به گزارش اکوایران، آمریکایی‌ها سال‌ها ناراحتی عمومی خود را از وضعیت اقتصاد ابراز کرده‌اند، که به کاهش محبوبیت جو بایدن کمک کرده است. اما علیرغم تصورات تیره و تار از اقتصاد، مردم از خرج کردن پول دست برنداشته‌اند که بسیاری از شاخص‌های اقتصادی را که سیاست‌گذاران را خوشحال می‌کند، افزایش داده است.

شواهد اقتصاد قوی تاکنون برای عموم مردمی که هنوز اندک تورم را احساس می‌کنند و نگران عدم اطمینان زندگی در سال 2024 هستند، ناپیدا است.

داده‌هایی که روز جمعه توسط اداره آمار کار منتشر شد، رشد شغلی در ایالات متحده را به 353000 شغل در ژانویه نشان می‌دهد، رقمی خیره‌کننده که دو برابر پیش‌بینی‌های اقتصاددانان بود. نرخ بیکاری 3.7 درصد است و حالا برای دو سال کامل زیر 4 درصد است.

ضرب‌المثل قدیمی سیاسی این است که روسای جمهور برای اقتصادهای بد بیش از حد سرزنش می‌شوند و اعتبار کافی برای اقتصادهای قوی ندارند.

انتخابات عمومی آتی، که به عنوان یک رقابت مجدد بین بایدن و رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ شکل می‌گیرد، به رای دهندگان واقعیت‌های جایگزینی برای انتخاب ارائه می‌دهد.

بایدن و جانشینان او سعی می‌کنند رای‌دهندگان را متقاعد کنند که «بایدنومیکس»، اصطلاحی که دولت پذیرفته است، کارساز است.

در همین حال، ترامپ گفته است که اقتصاد سقوط خواهد کرد و امیدوار است که این امر به جای خود او، زیر نظر بایدن اتفاق بیفتد. او گفته است که بازار سهام به دلیل دورنمای پیروزی او در حال رونق است. و او در حال ترویج تئوری‌های توطئه در مورد فدرال رزرو در مورد کاهش نرخ بهره به نفع بایدن است.

در عوض، با کاهش تورم، فدرال رزرو مانند این هفته، نرخ بهره را ثابت نگه داشته است و اعلام کرده که مردم نباید انتظار کاهش نرخ بهره را در ماه مارس داشته باشند.

همه از سرمایه‌گذاران گرفته تا سناتورهای مترقی امیدوارند کاهش نرخ بهره به مردم دسترسی ارزان‌تر به پول قرض گرفته شده و در میان چیزهای دیگر، رونق بخشیدن به بازار املاک و مستغلات را بدهد. اما مقامات فدرال رزرو به وضوح می‌خواهند مطمئن باشند که تورم بیشتر تحت کنترل است. هدف آنها برای تورم 2 درصد است و گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد قیمت‌ها ثابت مانده است.

به‌جای تحمل رکود اقتصادی که به‌طور گسترده‌ای پیش‌بینی می‌شد که ناشی از همه‌گیری کووید-19 بود، اقتصاد سال 2023 به طرز تکان‌دهنده‌ای قوی بود و انتظار می‌رود در سه ماهه اول با نرخ 4.2 درصدی حتی قوی‌تر رشد کند.

اما این بدان معنا نیست که همه چیز ارزان‌تر می‌شود. آمریکایی‌ها هنوز در خواربارفروشی و هر جای دیگری که پول خرج می‌کنند احساس فشار می‌کنند.

نظرسنجی جدید سی‌ان‌ان نشان می‌دهد که بایدن هنوز کارهای متقاعد کننده زیادی برای انجام دادن دارد.

با این حال، اگر آمار اشتغال همچنان قوی بماند و تورم همچنان کاهش یابد، ممکن است برای بایدن راحت‌تر شود که رای‌دهندگان را متقاعد کند که او کار خوبی برای تقویت اقتصاد انجام می‌دهد.

آریل ادواردز-لوی، سردبیر نظرسنجی سی‌ان‌ان، خاطرنشان می‌کند که حدود نیمی از کشور، حدود 48 درصد، فکر می‌کنند که اقتصاد همچنان در رکود است. تنها 35 درصد از آمریکایی‌ها می‌گویند که اوضاع امروز در کشور به خوبی پیش می‌رود، که در واقع بهبودی نسبت به 28 درصدی است که در پاییز گذشته احساس مثبتی نسبت به وضعیت امور داشتند.

او می‌افزاید که در حالی که تنها 26 درصد از آمریکایی‌ها می‌گویند که احساس می‌کنند اقتصاد در حال شروع به بهبودی از مشکلاتی است که در چند سال گذشته با آن مواجه شده بود، این میزان در تابستان گذشته 20 درصد و در دسامبر 2022، 17 درصد بود.

سناتور الیزابت وارن و دیگر سناتورهای دموکرات روز یکشنبه در نامه‌ای به سیاست‌گذاران گفتند که آنها نیز وظیفه دارند بپذیرند که نرخ‌های «نجومی» وام مسکن به بحران استطاعت مسکن دامن می‌زند.

وارن و سناتورهای دموکرات، جان هیکنلوپر، جکی روزن و شلدون وایت‌هاوس گفتند: «ما از شما می‌خواهیم که تأثیرات تصمیم‌های نرخ بهره خود را بر بازار مسکن در نظر بگیرید و افزایش نگران‌کننده نرخ‌ها را که مسکن ارزان قیمت را برای بسیاری از افراد از دسترس خارج کرده است، معکوس کنید.»

نامه آنها گواه این است که واقعیت یک اقتصاد قوی، اگر اصلا وجود داشته باشد، به طرق مختلف احساس می‌شود.

هرکسی که امیدوار به خرید یا فروش خانه باشد، احتمالاً نمی‌گوید که این یک اقتصاد عالی است. هیچ کس در یک بخش، مانند فناوری، که متحمل اخراج‌های گسترده شده است، احتمالاً نمی‌گوید که این یک اقتصاد عالی است. و هر کسی که هنوز احساس می‌کند تخم مرغ گران‌تر از قبل است، ممکن است تعجب کند که چگونه این می‌تواند یک اقتصاد عالی باشد.