به گزارش اکوایران، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در نشست خبری خبری هفتگی خود با خبرنگاران مسیر بازگشت دولت ایالات متحده به برجام را مشخص کرد.

به گفته خطیب‌زاده مسیر بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای کاملا روشن و مشروط به سه شرط است: آمریکا باید مقصر بودن خود را بپذیرد؛ تحریم‌ها یکجا لغو شود؛ و تضمین دهد که هیچ دولت دیگری اقدام ترامپ در خروج از برجام را تکرار نکند.

 تیم مذاکره کننده از حیث حقوقی تغییری نخواهد کرد

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره تیم مذاکره کننده و اینکه آیا آمریکا هم در مذاکرات‌ آتی حضور دارد یا نه، گفت: از آنجا که آمریکا عضو برجام نیست، طبیعتا نمی‌تواند در این نشست حضور داشته باشد. وی ادامه داد: وقتی تیم مذاکرات مشخص شد با هدایت آقای باقری و ترکیبی از نمایندگان ارگان‌ها و نهادهای مرتبط با رفع تحریم‌ها حضور خواهند داشت و هیچ تغییری از حیث حقوقی نخواهیم داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات جیک سالیوان مشاور امنیت ملی‌آمریکا مبنی براین که ایران به برجام برگرد ما هم برمی گردیم، گفت:ایالات متحده باید بداند که عضو برجام نیست و نمی‌تواند به اعضای دیگر برجام اظهاراتی را منتسب کند یا درخواست‌هایی داشته باشد و بهتر است اول برادری خود را ثابت کند. وی یادآورشد: ما خوشحال هستیم که آمریکایی‌ها  مدام اراده و نیت شان را تکرار می‌کنند شاید برای این است که فراموش نکنند که می‌خواهند تحریم‌هایی که به صورت غیرقانونی و فراسرزمینی توسط دولت قبلی ایالات متحده اعمال شد و توسط این دولت ادامه یافت و برخی اضافه شد را بردارند. اما آنچه که مهم است عمل هست.

 خطیب زاده با بیان اینکه عملی که از دولت فعلی ایالات متحده دیدیم ، متاسفانه در خلاف جهت اعلامی آنها بوده است، گفت: ایالات متحده مسیرش برای بازگشت به برجام روشن است؛ باید بپذیرد به عنوان مقصر وضعیت فعلی از این مسیری که رفته برمی‌گردد. وی تصریح کرد: آمریکا برای بازگشت از این مسیر غلط باید تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی که بعد از خروج آمریکا از برجام اعمال کرده همه را یکجا به صورت موثر بردارد و مهمتر اینکه تضمین بدهد که هیچ دولتی در ایالات متحده مجدداً جهان و حقوق بین الملل را به سخره نخواهد گرفت و این شرایط را تکرار نخواهد کرد.

باقری آخر هفته به اروپا سفر می‌کند

وی با اشاره به مذاکرات برای رفع تحریم‌های ایران اظهار کرد: آقای باقری درباره مذاکرات گفتند که با همه اعضای ۱+۴  گفت و گو می‌کند. در این راستا با چین و روسیه و انرکیه مورا هماهنگ کننده برجام صحبت و رایزنی شد. خطیب زاده با بیان اینکه آخر هفته سفر پایتخت سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس و احتمالا اسپانیا در مقام معاونت سیاسی انجام خواهد شد، گفت:.در این سفرها درباب مسایل منطقه ای گفت و گو می شود اما چون آقای باقری مداکره کننده ارشد تیم است درباره برجام هم صحبت خواهد کرد.

وی تصریح کرد: ایران مواضع خود را برای دوستان تشریح کرده و مادامی که که اطمینان قطعی پیدا نکند که تحریم‌ها یکجا، موثر، قابل تضمین عینی و راستی آزمایی برداشته نشود برجام را محقق نخواهد کرد. در واقع تا درباره همه چیز توافق نشود هیچ چیزی توافق نخواهد شد.  سخنگوی دستگاه دیپلماسی در بخش دیگر از نشست اظهار کرد: اصل حاکم بر توافقات و گفت‌وگوها در وین این است که تا همه چیز توافق نشود درباره هیچ چیز توافق نشده است و این اصل اساسی بوده که از روز اول گفته شده و الان هم با جدیت بیشتری پیگیری می شود.

 قانون مصوب مجلس را کلمه به کلمه اجرا می‌کنیم

 خطیب زاده در این نشست خبری گفت: مطمئن باشید آنچه تا به امروز در وین گفته شده پیش نویس‌هایی از گفت و گوها بوده و چون همه چیز توافق نشده عملاً هیچ چیزی توافق نشده بوده است. لذا تنها مسیری که الان وجود دارد مسیری است که جمهوری اسلامی ایران و ۴ بعلاوه یک اطمینان حاصل کنند که عضوی از برجام خارج شده و ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ و توافقنامه هسته‌ای هست، در عمل به تعهدات خودش پایبند است. اگر همه اعضای توافق به شمول و  اولویت رفع تحریم هایی که آمریکا بعد از خروج اعمال کرده اطمینان حاصل کنند آن وقت می‌توان گفت که در مسیر درست هستیم. لذا موضوع گام به گام هیچ گاه مطرح نبوده است.

 سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برخی وقتی در مورد کشورهای خودشان صحبت می‌کنند فکر می‌کنند بعد از انجام تشریفات قانونی، قوانینی که در چهارچوب و تفکیک قوا لازم الاجرا شدند مسئولیت قطعی اجرای آن را دارند اما وقتی به کشور جمهوری اسلامی ایران می‌رسند توقع دارند آنچه به عنوان قانون قطعی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و مراحل تشریفات قانونی را طی کرده و دولت موظف به انجام آنها است، با یک رفتار غیر قانونی و فراقانونی قابل دور زدن هست.  خطیب زاده تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران مانند همه دولت‌هایی که در فضای مردم‌سالاری نفس می‌کشد، مقید به قوانینی است که تشریفات قانونی را طی کرده و لازم الاجراست و آنچه در مجلس شورای اسلامی مصوب شده توسط دولت کلمه به کلمه و تابع النعل بالنعل پیگیری خواهد شد.

اختلاف در پیش‌نویس‌ها 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که مقطع شروع مذاکرات از چه زمانی است و آیا نتایج ۶ دور مذاکرات قبلی کنار گذاشته می شود یا نه، اظهار کرد: آنچه که اکنون در وین گفته شد اگر به سندی رسیده بود اعلام می‌شد اما یک سری پیش نویس‌هایی بود که پیشرفت‌هایی حاصل شد و نقاط اختلافی باقی ماند. در پیش نویس به توافق نرسیدیم و نقاط اختلافی و اینکه در چند موضوع به بن بست رسیدیم، کاملا روشن است.

خطیب زاده یادآور شد: یکدندگی و لجبازی  ایالات متحده در حفظ میراث شکست خورده ترامپ مهمترین بن بست در توافق وین بود که بخشی از تحریم‌های ترامپ را حفظ کنند. ایالات متحده باید مشخص کند چه می‌خواهد آیا میراث شکست خورده و غیرقانونی دولت قبلی آمریکا در یکجانبه‌گرایی در اعمال تحریم ها و خروج یکجانبه از برجام و در بوق و کرنا کردن آن را می‌خواهد. مادامی که اینها تغییر نکند وین تغییر نمی‌کند.  وی خاطرنشان کرد: وقتی تغییر رفتار دهند و منطق درست را بپذیرند، توافق خیلی نزدیک خواهد بود و اگر بخواهند ۱+۴ و دنیا را بازی بدهند، دستیابی به توافق خیلی دور خواهد بود.

باروری ابرهای مصنوعی آژانس

 سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره اظهارات رافائل گروسی  مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر  وجود ابرهای متراکم در فضای روابط ایران و آژانس گفت: ابرهایی که ایشان از آن اسم می‌برند ابرهایی است که به صورت مصنوعی بارور شدند و شاید با زیاده‌خواهی برخی از اعضای آژانس این اتفاق افتاده است.

 خطیب‌زاده افزود: من ایشان را به آسمان صاف اساسنامه آژانس و آسمان صاف قوانین اجرایی و پادمان ارجاع می‌دهم که در آن همه چیز صاف و روشن است و  توصیه می کنم خودشان را اسیر رفتارهای غیرفنی برخی کشورها که به صورت سیاسی این‌ها را پیگیری می‌کنند، نکند. پرواز در آسمان شفاف قوانین لازم الاجرا که خودشان هم با آن بسیار آشنا هستند برایشان راحت‌تر است.