به گزارش اکوایران، جلسه هیئت دولت صبح امروز -15 فروردین ماه 1403- برگزار شد و وزیران و مسئولین اجرایی در حاشیه این جلسه در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ دادند.

اوجی: افزایش 6 تا 7 میلیونی مصرف بنزین در نوروز

 • در نوروز امسال، روزانه ۶ تا ۷ میلیون لیتر افزایش مصرف بنزین داشیم، اما بنزین در تمام جایگاه‌ها تامین شد.

 • قانونگذار وزارت نفت را مکلف کرده که در سال ۱۴۰۳، ۹۵ درصد فرآیند سوخت‌گیری از طریق کارت‌های سوخت انجام شود.

 • با توجه به اینکه ممکن بود مردم در تعطیلات نورور آمادگی لازم را نداشته باشند و کارت سوخت همراهشان نباشد، دستور دادیم که کارت سوخت جایگاه در اختیار مردم قرار گیرد.

 • اما با توجه به وظیفه ما در مدیریت مصرف سوخت از طریق استفاده از کارت‌های سوخت شخصی، در هفته‌های آتی انشالله عملیات سوخت‌گیری از طریق کارت سوخت شخصی انجام خواهد شد.

 • یکی از راه‌های کنترل مصرف بنزین استفاده از کارت سوخت خودروهاست و با آمادگی لازم از یک هفته تا ۱۰ روز آینده، فرآیند سوخت‌گیری تنها از طریق کارت‌های سوخت شخصی انجام خواهد شد.

معاون حقوقی ریاست جمهوری: دولت درباره شکایت حقوقی از رژیم صهیونیستی اطلاع رسانی می‌کند

 • شورای عالی امنیت ملی در این خصوص تصمیم‌گیری می‌کند، ولی به لحاظ تصمیمات حقوقی بزودی اطلاع رسانی می‌کنیم. در حال بررسی حقوقی هستیم و بزودی اطلاع رسانی می‌کنیم.

زاکانی: هیاهوها در پارک قیطریه بر سر هیچ است

 • ما مکرراً گفته‌ایم که این‌ از مصوبات اساسی است که سابقه آن به دهه ۷۰ بازمی‌گردد. ۴۳ پارک در تهران وجود دارد که در این طرح به‌عنوان یکی از اماکنی در نظر گرفته شده تا نیازهای عمومی مردم را برطرف کند و یکی از این نیازها هم مسجد است.

 •  در پارک قیطریه یک ساختمان روشویی است که بدون قطع درخت به یک مکان قابل‌استفاده و خوب بدل می‌شود. این امر فقط به مسجد محدود نمی‌شود، حتی اضافه‌کردن مجموعه‌های آموزشی و خدماتی هم برای پارک‌ها در نظر گرفته شده است تا پارک‌های فرامنطقه‌ای تهران به اقتضای نیاز آن، سایر ظرفیت‌ها هم دیده شده است. این امکان برای‌شان وجود دارد بدون قطع درخت این موضوع را تجربه کنند. ما امسال ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار اصله درخت کاشته‌ایم. بنابراین هیاهوها بر سر هیچ است.

رییس سازمان اداری استخدامی کشور: دوازدهمین آزمون استخدامی کشور در تابستان برگزار می‌شود 

 •  بنا داریم آزمون یکپارچه‌ای در تابستان طراحی کنیم که دستگاه‌های اجرایی هم باید درخواست‌های خود را اعلام کند، تامین بودجه انجام شود و ما هم بررسی‌های خود را نهایی کنیم تا آزمون دوازدهم استخدامی برگزار شود.

 • در دستگاه‌های اجرایی، کارکنان کشوری و لشکری و بازنشستگان بیش از ۵.۵ میلیون نفر هستند و دیروز به کارگزینی‌های دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد که احکام جدید را صادر کنند.

 • امیدواریم افزایش حقوق 20 درصدی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری در سال جدید، به فروردین برسد اما اگر دستگاهی جاماند و نتوانست احکام جدید را صادر کند، مابه‌التفاوت در ماه‌های بعد پرداخت می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: نمایشگاه کتاب امسال هم در مصلی برگزار می‌شود

 • مشارکت بسیار خوبی از کشورهای مختلف صورت گرفته و چندین هیئت با سرپرستی وزرای کشورهای دوست برای حضور اعلام آمادگی کرده‌اند و مجموعه اتفاقاتی که در آن پیش‌بینی شده به نظرم یک نمایشگاه کاملا متفاوت خواهد بود.

 • دولت هم به پیشنهاد وزارت فرهنگ این موضوع را در دستور کار دارد که بتوانیم یک یارانه فرهنگی هم برای کتاب و هم برای سایر مسائل فرهنگی داشته باشیم.

 • جمع‌بندی امسال باز هم روی مصلی بوده و اگر تغییری باشد همکارانمان اعلام خواهند کرد.

سخنگوی دولت: پارک علم و فناوری پردیس برای فعالیت اقتصادی تحت یک شرکت مستقل مجوز گرفت

 • مصوبات متعددی در این جلسه هیئت دولت وجود داشت که به طور خاص به چند مورد آنها اشاره می‌کنم. آیین نامه فعالیت‌های حوزه خدمات عمومی که خدمات به مردم ارائه می‌شود، تصویب شد به گونه‌ای که در حوزه‌های آموزشی، بهداشتی، درمانی، ورزشی و فرهنگی و غیره که لازم است ساخت و سازهایی در این حوزه‌ها انجام گیرد، آنان از پرداخت حق بیمه کارگران ساختمانی معاف شدند، تا هزینه تمام شده این ابنیه‌ها کاهش یابد البته به شرط آنکه به صورت دائمی در اختیار این حوزه‌هایی که اشاره کردم، باشند.

 • امروز اولین اساسنامه یک سازمان توسعه‌ای برای یک پارک علم و فناوری پردیس به تصویب رسید که بر این اساس پارک علم و فناوری پردیس این مجوز را دریافت کرد که بتواند در همه حوزه‌های مالی، سرمایه‌گذاری، مشارکت اقتصادی برای تامین مالی برای توسعه این پارک فعالیت اقتصادی تحت یک شرکت مستقل عمل کند.

 • سه آیین نامه دیگر در حوزه نخبگان داشتیم. آیین نامه جذب و نگهداری سرمایه انسانی استعدادهای برتر در دستگاه‌های اجرایی اصلاح شد تا حمایت مؤثرتری از این نخبگان داشته باشیم. دو آیین نامه دیگر در حوزه وزارت کشور و وزارت نفت اصلاح شد و موانع پیش راه آنها برداشته شد.

 • وزارت نفت مکلف شد نسبت به ایجاد و راه اندازی و تکمیل زنجیره ارزش مجتمع های پتروشیمی و پتروپالایشگاهی با بهره گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در داخل کشور اقدام کند یا از طریق صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت، سازوکاری برای انواع ضمانت نامه‌های قراردادی برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی در حوزه صنعت نفت داشته باشد تا با سرعت بیشتری برای جهش تولید از مجموعه‌های تولیدی داخلی بویژه مجموعه‌های دانش بنیان حمایت داشته باشند.

ضرغامی: آیین نامه طبیعت گردی امروز در دولت به تصویب رسید

 • آیین نامه طبیعت گردی امروز در دولت به تصویب رسید. طبیعت‌ گردی یکی از مهمترین بخش‌های گردشگری است که اگر سیاست گذاری هماهنگ و درستی در کشور برای آن انجام بگیرد و سرمایه گذاران به درستی هدایت شوند، حتما طبیعت گردی بخش مهمی از گردشگری ما را تشکیل خواهد داد.

 • سیستان و بلوچستان استان نمونه گردشگری بود که تردد در این استان ۱۴ درصد و اقامت ۱۲۸ درصد رشد داشت.