بازار ارز و سکه در هفته گذشته رکود نسبی را تجربه کرد و معاملات در بازار کم جان بود. بازارساز به سختی بالای محدوده مقاومتی ایستاده و پیشروی ها در کانال ۳۵ هزار تومان را تحمل نمی کند، دستگیری چند تن به اتهام اخلال در بازار ارز در هفته گذشته نیز نشان می دهد که بازارساز در محدوده قیمتی جدید میزان سخت گیری را افزایش داده است.

در ابتدای هفته گذشته، اوراق ارزی منتشر شد. با انتشار این ا‌وراق، هر فرد می تواند  تا شش هزار دلار به وسیله کارت ملی دریافت کند( دو هزار دلار با قیمت دلار سهمیه ای و چهار هزار دلار هنگام تسویه اوراق ارزی و پرداخت حق الوکاله ۷ درصدی).

البته کارشناسان معتقدند حق الوکاله هفت درصدی به عنوان مانعی در برابر تبدیل اوراق ارزی به دلار عمل می کند زیرا اختلاف نرخ دلار توافقی و دلار آزاد کمتر از هفت درصد است و در هنگام تسویه، وقتی متقاضی متوجه بشود که دریافت دلار از طریق اوراق ارزی گران تر از بازار آزاد است اقدام به تسویه با دلار نخواهد کرد و احتمالا تسویه نقدی ریالی را انتخاب می کند. بررسی‌ها ی اکو ایران نشان می دهد که اختلاف دلار توافقی و آزاد در هفته گذشته روند نزولی داشته و اختلاف قیمت دو بازار در هفته گذشته به زیر چهار درصد رسیده است. بنابراین  در صورتی که اختلاف دو بازار در محدوده فوق باقی بماند احتمالا کسی اقدام به تسویه اوراق ارزی با دلار  نخواهد کرد.

کم بودن اختلاف قیمت دلار توافقی و دلار آزاد دو‌ مزیت برای بازارساز دارد، اولین مزیت آنست که تقاضای سفته بازی برای دلار توافقی کاهش پیدا میکند، زیرا زمانی که اختلاف دو نرخ کاهش پیدا کند، تقاضای سفته بازی برای دلار توافقی کم میشود چون سود ناشی از اختلاف دو بازار برای خریدار کاهش پیدا میکند. دومین مزیت هم آنست هزینه بالای تسویه ارزی اوراق نسبت به بازار آزاد تقاضا برای تسویه دلاری اوراق به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و به این ترتیب منابع خود را حفظ می کند.

در هفته جاری سرعت رشد دلار در بازار رسمی بیشتر از دلار آزاد بوده است. دلار متشکل و دلار توافقی بازدهی بیشتری از دلار تهران داشته اند و دلار تهران فقط رشد کمتر از یک درصدی را ثبت کرد.

 اونس طلا از هفته گذشته روند نزولی تجربه کرده است و در واکنش به اظهار نظر برخی مقامات فدرال رزرو برای ادامه سختگیری های بانک مرکزی آمریکا در سیاست انقباضی پولی، ارزش اونس تا کانال ‌1730دلار کاهش پیدا کرد ولی در ادامه از این مسیر برگشت. آخرین صورتجلسه منتشر شده توسط  فدرال رزرو نشان می دهد که تعداد زیادی از سیاست گذاران، کاهش سرعت افزایش نرخ بهره را توسط فدرال رزرو   مناسب میدانند. پس از انتشار صورتجلسه فدرال رزرو، شاخص دلار تضعیف شد ولی اونس طلا رشد کرد و در کانال هزار و ۷۵۰ دلاری معامله شد که البته از ارزش اونس در آخرین روز هفته قبل ده دلار کمتر می باشد.

با توجه به رکود بازار طلا،  بازدهی ربع سکه  در هفته جاری کمتر از سایر بازارها بود این درحالی است که بررسی های اکوایران نشان داده که  در روندهای صعودی ربع سکه بیشترین بازده بازار طلا ثبت میکند.

قیمت سکه امامی در این هفته ۳۰۰ هزار تومان رشد کرد و در محدوده ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی معامله شد. که بازدهی هفتگی ۱.۸ درصدی را برای دارندگان سکه به ارمغان آورده  است. قیمت طلای آب شده در هفته گذشته بارشد ۱.۷ درصدی همراه شد که رشد حباب آن نشان میدهد که معامله گران افزایشی در این بازار حاضر شده اند.