به گزارش اکوایران، در بازار امروز چهارشنبه 27 اردیبهشت ماه، اکثر قیمت‌ها نزولی شد. نرخ دلار در تهران امروز یک کانال پایین آمد و در مقایسه با عصر دوشنبه هفته جاری در حول و حوش هزار تومان کاهش یافت. در هرات نیز اسکناس آمریکایی از مرز مقاومتی 51 هزار و 700 تومان به سمت مرز حمایتی 51 هزار و 150 تومان پایین آمد.

 سپر به سپر شدن نرخ دلار در تهران و هرات 

نکته مهم بازار امروز سپر به سپر شدن نرخ دلار در تهران و هرات بود. نرخ  حواله درهم  نیز امروز در مقایسه با دو روز قبل تقریبا 150 تومان کاهش را ثبت کرد. 

کف قیمت دلار  کجاست؟ 

فنی‌های بازار معتقدند تا قیمت دلار زیر سطح مقاومت 52 هزار تومان باشد نمی‌توان گفت 51 هزار و 200 تومان کف است و دلار می‌تواند برای کف‌زنی جدید تلاش کند. از نظر آن‌ها تا قیمت دلار به بالای مرز مقاومت 52 هزار و 200 تومان تثبیت نشود همچنان روند حرکت آن نزولی خواهد بود.

در شرایط فعلی برای تهران و هرات حمایت‌های 51 هزار و 200 و 50 هزار و 500 تومان مهم است، به عقیده تحلیلگران در صورتی که این مرز حمایتی از دست برود احتمال برگشت تا کف کانال 50 هزار تومان محتمل خواهد بود. از سوی دیگر برای اینکه دلار در مسیر صعود قرار بگیرد باید از مرز 52 هزار و 200 تومان عبور کند. 

سیگنال های برجامی به بازار دلار 

 فضای بازار را تقریبا اخبار برجامی پر کرده است. پولیتیکو روز گذشته به نقل از منابعی از کنگره درباره  برجام  مدعی شد که پیشرفت‌هایی حاصل شده و از جلسه بایدن با سناتورهای کنگره خبر داد.

همچنین گفته می‌شد جلسه توجیهی و محرمانه تیم دیپلماتیک بایدن برای سناتورها در مورد ایران هم در روز سه‌شنبه بود اما طبق خبرهای تکمیلی که در بازار دست به دست می‌شد، اعضای کنگره آمریکا به شدت با ادامه مذاکرات با ایران مخالف بوده‌اند و مانع ارسال پیام بایدن در روز گذشته به ایران شدند.

از طرفی هم ادعای پولیتیکو در حالی بود که رافائل گروسی در تازه‌ترین اظهارات خود گفته شانس احیای برجام در صورت عدم همکاری ایران و آژانس صفر است.

 از سوی دیگر  عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفتگو با مهر گفته با توجه به مجموعه پیام‌هایی که از سوی  آمریکا  و کشورهای اروپایی به ما رسیده است، احتمالاً به زودی مذاکرات احیای  برجام  از سر گرفته می‌شود. 

قیمت دلار و یورو در بازار رسمی

در سمت رسمی بازار هم ،  قیمت دلار در مرکز مبادله ارز و طلا تغییر نکرده است. قیمت دلار امروز چهارشنبه 27 اردیبهشت 1402 در مرکز مبادله ارز و طلای ایران بدون تغییر نسبت به روز گذشته، در سطح عدد 42 هزار و 352 تومان قرار دارد.

همچنین قیمت یورو در این مرکز رقم 46 هزار و 4 تومان  معامله شد  که نسبت به روز گذشته رشد محدودی را نشان می‌دهد و یک کانال بالاتر قرار گرفته است. قیمت درهم امارات نیز در سطح 11 هزار و 532 تومان اعلام شده است.

نرخ حواله دلار، حواله یورو و حواله درهم  نیز در این مرکز به ترتیب 38 هزار و 502 تومان، 41 هزار و 822 تومان و 10 هزار و 484 تومان درج شده است.

بازار طلای جهانی عصر دیروز در سراشیبی قرار گرفت.  قیمت اونس طلا  در نیمه اردیبهشت به سقف تاریخی ۲ هزار و ۸۰ دلار رسید اما به تدریج به سمت پله‌های ابتدای کانال ۲ هزار دلار پایین آمد.

ریزش همزمان قیمت طلا  و سکه 

بررسی‌ها نشان می‌دهد پس از آنکه داده‌های اقتصادی  آمریکا  و اظهارات تند مقامات  فدرال رزرو  باعث شد  کاهش نرخ بهره  به تعویق بیفتد،   قیمت طلا   روز سه‌شنبه به زیر ۲ هزار دلار رسید، در حالی که معامله‌گران چشم‌انداز مذاکرات برای سقف بدهی آمریکا را دنبال می‌کردند، عصر دیروز  طلای جهانی  در محدوده ۱۹۸۸ دلار به فروش رسید. 

در بازار  داخلی ایران هم  قیمت طلا  18 عیار امروز 65 هزار و 800 تومان ارزان شد و در محدوده 2 میلیونم و 523 هزار 600 تومان به فروش رسید.

 بازار سکه هم  امروز از دو جهت هدف حمله کاهشی ها قرار گرفت. به دنبال کاهش قیمت طلا و و دلار ،  قیمت سکه  نیز امروز ریزش کرد. سکه امامی که روز دوشنبه و سه شنبه در محدوده حمایتی 31 میلیون و 300 هزار تومان قرار داشت؛ در بازار امروز مرز یاد شده از دست رفت و سکه یک کانال پایین‌ آمد.

آن طور که سایت اتحادیه طلا و ارز اعلام کرده قیمت هر قطعه سکه امامی در بازار امروز 30 میلیون و 750 هزار تومان به فروش رسید.