به گزارش اکوایران، یک رسانه آمریکایی مدعی شد که برخی کشورهای حوزه خلیج فارس  توانایی ایالات متحده را برای انجام حملات هوایی علیه نیروهای مقاومت منطقه محدود می‌کنند.

به نوشته پولیتیکو، به گفته چهار نفر آشنا با این موضوع، برخی از کشورهای عربی از جمله امارات متحده عربی، به طور فزاینده‌ای آمریکا را از استفاده از امکانات نظامی در خاک خود برای انجام حملات هوایی علیه نیروهای مقاومت منطقه محدود می‌کنند.

ایالات متحده از مدت‌ها پیش هزاران نیرو را در تاسیسات امارات متحده عربی، کویت، عمان، قطر و سایر نقاط خاورمیانه مستقر کرده و نقش کشورهای عربی در حمایت از فعالیت‌های نظامی ایالات متحده از زمان آغاز جنگ غزه تحت توجه شدیدتری قرار گرفته است. در واقع، جنگ غزه منافع دولت‌های عربی را در کاهش خشم شهروندان خود نسبت به اسرائیل در مقابل تمایل‌شان برای کمک به واشنگتن برای حمله به نیروهای مقاومت قرار داده است. 

به گفته یک مقام آمریکایی، در بحبوحه افزایش تلفات غیرنظامیان در غزه، چندین کشور عربی، به ویژه کشورهایی که «تلاش برای تنش زدایی با ایران» دارند، به طور فزاینده‌ای آمریکا و متحدانش را در انجام عملیات از طریق خاک خود محدود می‌کنند. این مقام گفت که این شامل محدودیت در حملات در عراق، سوریه و دریای سرخ است. این مقام گفت که برخی از کشورهای عربی دسترسی به پایگاه‌ها و پرواز را برای شرکت‌کنندگان در این حملات محدود می‌کنند. 

به گفته یکی از مقامات غربی، دلیل اینکه به ویژه امارات متحده عربی این کار را انجام می دهد این است که «آنها نمی‌خواهند مخالف ایران به نظر برسند و نمی‌خواهند در منظر عمومی خیلی به غرب و اسرائیل نزدیک شوند.

 مقر پایگاه هوایی الظفره در امارات متحده عربی است که میزبان ده ‌ها هواپیمای آمریکایی درگیر در عملیات در سراسر منطقه است، از جمله هواپیماهای جنگنده و پهپادهای شناسایی مانند MQ-9 Reaper. در ماه اکتبر، جنگنده های F-16 ایالات متحده حملاتی را علیه دو تأسیسات در شرق سوریه انجام دادند. اگرچه پنتاگون در آن زمان اعلام نکرد که این هواپیما از کجا آمده، اما الظفره یکی از نزدیکترین تأسیسات در منطقه است که معمولاً میزبان هواپیماهای F-16 است.

یکی از مقامات وزارت دفاع آمریکا با بیان این‌که اخیراً هواپیماهای تهاجمی A-10 و پهپادهای مسلح MQ-9 در حمایت از عملیات حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس از الظفره خارج شده‌اند، این فرضیه را که تنش بین ایالات متحده و امارات بر سر پایگاه نظامی ایالات متحده وجود دارد را رد کرد. 

با این حال، بلافاصله پس از آغاز جنگ غزه، پنتاگون افشای علنی بسیاری از انواع هواپیماهای مورد استفاده در عملیات علیه نیروهای مقاومت را متوقف کرد. گفته شده حملات به حوثی‌ها از ماه ژانویه توسط جت‌های جنگنده F/A-18 نیروی دریایی ایالات متحده از ناو هواپیمابر یو اس‌اس دوایت دی. آیزنهاور که در آب‌های بین‌المللی مستقر بوده، انجام شده است. هم‌چنین، به گفته پنتاگون، پس از کشته شدن سه سرباز آمریکایی در یک پایگاه کوچک در اردن در ماه ژانویه، ایالات متحده بمب افکن های دوربرد B-1 را از پایگاه نیروی هوایی الزورث، داکوتای جنوبی به پرواز درآورد.