به گزارش اکوایران، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز ، 7 خرداد 1403، در نشست خبری هفتگی خود ضمن تسلیت شهادت رییس جمهور، وزیر امور خارجه و دیگر همراهان در نتیجه سقوط سانحه بالگرد و طلب صبر برای خانواده‌های آنها و ملت ایران، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

ارتقا جایگاه منطقه‌ای و جهانی ایران

 • بر اساس آمار تاکنون ما دریافت کننده بیش از 330 پیام از مقامات عالیه کشورهای مختلف جهان برای رهبر معظم انقلاب، دولت، سرپرست دولت و وزارت خارجه بودیم. این تعداد پیام‌ها از کشورهای جهان یک شاهد بسیار خوب در میزان موفقیت دولت در سیاست خارجی و گسترش مناسبات با کشورهای جهان بود. علاوه بر کشورها، از سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی هم پیام دریافت کردیم. بیش از 27 پیام از نهادهای بین‌المللی دریافت شد. اینان نشان دهنده این است که در ارتباطات بین‌المللی ما موفق بودیم که روابط سازنده‌ای را با حوزه‌های مختلف در جهان برقرار کنیم.

 • حضور بیش از 60 هیات عالی رتبه در سطوح مختلف در بازه زمانی بسیار محدود نشان دهنده میزان اهتمامی است که جامعه جهانی نسبت به جایگاه ایران در سطح منطقه و جهان دارد. اعلام عزای عمومی و اعلام سکوت در برخی کشورها و سازمان‌های مختلف همه نشان دهنده جایگاه ایران است. بدیهی است ایران به رغم این ضایعه بزرگ اما رویکرد خود را در تعامل سازنده با کشورهای مختلف در حوزه پیرامون و فرامنطقه‌ای با جدیت ادامه خواهد داد.

هیچ خللی در حمایت ایران از فلسطین ایجاد نخواهد شد

 • حمایت از مقاومت ملت فلسطین در مقابل اشغالگری رژیم صهیونیستی یک سیاست برآمده از ارزش‌های انقلاب و آرمان‌های امام و رهبر انقلاب است. فلذا برغم این حادثه در حمایت موثر ایران از ملت فلسطین و جریان‌های مقاومت برای احقاق حقوق حقه فلسطین بی تردید هیچگونه خللی ایجاد نخواهد شد. ایران بی‌وقفه حمایت خود را در سطوح مختلف با مقامات کشورها ادامه خواهد داد. حمایت از ملت فلسطین یک وظیفه اخلاقی و مسئولیت بین‌المللی است.

گسترش مناسبات ایران با قاره آفریقا از اولویت‌های اساسی دولت است

 • گسترش مناسبات ایران با قاره آفریقا یکی از اولویت‌های اساسی دولت ایران است. دولت سیزدهم اهتمام ویژه‌ای به آفریقا داشته است. سفر رئیس جمهور شهید به سه کشور آفریقایی و سفر وزیر خارجه به کشورهای آفریقایی در مسیر اهتمام ایران به گسترش مناسبات با آفریقا بوده است.

 • 8 کمیسیون مشترک در قالب روابط دوجانبه در این دولت برگزار شد و برنامه ریزی‌های انجام شده برای کمیسیون‌های دیگر در همین راستا بود. 2 همایش اقتصادی با موضوع آفریقا و حضور تجار کشورهای آفریقایی در مراسم تجاری محور همه در چارچوب نگاه دولت برای توسعه مناسبات با آفریقا بوده است. در خصوص اتحادیه آفریقا در تلاش برای گسترش مناسبات هستیم. فعال سازی کمیسیون‌های مشترک در دستورکار است. قاره آفریقا به عنوان یک قاره موسوم به فرصت‌ها در برنامه‌های ایران به عنوان اولویت مهم محل توجه است.

حرکت به سمت گسترش روابط سازنده با کشورها

 • تنش‌زدایی در روابط با برخی کشورها و ازسرگیری روابط و اعتماد آفرینی در روابط با دیگر کشورها و افزایش همکاری‌های سازنده با کشورهای دوست همگی در چارچوب سیاست همسایه محور شکل گرفته و ما نتایج آن را شاهد بودیم. متعاقب این رخداد تلخ ما در عکس العمل کشورهای مختلف نتیجه مثبت این سیاست را شاهد بودیم.

 • رویکرد نظام ایران در مناسبات با کشورها حرکت به سمت گسترش روابط سازنده و ایفای نقش موثر ایران در ارتقای همکاری سازنده در سطح منطقه است. این رویکرد برآمده از نظام و در چارچوب رویکرد اساسی ایران است. دستگاه دیپلماسی با همان جدیت تلاش‌های خود را در مسیر تحقق برنامه‌های دولت ادامه خواهد داد. در رویکرد سازنده ایران تغییری ایجاد نخواهد شد.

از مسئولیت جامعه جهانی از جمله سازمان ملل در ارتباط با فلسطین کم نشده است

 • جامعه جهانی مسئولیت قانونی و اخلاقی دارد. نظر به اینکه رژیم صهیونیستی اکنون متهم به نقض مفاد کنوانسیون جلوگیری از نسل کشی است. نظر به اینکه مقامات این رژیم نزد دیوان کیفری دارای پرونده هستند و در خصوص رفح دیوان دادگستری خواستار پایان دادن حمله به رفح است، فلذا همه زمینه‌های قانونی برای انجام مسئولیت‌های سازمان‌های بین‌المللی در اقدام علیه رژیم صهیونیستی وجود دارد.

 • آنچه که تاکنون اتفاق افتاده نتیجه حمایت یکجانبه تعدادی از کشورها از جمله آمریکاست و موضع آمریکا هم در مورد احکام صادره کاملا روشن است که هنوز خود را متعهد به این احکام حقوقی تلقی نمی‌کند. ذره‌ای از مسئولیت جامعه جهانی از جمله سازمان ملل در ارتباط با فلسطین کم نشده است.

تبادل پیام بین ایران و آمریکا در خصوص رفع تحریم‌ها قطع نشده است

 • سفر وزیر خارجه عمان در چارچوب عزیمت به منظور ابلاغ مراتب همدردی عمان با ایران صورت می‌گیرد. وزیر خارجه عمان به دلیل اینکه همزمان در سفر دیگری بودند و در چارچوب مناسبات نزدیک و برادرانه دو کشور تصمیم گرفتند که سفری اختصاصی به ایران داشته باشند. اصل این سفر در این چارچوب است. روابط عمان روابط سازنده است و دو کشور دارای موضوعات متعدد برای گفتگو هستند و طبیعی است در دیدار دو وزیر خارجه و دیدار با آقای مخبر موضوعاتی مدنظر قرار باشد.

 • تبادل پیام بین ایران و طرف آمریکایی در خصوص رفع تحریم‌ها همواره در جریان بوده و قطع نشده است. این مذاکرات در خصوص هسته‌ای و مذاکرات رفع تحریم‌ها بوده و از این چارچوب هیچوقت خارج نشده است. اینان صرفا در چارچوب موضوع هسته‌ای است. مفاد خبرهای منتشره در برخی رسانه‌های غربی در خصوص این گفتگوها دقیق نیست.

هیات مذاکره کننده در چارچوب دستورعمل‌ها رایزنی‌هایش را ادامه می‌دهد

 • در خصوص ادعای غیررسمی منتشره در برخی شبکه‌ها نکته خاصی را برای طرح ندارم. هیات مذاکره کننده ایران در خصوص رفع تحریم‌ها همواره با هماهنگی نهادهای بالادستی نظام پیش رفته است. در این چارچوب هم از همه ظرفیت‌های داخل نظام استفاده کرده است. وزارت خارجه و هیات مذاکره کننده در چارچوب دستورعمل‌ها رایزنی‌های خودش را ادامه خواهد داد.

رویکرد ایران در همکاری با آژانس رویکرد سازنده‌ای بوده است

 • رویکرد ایران در همکاری با آژانس رویکرد سازنده‌ای بوده است. سفر آقای گروسی به تهران و گفتگوها در ادامه رویکرد ایران برای تعامل سازنده با آژانس به منظور رفع ایهامات و گسترش همکاری‌ها انجام شده است. ایران همواره تاکید داشته آژانس در چارچوب رویکرد حرفه‌ای خودش به موضوع هسته‌ای ایران نگاه کند. انتظار این است دیگر بازیگران به رویکرد سازنده ایران توجه کنند.

پیگیری وزارت خارجه در موضوع ایرانی زندانی در عراق

 • دستگاه دیپلماسی دیدار وزیر خارجه با خانواده یک ایرانی زندانی در عراق را با جدیت از روز آغازین دنبال کرده و پیگیری‌های مختلف را اتخاذ کرده است. بازداشت خودسرانه یک شهروند ایرانی در عراق پذیرفته شده نیست و ما هرگونه برخورد غیرقانونی و انسانی با این شهروند را قویا محکوم می‌کنیم. سفارت ما در این زمینه این موضوع را مورد پیگیری قرار داده است.

جزایر سه گانه ایران جزو ابدی خاک ایران است

 • در خصوص تنظیم و صدور بیانیه‌های اتحادیه عرب اشاره می‌کنیم که هرگونه اعلام موضع از سوی هر کشوری را مداخله در امور داخلی ابران تلقی و قویا محکوم می‌کنیم. جزایر سه گانه ایران جزو ابدی خاک ایران است و خواهد بود و ایران اجازه مداخله و اظهار نظر در خصوص این جزایر نخواهد داد.

تغییری در نحوه استفاده ایران از پول‌های موجود در قطر ایجاد نشده است

 • استفاده از پول‌های موجود در قطر سازوکار خودش را دارد و تغییری در نحوه استفاده ایران ایجاد نشده است.

پیگیری وزارت خارجه برای استرداد یک کلاهبردار ایرانی از امارات

 • من شرح درخواست ایران برای استرداد یک کلاهبردار ایرانی از امارات را نمی‌خواهم داشته باشم. بین دستگاه دیپلماسی و قوه قضاییه همکاری مشترک وجود دارد و در برنامه اقدامات ایران برای استرداد این مجرم وجود دارد.

از هرگونه همکاری‌های آبی میان کشورهای منطقه استقبال می‌کنیم

 • مسائل آبی مشترک و رودخانه‌های مرزی بین عراق و ترکیه یکی از موضوعات مهم و قدیمی است. ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران و متاثر از تنش‌های آبی، به موضوعات مرتبط با منابع آب و رخدادها و توافقاتی که در این چارچوب صورت می‌گیرد، هم از منظر مسائل زیست محیطی و هم از منظر منافع ایران این موضوعات را با دقت دنبال می‌کنیم. مشکلات آبی و زیست محیطی یک موضوع تاثیرگذار بر کل کشورها است.

 • در خصوص راهگذرهای ترانزیتی در منطقه ما از دیرباز به دلیل موقعیت خاصی که داریم همواره با جدیت این موضوعات را دنبال می‌کنیم. ما دارای ابتکار عمل در خصوص راهگذرهای تجاری و ترانزیتی هستیم. گذرگاه شمال جنوب، تهران استانبول را در دستورکار با شرکای تجاری داریم.

رویکرد و سیاست ایران در منطقه بالکان بر حفظ صلح و ثبات  استوار شده است

 • رای مثبت ما به قطعنامه نسل کشی سربرنیتسا نماد روشنی از استقلال کشور و کنش اصولی ایران در سیاست خارجی است. جنایتی که نزدیک به 30 سال قبل در مقابل چشمان خواب زده برخی قدرت‌های مدعی حقوق بشر اتفاق افتاد و منجر به کشتار 8 هزار مسلمان بی‌گناه شد یک صفحه کاملا تاریک و مشمئز کننده است.

 • رویکرد و سیاست ایران در منطقه بالکان بر حفظ صلح و ثبات  استوار شده و ایران با همه کشورها منطقه روابط دوستانه و سازنده دارد.