به گزارش اکو ایران، به نقل از هیل، در نظرسنجی جدیدی که روز یکشنبه هفتم نوامبر منتشر شد، پس از هفته‌ها کشمکش در کنگره آمریکا بر سر لوایح اصلاح زیر ساخت و شکست حزب دموکرات در انتخابات فرمانداری ایالت ویرجینیا در روز سه شنبه، روند کاهش محبوبیت جو بایدن ادامه داد.

تداوم افول محبوبیت

این نظرسنجی که با همکاری روزنامه یواس‌ای تودی و دانشگاه سافولک بین روزهای چهارشنبه تا جمعه هفته گذشته انجام شده، درست در آستانه تصویب لایحه اصلاح زیرساخت توسط دموکرات‌ها و ارائه بسته خدمات اجتماعی انجام شده است.نتایج نظرسنجی اخیر حاکی از این است که محبوبیت بایدن به 38 درصد کاهش یافته است.

مجلس نمایندگان در آخرین ساعات جمعه شب گذشته لایحه زیرساختی 1.2 تریلیون دلاری را تصویب کرد و آن را برای امضای نهایی به دفتر بایدن ارسال کرد. هم‌زمان با آن گزارش مشاغل اکتبر نشان داد که ایالات متحده در ماه گذشته 531,000 شغل جدید ایجاد کرده، که فراتر از انتظار بود.

طی هفته‌های اخیر محبوبیت بایدن به شدت رو به نزول بوده است که از جمله دلایل آن را می‌توان شیوع گونه دلتای پیشرفته ویروس کرونا که روند همه‌گیری را معکوس کرد و خروج شتاب‌زرده از افغانستان که انتقاد هر دو حزب را برانگیخت، برشمرد.

نظرسنجی موسسه هاروارد/هریس که در پایان اکتبر انجام شد، حاکی از این بود که میزان محبوبیت بایدن به 43 درصد کاهش یافته است که 5 درصد نسبت به نظرسنجی انجام شده در ماه سپتامبر کم‌تر بود.

کاندیدا نشو!

نظرسنجی اخیر یو اس ای تودی-دانشگاه سافولک نشان داد که 46 درصد از شرکت کنندگان بر این باورند که بایدن به عنوان رئیس جمهور بدتر از حد انتظار عمل می‌کند؛ از 16 درصد کسانی که سال گذشته از او در پای صندوق‌های رای حمایت کردند چنین نظری داشتند. چهل و چهار درصد از کسانی هم که به او رای نداده بودند گفتند که عملکرد او بدتر از آن چیزی خواهد بود که آن‌ها انتظار داشتند.

33

روند تصاعدی نارضایتی از رئیس‌جمهور آمریکا بر شانس انتخاب مجدد او در سال 2024 تأثیر خواهد گذاشت. بر اساس این نظرسنجی، 64 درصد از پاسخ‌دهندگان - از جمله 28 درصد دموکرات‌ها- گفتند که نمی‌خواهند رئیس جمهور برای انتخاب مجدد، کاندیدا شود.

در مقابل هم 58 درصد پاسخ‌دهندگان - از جمله 24 درصد جمهوری‌خواهان- گفتند که نمی‌خواهند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق، به عنوان کاندیدای جمهوری‌خواهان معرفی شود.

بیم و امید دموکرات‌ها

این نظرسنجی پس از یک شب ناموفق برای دموکرات ها در ویرجینیا انجام شد؛ جایی که جمهوری‌خواهان در رقابت بر سر کرسی‌های فرماندار، معاون فرماندار و دادستان کل توانستند رقبای دموکرات خود را شکست دهند. با این حال، کاخ سفید روز جمعه پس از تصویب لایحه زیرساخت‌های دو حزبی توسط مجلس سنا، پیروزی قابل توجهی کسب کرد.

1240

این حزب اکنون توجه خود را بر تصویب بسته 1.75 تریلیون دلاری خدمات اجتماعی متمرکز کرده است که به آن قانون Build Back Better (بهتر بسازید) معروف است که دومین بخش از دستور کار قانونی بایدن به شمار می‌رود. این بسته شامل بودجه برای گسترش برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی و آموزشی و هم‌چنین حدود نیم میلیارد دلار برای رسیدگی به تغییرات آب‌وهوایی است. مجلس نمایندگان روز جمعه قانونی را تصویب کرد که این بسته را به به پیش برد، اما تا زمانی که دفتر بودجه کنگره نظر خود را در مورد این قانون منتشر نکند، این قانون به رای‌گیری نهایی گذاشته نخواهد شد، چرا که جناح میانه‌روی در حزب شرط حمایت از آن را تطابق برآوردهای کاخ سفید با دفتر بودجه کنگره دانسته است.

برای نظرسنجی‌ نامزد نشدم!

بایدن هفته گذشته در واکنش به کاهش محبوبیتش در نظرسنجی‌های در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: «من به این دلیل نامزد نشدم.» وی با اشاره به اینکه نظرسنجی‌ها نوسان دارند، افزود: «من برای این نامزد نشدم تا در نظرسنجی ها موفق عمل کنم».