به گزارش اکوایران، در حالی که پاکسازی وزارت دفاع ولادیمیر پوتین ادامه دارد، یک کارشناس مدعی است که اخراج سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و اعضای تیمش ممکن است به افشای اسرار هسته‌ای مرتبط باشد.

به گفته نیوزویک، ولادیمیر اوسچکین، مخالف تبعیدی روسی، در پستی در تلگرام گفت که پاکسازی پوتین در وزارت دفاعش در روز سه‌شنبه عمیق‌تر شده است و سه تن از معاونان شویگو حداقل یک هفته قبل از رئیس‌شان استعفا داده‌اند.

او نوشت: «معاونان شویگو الکسی کریوروچکو و روسلند تسالیکوف یک هفته قبل از استعفای شویگو استعفای خود را ارائه کردند.»

به گفته ایگور سوشکو، مدیر اجرایی گروه تحقیقاتی باد تغییر، کریوروچکو و تسالیکوف که معاون وزیر دفاع بودند، علیرغم امضای نامه استعفای خود در 13 مه، استعفای خود را 9 مه ارائه کردند. وبلاگ نویسان طرفدار جنگ Z همچنین گفتند که دو معاون دیگر وزیر دفاع قبل از خروج شویگو استعفا داده بودند. در همین حال، اوسچکین ادعا کرد که معاون وزیر دارایی تاتیانا شوتسوا نیز استعفا داده است. با این حال، تاریخ استعفای او مشخص نیست.

این امر پس از آن صورت می‌گیرد که شویگو، که یکی از نزدیک‌ترین متحدان پوتین بود، روز یکشنبه به‌طور غیرمنتظره‌ای از کار خود برکنار شد و به عنوان دبیر شورای امنیت روسیه منصوب شد. قرار است آندری بلوسف، اقتصاددان و معاون سابق نخست وزیر جایگزین او شود.

در حالی که دلیل دقیق برکناری شویگو ناشناخته است، تحلیلگران تصور می کنند که انتصاب بلوسوف، که سابقه نظامی ندارد، بخشی از استراتژی پوتین برای بهبود کارایی اقتصاد جنگی روسیه است، در حالی که ارتش این کشور در سومین سال جنگ، به دنبال فشار بیشتر در داخل اوکراین است.

اما این اتفاق همچنین پس از یکی از بزرگترین رسوایی‌های فساد دولتی در سال‌های اخیر در روسیه رخ داد که وزارت دفاع در مرکز آن قرار دارد.

یوری کوزنتسوف، رئیس پرسنل وزارت دفاع روسیه، هفته گذشته پس از کشف بیش از یک میلیون دلار پول نقد و اشیاء قیمتی در املاکش، به ظن گرفتن رشوه دستگیر شد. به گفته کمیته تحقیقات ایالتی، کوزنتسوف مظنون به «دریافت رشوه در مقیاس بزرگ» بود.

به گفته این کمیته «طبق تحقیقات، در سال های 2021-2023، به عنوان رئیس اداره هشتم ستاد کل نیروهای مسلح روسیه، کوزنتسوف از نمایندگان تشکیلات تجاری به دلیل انجام برخی اقدامات به نفع آنها رشوه دریافت کرد.»

حداقل پنج نفر در این رسوایی دستگیر شده‌اند. این افراد شامل تیمور ایوانوف معاون وزیر است که از 23 آوریل به اتهام رشوه در بازداشت موقت به سر می‌برد، زیرا متهم به دریافت رشوه به ارزش 11 میلیون دلار در قالب خدمات ملکی از یک شرکت ساختمانی در ازای قراردادها شده است. ایوانف این اتهامات را رد می‌کند.

در همین حال، دو هفته قبل از برکناری شویگو، ایگور سوشکو، مدیر اجرایی گروه تحقیقاتی باد تغییر، مدعی شد که وزیر دفاع سابق و معاونانش، ایوانف و تسالیکوف، متهم به افشای اسرار هسته‌ای شده‌اند و ممکن است با اتهامات خیانت دولتی مواجه شوند.

سوشکو در پستی در 28 آوریل در ایکس نوشت: «در یورش به ایوانف و همدستانش داده‌هایی در مورد پروژه‌های نظامی طبقه‌بندی شده از جمله تأسیسات هسته‌ای به دست آمد.»

اوسچکین نیز در ویدئویی که روز قبل در یوتیوب منتشر شد، همین ادعاها را مطرح کرد. او مدعی شد: «تسالیکوف و ایوانف برخلاف تمام پروتکل‌های فوق سری، دسترسی به اسناد محرمانه در مورد مسائل هسته‌ای روسیه، از جمله، برای افرادی که فاقد هرگونه مجوز امنیتی بودند، فراهم کردند.»