به گزارش اکوایران، حج عمره با وجود وقفه‌ای حدود هشت سال قرار بود از ۱۳ دی‌ماه آغاز شود که به دلیل صادر نشدن مجوز پروازهای ایران، عمره تاکنون تعلیق شده است.

سازمان حج و زیارت طبق اعلام اولیه قرار بود عمره را تا دهم اسفند ۱۴۰۲ انجام دهد و پس از آن برای عمره رمضان برنامه‌ریزی کند. هنوز طرفین درباره دلیل صادر نشدن مجوز پرواز توضیح شفافی نداده‌اند؛ صبح امروز نیز خبری مبنی بر اینکه حج عمره به صورت کامل لغو شده است منتشر شد.

حال غلامرضا رضایی - معاون سازمان حج و زیارت -  لغو کامل عمره در سال ۱۴۰۲ را تکذیب کرده است. به گفته وی با توجه به طولانی شدن پاسخ عربستان برای برقراری پروازهای عمره، سازمان حج و زیارت تصمیم گرفته است هزینه تمام متقاضیانی را که برای عمره ثبت‌نام کرده‌اند، بازگرداند.

بنا به توضیح رضایی، عودت هزینه کامل پرداخته شده از شنبه ۲۸ بهمن‌ماه آغاز می‌شود و این اقدام به منزله لغو کامل عمره نیست.

معاون سازمان حج و زیارت در این رابطه گفت: با توجه به طولانی شدن صدور مجوز پرواز عمره از سوی عربستان، نمی‌خواهیم بیشتر از این شرمنده مردم باشیم، از طرفی نگهداری هزینه پرداخت‌شده عمره برای سازمان حج و زیارت مسئولیت دارد و با طولانی‌تر شدن این فرایند باید به دستگاه‌های نظارتی و مردم پاسخگو باشیم. بنابراین سازمان حج و زیارت تصمیم گرفت تا مشخص شدن وضعیت عمره و صدور مجوز از سوی عربستان، این هزینه را کامل برگرداند و این اقدام به منزله لغو کامل عمره نیست.

 برای عمره حدود ۴۱ هزار و ۲۰۰ نفر ثبت‌نام و هزینه‌ای بالغ بر ۴۰ تا ۴۴ میلیون تومان پرداخت کرده بودند، که به دلیل طولانی شدن فرایند صدور مجوز پرواز از سوی عربستان، حدود ۱۱ هزار نفر انصراف دادند و هزینه این سفر به آنها بازگردانده شد. از روز شنبه ۲۸ بهمن‌ماه نیز هزینه این سفر به ۳۰ هزار نفر دیگر بازگردانده می‌شود.

آنطور که رضایی گفته، این هزینه مستقیم به حساب ثبت‌نام‌کنندگان بازگرداندن می‌شود و لازم نیست به بانک‌ها و یا سازمان حج و زیارت مراجعه کنند.

خبر مرتبط
امسال هم ایرانیان به حج نمی‌روند

اکو ایران: طبق اعلام سازمان حج و زیارت امسال ایرانیان دوباره نمی‌توانند به حج عمره بروند. این نهمین سالی است که انجام عمره مفرده برای ایرانیان امکان‌پذیر نیست.

او درباره احتمال برقراری سفر عمره تا پایان سال ۱۴۰۲ اظهار کرد: نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی داشت، ما منتظر صدور مجوز از سوی عربستان هستیم و از طرفی، نمی‌خواهیم مردم را ناامید کنیم. سازمان حج و زیارت این آمادگی را دارد که به محض صدور مجوز پروازهای عمره، برای این سفر برنامه‌ریزی کند و مشکلی هم برای صدور ویزا وجود ندارد.

رضایی تاکید کرده که به محض برقراری عمره، اولویت با آن ۴۱ هزار و ۲۰۰ نفری است که ثبت‌نام کرده و هزینه‌شان را پرداخته بودند و بازگرداندن این هزینه به آنها، به معنای از دست رفتن نوبت و یا اولویتشان نیست. ‌

بنا به گزارش ایسنا، معاون سازمان حج و زیارت درباره دلیل این تاخیر گفت: گفته بودند مشکل فنی است، ما هنوز متوجه نشدیم این مشکل فنی چیست. هر بار هم می‌گویند پاسخ می‌دهیم، حتی چند روز پیش سفیر عربستان که با وزیر امور خارجه کشورمان جلسه‌ای داشت گفتند مجوز پروازهای عمره برای ایران صادر می‌شود.