به گزارش اکوایران، جو بایدن یک حرکت پیچیده را آغاز کرده است؛ فاصله گرفتن از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و استراتژی او در جنگ غزه، در حالی که به اسرائیل و مبارزه آن با حماس که هنوز اسرا را در دست دارد، پایبند است.

به گفته مقامات آمریکایی یک اتفاق خاص نبود که باعث شود بایدن روش خود را با نتانیاهو که 40 سال است او را می‌شناسد تغییر دهد بلکه انباشتی از رویدادها و تصمیمات نخست وزیر اسرائیل در چند هفته گذشته بود که بایدن را به این تصمیم رساند.

به نوشته باراک راوید، گزارش‌گر آکسیوس، بایدن برای هفته‌ها امیدوار بود که بتواند از جنگ برای پیشبرد کلان توافق عربستان سعودی پس از جنگ استفاده کند. اما او از بسیاری جهات، نتانیاهو را مسئول از بین رفتن توافق می‌داند.

مقامات آمریکایی می‌گویند بایدن و بسیاری دیگر از مقامات ارشد کاخ سفید و وزارت امور خارجه، از آنچه آنها به عنوان ناسپاسی نتانیاهو می‌دانند بسیار ناامید شده‌اند.

جو بایدن در پنج ماه گذشته حمایت بی‌سابقه‌ای از اسرائیل داشته آن هم به بهای مخالفت حزبش در سالی که انتخابات در آن برگزار می‌شود. سخنرانی سالانه بایدن در کنگره حاوی اخطاری بزرگ در مورد تغییر او درباره نتانیاهو بود. رئیس جمهور آمریکا نام او را به کار نبرد، بلکه به «رهبری اسرائیل» اشاره کرد.

در این سخنرانی، بایدن در انتقاد از کابینه اسرائیل نسبتاً خویشتن داری کرد. اما یک گفتگوی پس از سخنرانی با یک سناتور دموکرات، که با یک میکروفون روشن ضبط شد، نشان داد که آنچه رئیس جمهور واقعا فکر می‌کند بسیار خشن‌تر است. او قبل از اینکه متوجه شود صدایش در حال ضبط شدن است، به سناتور مایکل بنت گفت: «به بی بی گفتم من و تو قرار است ملاقاتی با عیسی داشته باشیم». بایدن به جاناتان کیپهارت از ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت که «ملاقات با عیسی» «عبارتی است که در بخش جنوبی ایالت من استفاده می‌شود، به معنای یک ملاقات جدی. من 50 سال است که بی‌بی را می‌شناسم و او می‌دانست که منظور من چیست». بایدن به کیپهارت گفت که نتانیاهو «باید توجه بیشتری به جان‌های بی‌گناهی که در نتیجه اقدامات انجام شده در غزه از دست می‌روند، داشته باشد».

بایدن گفته: «او بیشتر از کمک به اسرائیل به اسرائیل صدمه می‌زند. این برخلاف چیزی است که اسرائیل از آن دفاع می‌کند. و من فکر می‌کنم این یک اشتباه بزرگ است». اما بایدن گفت که او «هرگز اسرائیل را ترک نخواهد کرد. دفاع از اسرائیل هنوز حیاتی است.»

جو بایدن به نقطه‌ای رسیده است که سه اسلاف قبلی‌اش، بیل کلینتون، باراک اوباما و دونالد ترامپ نیز در رابطه با نتانیاهو به آن رسیده‌ بودند.

کلینتون توانست بدون لطمه‌ای به میزان حمایت از اسرائیل از نتانیاهو جدا شود. اوباما نیز از او فاصله گرفت، هر چند در این روند حمایت اسرائیلی‌ها را از دست داد. پیامدهای جدایی ترامپ از نتانیاهو تنها در صورت انتخاب مجدد او مشخص خواهد شد.

اما در مورد بایدن، خطرات بسیار بیشتر است. قوی‌ترین متحد آمریکا در منطقه در حال گذراندن بدترین بحران خود در طول بیش از 50 سال گذشته است، منطقه در آغاز ماه رمضان در حال جوشش است و کارزار انتخابات ریاست جمهوری شدت گرفته است.

عملیات نظامی نتانیاهو در رفح، جایی که بیش از 1.5 میلیون فلسطینی پس از آواره شدن از جاهای دیگر غزه در آن پناه گرفته‌اند، می‌تواند نقطه عطف باشد.

مقامات اسرائیلی گفته‌اند اگر به زودی معامله اسرا صورت نگیرد، این عملیات در ماه آوریل انجام خواهد شد. بایدن به ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت که چنین عملیاتی «خط قرمز است.»