به گزارش اکوایران، طبق برنامه ابلاغی توسط ستاد انتخابات کشور، نام‌نویسی از نامزدهای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری از ساعت 8 صبح فردا، ۱۰ خرداد ماه آغاز می‌شود.

رییس کمیته امنیت ستاد انتخابات معرفی شد

احمد وحیدی، وزیر کشور در حکمی سید مجید میراحمدی را به عنوان رئیس کمیته امنیت انتخابات کشور منصوب کرد.

دولت قصد معرفی نامزد ندارد

وزرای دولت سیزدهم در حاشیه جلسه هیات دولت امروز، 9 خرداد ماه عنوان کردند:

غلامحسین اسماعیلی، رییس دفتر ریاست جمهوری: دولت بنای معرفی نامزد در انتخابات ندارد.

محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری: غیر از خدمت و پیگیری ماموریت‌های ابراهیم رئیسی برنامه‌ای نداریم.

احمد وحیدی، وزیر کشور: برنامه‌ای برای ثبت نام در رقابت‌ ریاست جمهوری ندارم.

عزت‌الله ضرغامی، وزیر گردشگری: نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیستم.

سران قوا می‌توانند نامزد انتخابات شوند

محمد دهقان، معاون حقوقی رییس جمهور نیز در حاشیه هیات دولت گفت: ماده ۳۷ قانون انتخابات تصریح دارد کسانی که مستقیم در نظارت و اجرا نقش دارند، نمی‌توانند نامزد شوند و چون سران قوا مستقیم در نظارت و اجرا نقش ندارند، می‌توانند نامزد انتخابات شوند؛ این نظر شورای نگهبان هم هست.

خبر مرتبط
آخرین‌های انتخابات ریاست‌جمهوری: قدرت‌نمایی قالیباف، نیامدن محسن رضایی، «گزینه سورپرایز» اصلاح‌طلبان

اکوایران: با نزدیک شدن به روز آغاز نام‌نویسی از نامزدهای ریاست جمهوری، اخبار بسیاری مبنی بر کاندید شدن چهره‌های سیاسی مختلف به گوش می‌رسد. در این گزارش آخرین تحولات مربوط به چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری که تا سه شنبه 8 خرداد رخ داده است را مرور می‌کنیم.

حضور حسن روحانی در انتخابات تکذیب شد 

سید محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی در گفت‌وگو با «رویداد 24» حضور احتمالی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری را قویا تکذیب کرده است.

او درباره برنامه حزب اعتدال و توسعه برای انتخابات و معرفی کاندیدا نیز گفت: در این باره با آقای لاریجانی صحبت‌هایی انجام شده است. در لیست نهایی حزب نام دو نفر قرار گرفته: علی لاریجانی و اسحاق جهانگیری.

قالیباف قید پاستور را زد؟

روزنامه «سازندگی» به نقل از غلامرضا نوری‌قزلجه، عضو فراکسیون مستقل‌ها مجلس دوازدهم مدعی شد که قالیباف رسماً اعلام کرده است که بنای رفتن به ریاست‌جمهوری ندارد و محکم پای مجلس می‌ایستد. او دلیل رای بالای قالیباف برای ریاست پارلمان را نظر مثبت فراکسیون مستقلین دانست، زیرا قالیباف به آنها گفته بود که در مجلس خواهد ماند. 

سکوت معنادار زاکانی

علیرضا زاکانی، شهردار تهران در حاشیه جلسه دولت امروز، پاسخ به سوالی درخصوص کاندیداتوری‌اش در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری را بی‌جواب گذاشت. سکوت او شائبه حضورش در انتخابات را تقویت کرد.

پیش از این نیز در 6 خرداد ماه، «تسنیم» به نقل از منابع آگاه از احتمال بالای شرکت علیرضا زاکانی در انتخابات ریاست جمهوری خبر داده بود.

حضور دوباره قاضی‌زاده هاشمی؟

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در حاشیه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: افراد زیادی به منظور حضور در انتخابات به من مراجعه کرده‌اند، اما من هنوز تصمیم نگرفته‌ام. دلیلش هم این هست که حضور در چنین عرصه‌هایی واجب کفایی است.

احمدی‌نژاد همچنان در میان طرفدارانش و در حال تصمیم‌گیری

ویدیوهای احمدی‌نژاد در میان طرفدارانش در این روزها پای ثابت اخبار انتخاباتی شده است. در جدیدترین فیلم منتشر شده در کانال تلگرامی دولت بهار، محمود احمدی‌نژاد، رییس دولت‌های نهم و دهم در دیدار با جمعی از مردم استان مرکزی درباره حضور در انتخابات ریاست جمهوری گفته است: به عنوان قطره‌ای از اقیانوس زلال و بی‌کران ملت ایران، باید خیلی با دقت و مطالعه و بررسی همه جانبه برای ورود به انتخاباتی ریاست جمهوری تصمیم بگیرم. 

خبر مرتبط
آخرین‌های انتخابات ریاست‌جمهوری: از قطعی شدن آمدن جلیلی تا گمانه‌زنی‌ها درباره لاریجانی و زاکانی

اکوایران: کم‌کم فضای رسانه‌ای و اجتماعی از شوک سانحه بالگرد هفته پیش خارج شده‌ و حالا نوبت به اخبار انتخاباتی رسیده است. در این گزارش آخرین تحولات مربوط به چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری که امروز یکشنبه ۶ خرداد رخ داده است را مرور می‌کنیم.

جلسه سران قوا درباره انتخابات ریاست جمهوری 1403

روز گذشته، 8 خرداد، جلسه سران قوا به میزبانی سرپرست ریاست جمهوری و با حضور رییس قوه قضاییه، رییس مجلس شورای اسلامی، قائم مقام شورای نگهبان، معاون حقوقی رییس جمهور، وزیر کشور و رییس سازمان صداوسیما، در راستای تمهید مقدمات اجرای مفاد اصل ۱۳۱ قانون اساسی و به جهت اتخاذ تصمیم‌های لازم جهت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ظرف مدت ۵۰ روز از زمان شهادت ریاست جمهور، برگزار شد.

حسن خمینی تصمیمی برای حضور در انتخابات ندارد

محمدعلی انصاری از اعضای سابق دفتر امام خمینی (ره) درخصوص احتمال کاندیداتوری سید حسن خمینی برای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری به «تسنیم» گفت: «اجمالاً می‌دانم که ایشان بنایی برای کاندیداتوری ندارند.»

 

خبر تکمیلی:

حضوری لاریجانی و صالحی قطعی شد؟

امروز خبرگزاری دولتی برنا خودش راسا منبع خبر شد و خبر حضور قطعی دو چهره میانه‌رو را اعلام کرد. در متن خبر «قطعی شدن» حضور علی لاریجانی برنا نوشت «طبق بررسی‌های به عمل آمده» لاریجانی برای انتخابات ریاست‌جمهوری نام‌نویسی می‌کند.

این خبرگزاری عینا با همین عنوان -طبق بررسی‌های به عمل آمده- خبر حضور صالحی را نیز منتشر کرد.