به گزارش اکوایران، سایت بازار متشکل ارزی امروز قیمت دلار و یورو را حذف کرد. مرکز مبادله ارز و طلای ایران ساعت 11 امروز در مراسمی با حضور رئیس کل بانک مرکزی رونمایی شد و حدود دو ساعت بعد، نخستین قیمت دلار پس از این رونمایی در سایت بازار متشکل درج شد.

دلار اسکناس 41 هزار و 549 تومان و دلار حواله 36 هزار و 130 تومان اعلام شد.

اختلاف زیاد دلار ناخدا و دلار متشکل دیروز

نکته قابل توجه نخستین نرخ دلار مرکز مبادله ارز و طلا که امروز اعلام شد این بود که قیمت دلار ناخدا در مقایسه با آخرین قیمت دلار متشکل که روز گذشته اعلام شده بود چند هزار تومان پایین‌تر بود.

اسکناس آمریکایی در سایت بازار متشکل ارزی عصر دیروز 44 هزار و 760 تومان بود که با قیمت ناخدا تقریبا 3 هزار و 200 تومان اختلاف دارد. 

دلار و بازار

تصمیم جدید بانک مرکزی / ارز مسافرتی ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو شد

امیر هامونی - مشاور رئیس کل بانک مرکزی - در توضیح مرکز مبادله طلا و ارز گفته طبق تصمیم جدید بانک مرکزی، برای مسافرت‌های زمینی ۳۰۰ یورو و مسافرت‌های هوایی ۵۰۰ یورو اختصاص داده شده است. ارز مسافرتی در پشت گیت فرودگاه‌ها به مسافران تحویل داده خواهد شد.

رفت و برگشت دلار در مرز حساس؟

معامله‌گران صبح امروز مدعی بودند قیمت‌ها در بازار آزاد تا حدودی پایین‌ آمد اما ظهر امروز دوباره به نزدیک مرزهای روانی روز قبل برگشت.

نرخ دلار هرات ظهر امروز در مقایسه با روز قبل 200 تومان بالا رفت. در سلیمانیه نرخ دلار صبح امروز 600 تومان کاهش را ثبت کرد اما در ظهر امروز تقریبا 250 تومان پایین‌تر از روز قبل بود. 

نرخ حواله درهم اندکی افت کرد / نرخ برابری در مرز روانی

نرخ حواله درهم امارات نیز در ابتدای معاملات نقدی امروز در حول و حوش 200 تومان پایین آمد اما در ادامه معاملات نقدی فاصله قیمت امروز و دیروز کم شد و به 60 تومان رسید. نکته قابل توجه دیگر این بود که نرخ برابری درهم به دلار امروز یک کانال بالاتر از قیمت‌های هیجانی دیروز بود. 

ارز سهمیه‌ای حذف شد؟

برخی رسانه‌ها امروز خبر دادند که ارز سهمیه‌ای ۵ هزار یورویی حذف شده است. برای مثال، آنطور که روزنامه کیهان نوشته، یکی از تغییرات صورت‌گرفته در سیاست‌های جدید ارزی تغییر در سهمیه ارزی ۵۰۰۰ یورویی است. رسانه‌های دیگری هم نوشتند که اخبار واصله از بانک مرکزی گویای آن است که در بسته ارزی جدید، این سرفصل حذف شده است؛ بنابراین از این پس از سهمیه ۵۰۰۰ یورویی خبری نیست.

اظهارات جدید فرزین درباره دلار و بازار

محمدرضا فرزین - رئیس کل بانک مرکزی - امروز  در مراسم رونمایی از مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: در سال‌های گذشته بخش عمده‌ای از ارز حواله‌ای در سامانه نیما عرضه می‌شد.

وی افزود: در ۵۰ روز گذشته بیش از ۶.۵ میلیارد دلار ارز به واردات کالا تخصیص داده شد که نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته است.

طبق اظهارت فرزین، نرخ ارز نیمایی در سال جاری ۱۷ درصد رشد داشت، اما متاسفانه در قیمت‌ کالاها میزان رشد قیمت بیشتر بود و انتظارات تورمی و نرخ‌سازی‌ها نرخ اعلامی در بازار آزاد را بالا می‌برد؛ بنابراین باید مرکزی برای کشف نرخ واقعی و مرجع ایجاد می‌شد.

فرزین در ادامه گفت: مرکز مبادله چند جزء دارد که بخش اول آن تالار ارزی است. بخش عمده‌ای از ارزهای سامانه نیما مثل ارز فولادی‌ها و پتروشیمی‌ها و مواد غذایی در تالار اول و به روش کشف قیمت عرضه می‌شود. با این اقدام عرضه ارز بیشتر و با کیفیت می‌شود.

وی افزود: ما از لحاظ ذخایر ارزی، باتوجه به تراز مثبت تجاری، هیچ محدودیتی برای رفع نیازهای کشور نداریم. وارد بازار فردایی هم خواهیم شد تا نتوانند نرخ‌ها را دستکاری کنند. الان هم به صرافی‌ها بعدازظهر هر روز شبیه به ارز فردایی ارز می‌فروشیم. تمام تلاش ما تسلط بر منابع ارزی و تخصیص آن به نیازهای واقعی کشور است.

«فرزین» و «خاندوزی» برای ارز به مجلس می‌روند

در روزی که ناخدا وراد بازار شد، «احمد نادری» عضو هیأت رئیسه مجلس خبر داده که در جلسه امروز مجلس مقرر شد تا نشست فردا با وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی و احتمالاً معاون اول رئیس‌جمهور به منظور بررسی دقیق تحولات اخیر اقتصادی برگزار شود.

افت محدود قیمت طلا 18 عیار 

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا 18 عیار امروز طبق سایت اتحادیه طلا و ارز تا 2 میلیون و 344 هزارو 700 تومان بالا رفت. قیمت طلا روز قبل در سایت مذکور در محدوده 2 میلیون و 343 هزار و 800 تومان بسته شده بود.

قیمت سکه اصلاح شد

اگر افت قیمت در بازار طلا محدود بود اما در بازار سکه، فلز گران‌بهای داخلی ریزش قابل توجهی را ثبت کرد. سکه دیروز به یک قدمی کانال 30 میلیون تومان رسیده بود اما امروز در ابتدای کانال 29 میلیون تومان به فروش رسید. حتی تا کانال 28 میلیون تومان هم برگشت و پایین‌ترین قیمت آن طبق سایت اتحادیه طلا و ارز 28 میلیون و 993 تومان بود. 

سکه و طلا

توقف فروش ربع سکه در بورس / 300 هزار ربع سکه به مرکز مبادله می‌آید

یکی از خبرهای مهم در بازار سکه توقف فروش ربع سکه در بورس بود. با تصمیم بانک مرکزی فروش ربع سکه در بورس متوقف شد. بناست هقته آینده فروش ربع سکه در مرکز مبادله طلا و ارز از سر گرفته شود.

300 هزار قطعه ربع سکه در گام نخست در مرکز مبادله عرضه می‌شود که فرایند کشف قیمت نیز بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا خواهد بود.