به گزارش اکوایران، عراق روز یکشنبه اعلام کرد که مذاکرات با ایالات متحده در مورد آینده ائتلاف را از سر گرفته و ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات مختل نشود و به زودی به نتیجه برسد.

دور اول این گفتگوها در 27 ژانویه آغاز شد، اما پس از حمله هواپیمای بدون سرنشین در روز بعد که منجر به کشته شدن سه نظامی آمریکایی در پایگاهی در اردن و حملات تلافی جویانه ایالات‌متحده شد، به سرعت به حالت تعلیق درآمد.

به گفته عرب نیوز، ژنرال یحیی رسول، سخنگوی نظامی نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای گفت: «کمیسیون عالی نظامی عراق روز یکشنبه جلسات خود را با نیروهای ائتلاف بین‌المللی در بغداد از سر گرفت.»

او افزود: «تا زمانی که هیچ خللی در آرامش این گفت وگوها ایجاد نشود، جلسات به طور منظم برگزار می‌شود تا در اسرع وقت به هدف کمیسیون برسد.»

رسول گفت که این نشست‌ها با هدف تعیین زمان بندی برای خروج تدریجی نیروهای ائتلاف از عراق، که منجر به پایان ماموریت آن می‌شود، برگزار شد.

ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در سال 2014، سالی که داعش تقریباً یک سوم خاک عراق و مناطق همسایه سوریه را تسخیر کرد، برای مبارزه با این گروه جهادی تشکیل شد.

نیروهای آمریکایی و پایگاه هایشان از اواسط اکتبر بیش از 165 بار در خاورمیانه در حملات مرتبط با جنگ اسرائیل و حماس در غزه مورد هدف قرار گرفته‌اند.

مسئولیت اکثر حملات را مقاومت اسلامی در عراق بر عهده گرفته است. ایالات متحده نیز با چندین حمله مرگبار که این گروه‌ها را هدف قرار داده، تلافی کرده است.

واشنگتن 2500 سرباز در عراق و حدود 900 سرباز در سوریه به عنوان بخشی از ائتلاف ضد داعش دارد.

نیروهای آمریکا به دعوت بغداد در عراق مستقر شده‌اند، اما نیروهای این کشور در سوریه در مناطق خارج از کنترل دولت سوریه مستقر هستند.

در حال حاضر، نیروهای آمریکایی در عراق به نیروهای دولتی کمک می‌کنند تا از ظهور مجدد جهادی‌های داعش جلوگیری کنند.

رسول در بیانیه روز یکشنبه گفت که اکنون بحث‌ها بر ارزیابی تهدید ناشی از داعش متمرکز است، داعشی که در عراق و سوریه شکست خورده است اما هنوز نیروهایی دارد که حملات را انجام می‌دهند.

او افزود که این گفتگوها همچنین بر توانایی نیروهای مسلح عراق متمرکز بود.

برای جایگزینی ائتلاف بین‌المللی، مقامات عراقی خواهان همکاری نظامی دوجانبه با کشورهای عضو هستند که در این ائتلاف مشارکت دارند.

اما این روند احتمالا طولانی خواهد بود. در بیانیه روز پنجشنبه ائتلاف آمده است که هدف اکنون ارزیابی پیشرفت انجام شده در شکست جهادی‌ها و بحث در مورد انتقال آینده ماموریت ائتلاف است.