودن کودکان اوکراینی با حکم بازداشت جهانی از سوی دادگاه کیفری بین المللی (ICC) مواجه است. آفریقای جنوبی بخشی از دیوان کیفری بین‌المللی است و باید او را دستگیر کند.

این کلیپ 32 ثانیه‌ای که با صدای تحریف‌شده پوتین همراه است، مربوط به یک آدرس ویدیویی طولانی‌تر تقریبا 15 دقیقه‌ای است که روز سه‌شنبه برای مخاطبان بریکس پخش شد. به نظر می‌رسد کلیپ کوتاه مربوط به ابتدای ویدیو باشد.

پیام ویدیویی ضبط‌شده در وب سایت کرملین صدای عادی پوتین را حفظ می‌کند، اما رهبر روسیه در ابتدا چندین بار سرفه می‌کند.

بر اساس کلیپی که توسط رسانه دولتی روسیه به اشتراک گذاشته شده است، پوتین روز چهارشنبه از طریق لینک ویدیویی با صدای همیشگی خود ظاهر شد.

پوتین در اظهارات روز سه‌شنبه خود درباره تمایل روسیه برای بازگشت به قرارداد غلات دریای سیاه با اوکراین در صورت تحقق شرایط خاص صحبت کرد.

این قرارداد که روسیه ماه گذشته از آن خارج شد، به اوکراین اجازه داد تا محصولات غلات مهم را بدون دخالت نیروهای روسیه از دریای سیاه خارج کند.

پوتین از نشست بزرگ آفریقای جنوبی برای متهم کردن غرب به آغاز جنگ در اوکراین استفاده کرد. همچنین روز چهارشنبه، رهبران بریکس با گسترش این گروه موافقت کردند.