به گزارش اکوایران، عبدالامیر الشمری وزیر کشور عراق  گفت که نیروهای عراقی کنترل پایگاه‌های مرزی که محل استقرار گروه‌های مخالف حکومت ایران بود را به دست گرفتند.

به نوشته العربیه، الشمری همچنین تاکید کرد که دولت بغداد اجازه نخواهد داد حزب کارگران کردستان «پ ک ک» بهانه‌ای برای هدف قرار دادن خاک عراق شود.

وزیر کشور عراق با اشاره به آغاز روند اعطای مجوز حمل سلاح‌ سبک برای شهروندان عراقی و خریداری اسلحه سنگین از شهروندان توسط دولت، تاکید کرد که سلاح باید تنها در اختیار دولت باشد.

پیشتر، تهران و بغداد در مارس 2023 با امضای یک توافقنامه امنیتی در خصوص خلع سلاح احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان عراق به توافق رسیدند. در این توافقنامه بر عدم تبدیل خاک عراق به مرکزی برای حضور گروه‌های مسلح یا نقطه شروعی برای هدف قرار دادن همسایگان این کشور و عدم تضعیف حاکمیت عراق تاکید شده است.

وزیر دفاع پیشتر درباره تنش مرزی با ترکیه به دلیل حضور حزب کارگران کردستان «پ‌ک ک» در خاک اقلیم کردستان، آن را نگران کننده توصیف کرده و گفت: «مداخله ترکیه تا تصرف مناطق مرزی پیش رفته که از آنها به عنوان میدان جنگ (علیه حزب کارگران کردستان) استفاده کند.»

الشمری اظهار داشت که مرز دهوک در شمال عراق در معرض مداخله نظامی ترکیه است و به منطقه‌ای برای درگیری با «پ‌ک‌ک» تبدیل شده است. او افزود: «دولت در خصوص حزب کارگران کردستان با ترکیه هماهنگی کرده است، اما این موضوع به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه از نظر جغرافیایی نیاز به زمان دارد.»

عراق می‌گوید عملیات‌ نظامی ترکیه در شمال، حاکمیت این کشور را نقض می‌کند، اما آنکارا با تاکید بر ضرورت ادامه این حملات برای محافظت از خاک خود، نسبت به تهاجم جدید هشدار داد.