به گزارش اکوایران، رسانه‌های اسلواکی گزارش دادند، روبرت فیکو، نخست وزیر اسلواکی روز چهارشنبه پس از جلسه دولت مورد اصابت گلوله قرار گرفت و از ناحیه شکم زخمی شد.

یکی از شاهدان رویترز پس از جلسه دولت در شمال شرق براتیسلاوا، پایتخت، صدای شلیک چندین گلوله را شنیده است. او گفت که پلیس مردی را بازداشت کرد و ماموران امنیتی فردی را به داخل ماشین هل دادند و از آنجا خارج شدند.

خبرگزاری تاسر اسلواکی به نقل از لوبوس بلاها، معاون پارلمان این کشور، گزارش داد که فیکو مورد اصابت گلوله قرار گرفته و زخمی شده است. بر اساس این گزارش چهار گلوله شلیک شده است که یکی از آن‌ها به شکم فیکو 59 ساله اصابت کرده است.

اورژانس اسلواکی اعلام کرد که پس از دریافت اطلاعاتی مبنی بر اصابت گلوله به مرد 59 ساله در منطقه هندلووا، یک هلیکوپتر برای او اعزام شده است.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، «حمله شرورانه» به فیکو را محکوم کرد.

فیکو سال گذشته پس از ایجاد تغییرات سیاسی برای جلب نظر رای دهندگان تغییر یافته، برای چهارمین بار به عنوان نخست وزیر این کشور اروپای مرکزی که یکی از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو است، انتخاب شد.

فیکو در طول سه دهه فعالیت حرفه‌ای خود، بین دو جریان اصلی طرفدار اروپا و جبهه ملی‌گرای مخالف سیاست‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده حرکت کرده است. او همچنین تمایل خود را برای تغییر مسیر، بسته به افکار عمومی یا تغییر واقعیت‌های سیاسی نشان داده است.

پس از این تیراندازی، بزرگترین حزب مخالف اسلواکی اعتراض برنامه ریزی شده علیه اصلاحات در تلویزیون عمومی دولتی را که قرار بود عصر چهارشنبه برگزار شود، لغو کرد.

ترور اسلواکی