به گزارش اکوایران، حزب الله لبنان اعلام کرده است که در پاسخ به حملات ارتش اسرائیل در جنوب لبنان، در یکی از بزرگترین حملات خود از زمان آغاز جنگ غزه، «ده‌ها راکت» به مواضع توپخانه اسرائیل شلیک کرده است.

این گروه لبنانی اواخر روز جمعه در بیانیه‌ای تأیید کرد که ده‌ها راکت کاتیوشا را به سمت «مواضع توپ‌خانه دشمن» در شمال اسرائیل و بلندی‌های جولان شلیک کرده است.

به گزارش الجزیره، راکت‌ها آژیرهایی را در چندین محله در سراسر گالیله علیا در شمال اسرائیل به صدا درآوردند و موشک‌های پدافند هوایی با راکت‌های وارده درگیر شدند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد: «40 پرتاب از خاک لبنان شناسایی شد که برخی از آنها رهگیری شدند. بقیه در مناطق باز سقوط کردند.»

روری چالاندز از الجزیره که از بیت‌المقدس شرقی گزارش می‌دهد، گفت: «این تعداد موشک و پهپاد، یکی از بزرگترین رگبارهای جنگ تاکنون در غزه است.»

ارتش اسرائیل با بیان اینکه «هیچ آسیبی گزارش نشده است»، افزود که پیشتر دو پهپاد مملو از مواد منفجره حزب الله را که اواخر روز جمعه از لبنان وارد خاک اسرائیل شده بودند، رهگیری کرده بود.

حزب الله، متحد گروه فلسطینی حماس، و نیروهای اسرائیلی از زمان آغاز جنگ غزه در روز 7 اکتبر تقریباً روزانه در حال تبادل آتش در سراسر مرز بوده‌اند. این گروه گفته است که پس از آتش‌بس در غزه حملات خود را به اسرائیل متوقف خواهد کرد.

در حالی که حملات تلافی جویانه عمدتاً به مناطق مرزی محدود شده‌اند، فراوانی و شدت آن‌ها باعث ایجاد ترس از درگیری گسترده‌تر شده است.

علی هاشم از الجزیره در گزارشی از تایر در جنوب لبنان گفت که شرایط منطقه‌ای کنونی حملات حزب الله را قابل توجه می‌کند، اما مکان آن نیز مهم است. او گفت: «اصابت به جولان در این رویارویی چیزی عادی نبوده است

هاشم گفت که این نشان می‌دهد که چگونه قوانین تعامل در این رویارویی با حملاتی که به طور فزاینده به غیرنظامیان و همچنین اهداف نظامی صدمه می‌زند، در حال تغییر است. تاکنون بیش از 60 غیرنظامی لبنانی در مقایسه با چندین غیرنظامی در طرف اسرائیلی کشته شدند.

به گزارش هاشم، با افزایش تنش‌ها، اسرائیل روز شنبه حداقل پنج حمله هوایی در جنوب شرقی لبنان، منطقه‌ای که یکی از پایگاه‌های حزب الله در آن است، انجام داد.

نیروی هوایی اسرائیل روز شنبه اعلام کرد که جنگنده‌ها یک «مجموعه نظامی» مهم حزب‌الله را هدف قرار دادند.

آخرین حمله حزب‌الله در حالی صورت می‌گیرد که جهان در انتظار حمله احتمالی ایران به اسرائیل در تلافی حمله اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق است.

ارتش اسرائیل اعلام کرده است که برای حمله ایران آماده است و ییسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه این رژیم مدعی شده که اگر ایران از خاک خود برای انجام حملات استفاده کند، اسرائیل به داخل ایران نیز حمله خواهد کرد.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، گفت که اسرائیل آماده دفاع از خود در زمین و هوا، با همکاری نزدیک با «شرکای خود» یعنی ایالات متحده است. هاشم گفت: «وضعیت دقیقه به دقیقه تشدید می‌شود و همه در انتظارند که گام بعدی چه خواهد بود.»