به گزارش اکوایران، بازار ارز این روزها تحلیلی ندارد و قیمت‌ها جلوتر ازحدس و گمانه‌زنی‌های تحلیلگران و معامله‌گران می‌رود و تاکنون متوقف نشده است. در شرایطی که دلار در سقف‌های مقاومت متوقف نمی‌شود، می‌تازد و به مقاومت‌های تکنیکالی هم جواب نمی‌دهد، نشان‌دهنده هجمه سیل پول به این بازار است که شرایط بازار را اینطور به هم زده است.

پیش از این درباره اهمیت پول‌های پارک‌شده در گزارشات قبل توضیح داده شده بود. بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نرخ سرمایه‌گذاری در کشور برای سومین سال متوالی منفی شده است؛ این یعنی میزان سرمایه‌گذاری در کشور به قدری پایین آمده که نرخ استهلاک سالانه را پوشش نمی‌دهد ولی در کنار این مسأله سرعت رشد سپرده‌ها از تسهیلات کمتر شده که نشان می‌دهد مردم تسهیلات بیشتری دریافت می‌کنند که با توجه به نرخ منفی سرمایه‌گذاری، به تولید منجر نمی‌شود. در چنین شرایطی وقتی ریسک‌های اجتماعی و سیاسی افزایش می‌یابد، صاحبان سرمایه پول‌های خود را پارک می‌کنند تا با کاهش ریسک‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

وقتی که رکود بازارها را فرا گرفته و پول‌های پارک‌شده افزایش پیدا کرده است، افزایش بازدهی در یک بازار نقدینگی را به سمت همان بازار حمایت می‌کند. بعد از گذشت بیش از 10 سال از مذاکره و تشدید تحریم‌ها، مردم به خوبی با اثر خبر افزایش تحریم‌ها، نتیجه مذاکرات هسته‌ای و فشارهای سیاسی بر بازار ارز آشنا شده‌اند. متاسفانه با افزایش فشارهای سیاسی، همانطور که قبلاً پیش‌بینی می‌شد، تحریم‌ها و تنش‌های سیاسی به عنوان چراغ راهنمای بازار ارز عمل کرده و هجوم پول‌های پارک‌شده، دلار را توقف‌ناپذیر کرده است.

IMG_20221225_202809_269

بررسی حباب قیمت‌ها در بازار ارز نشان می‌دهد که هیجان معامله‌گران درهم متوقف نشده و معامله‌گران درهم همچنان به مقاومت‌های قیمتی بازار ارز بی‌تفاوت هستند.

IMG_20221225_202812_747

از سوی دیگر، بازارساز هم به نظر می‌رسد که نرخ‌های جدید بازار ارز را باور نکرده و به رسمیت نمی‌شناسد، زیرا افزایش نرخ‌ها در بازار رسمی متوقف شده که همین مسأله گپ میان بازار آزاد و بازار رسمی را افزایش داده است. در چنین شرایطی سود جذاب اختلاف قیمت بازارها انگیزه سفته‌بازی را تشدید کرده است.

سیگنال بازارساز از کاهش دامنه نوسان گواهی سکه

در شرایطی که سکه بازار آزاد می‌تازد و در کانال ۲۰ میلیونی قرار دارد بازارساز، دامنه نوسان گواهی سکه را محدودتر کرد و به نیم درصد کاهش داد. گپ قیمتی موجود در سکه رفاه و سکه امامی تقاضای سفته‌بازی را تشدید می‌کند زیرا اگر کسی موفق به خرید گواهی سکه شود با دریافت فیزیکی و فروش آن در بازار آزاد می‌تواند از اختلاف قیمت به وجود آمده منتفع شود، ولی همین مسأله حجم معاملات گواهی سکه را هدف قرار داده و به شدت کاهش پیدا کرده است؛ یعنی پول کمتری می‌تواند در بورس معاملات سکه مبادله شود. همزمانی این اتفاق با چراغ سبز شاخص بازار سرمایه این گمانه‌زنی را به وجود آورده که بازارساز به دنبال کنترل بازار ارز و سکه از طریق بازار سرمایه نیست، بلکه می‌خواهد پول‌های موجود در بازار سرمایه را از گواهی سکه ناامید کند و به سمت بازار سهام هدایت کند.

حال خوش سهامداران

حالِ سهامداران و بازار سرمایه این روزها بهتر است. این مسأله را می‌توان از افزایش سطح ارزش معاملات خرد متوجه شد که نشان می‌دهد امیدواری‌ها نسبت به بازار سرمایه افزایش پیدا کرده است. روز قبل شرایط سهام خودرویی بهتر از روز شنبه بود و به نظر می‌رسد شاخص این گروه خود را برای خروج از زون مقاومتی آماده می‌کند؛ خروجی‌ای که اگر موفقیت‌آمیز باشد احتمالا یک روند صعودی دلچسب را برای این گروه فراهم می‌کند.