به گزاش اکوایران، اوایل شهریور ماه بود که مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصوبه مجلس درخصوص اصلاح بندی از قانون بودجه امسال - درباره قیر - را مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته و اصلاح مجدد آن را نیز رد کرد. 

در جلسه علنی امروز کاظم دلخوش، نماینده صومعه‌سرا در انتقاد از رد مصوبه مجلس درخصوص قیر رایگان با استناد به بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی گفت: «در این بند تأکید شده است که کار هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، نظارت بر حسن اجرای سیاست‌ها است و این نظارت شخم زدن قانون نیست.»

قالیباف اما در جواب گفت: اولاً این نکته را بگویم نظارت بر سیاست‌های کلان چه در قانون و چه در اجرا است. جنابعالی می‌گویید نظارت برای قانون نیست بلکه برای اجرا است اما این نیست، نظارت برای هر دو است.

وی افزود: ولی چگونگی کار و اینکه آنجا با چه روشی برای مغایرت و تطبیق کار می‌کنند و دقت لازم در این امر نیست بنده هم نقد دارم. با دوستان سر همین سه قانونی که در هیأت نظارت رد شد صحبت کرده‌ام و پیگیری کرده‌ام و برای این حتماً جلسه می‌گذاریم.

رئیس مجلس گفت: در حال حاضر آیین‌نامه هیأت عالی نظارت مجمع در دست بررسی است که با چه روشی کار را انجام دهند. این نکته‌ای است که حتماً باید حل شود تا مشکلات پیش آمده تکرار نشود.

قالیباف اضافه کرد: اما در رابطه با قیر باید این نکته را بگویم که مجمع تشخیص مصلحت نظام قانون را رد نکردند بلکه اصلاح کردند یعنی دولت الان مکلف است به جای 25 هزار تن قیر، 20 هزار تن قیر تخصیص دهد. در آن جلسه معاون پارلمانی ریاست جمهوری و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس حضور داشتند.

در این هنگام دلخوش با فریاد بیان کرد که اصلاح در هیات عالی نظارت به معنای قانون گذاری است که قالیباف در واکنش گفت: آیین‌نامه مجمع تشخیص اجازه اصلاح قانون را می‌دهد.

رئیس مجلس افزود: ما باید اجرای قانون را از دولت پیگیری کنیم، اگر هم اشکالی به هیات عالی نظارت وجود دارد، بحث دیگری است.