پارکینگ طبقاتی هوشمند و صددرصد زیرسطحی پایتخت با حضور شهردار تهران و جمعی از مدیران شهری به بهره‌برداری رسید.پارکینگ امیرکبیر با هدف بهبود وضعیت معابر در مرکز شهر، با ظرفیت ۵۵۱ واحد و در مساحت ۲۰ هزار متر مربع راه اندازی شده که ۶ آسانسور هیدرولیکی و ۱ آسانسور کششی برای آن در نظر گرفته شده است؛ درب ورودی پارکینگ از جنوب خیابان شکوفه و درب خروجی از خیابان ۱۷ شهریور است.

سید مجتبی شفیعی، مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در حاشیه آیین افتتاح پارکینگ طبقاتی امیرکبیر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از مهمترین تاثیراتی که ایجاد پارکینگ های طبقاتی و حاشیه ای بر جریان ترافیک می‌گذارد، می توان به آزادسازی ظرفیت معابر اطراف آن اشاره کرد و به جای اینکه مردم از معابر اطراف برای پارکینگ استفاده‌ کنند، به راحتی می توانند از پارکینگ ایجاد شده برای این کار استفاده کنند و معابر روان‌تر شود؛ به ویژه اینکه این پارکینگ در مجاورت محدوده طرح ترافیک قرار دارد و افرادی که می خواهند وارد محدوده شوند به راحتی می توانند از این پارکینگ استفاده کنند.

وی در مورد ساخت پارکینگ های محله ای توضیح داد: ۱۶ نقطه در سطح شهر تهران برای این کار تعیین شده که ۴ نقطه آن شروع شده و ۴ نقطه در حال انعقاد قرارداد با پیمانکار و مابقی در حال مطالعه است که به تناسب ظرفیت مورد نیاز، کار احداث آن شروع می شود.

شفیعی در پاسخ به این پرسش که نیاز تهران به پارکینگ چه میزان است، عنوان کرد: عدد دقیقی در این باره نمی توان اعلام کرد، اما متناسب با منابع تامین شده از محل کسر پارکینگ که امسال حدود ۹۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده، سالی ۲ هزار و ۵۰۰ واحد پارکینگ از این محل تامین می کنیم و در کنار آن مشارکت با بخش خصوصی و سرمایه گذاری نیز در جای خود مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیرعامل سازمان حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران در پایان در خصوص بسته های تشویقی برای ورود سرمایه گذاران برای ساخت پارکینگ گفت: بر اساس مصوبات شورای شهر بسته ای تعریف شده و طرح توجیه اقتصادی آن مشخص شده که به تناسب کاربری های خدماتی و تجاری که داده می شود بخش خصوصی بتواند در ساخت پارکینگ مشارکت کند.

علیرضا زاکانی نیز در حاشیه آیین افتتاح پارکینگ طبقاتی امیرکبیر در جمع خبرنگاران گفت: تا کنون در شهر تهران ۱۵۰ پارکینگ ساخته شده و ساخت ۲هزار و ۵۰۰ فضای پارک دیگر نیز در دستور کار شهرداری تهران قراردارد.

وی افزود: در حال حاضر ۴ پروژه پارکینگ سازی به عقد قرارداد رسیده است و ۸ پروژه دیگر نیز در حال بررسی های کارشناسی است.

شهردار تهران ادامه داد: به زودی ساخت ۳ هزار مترمربع پارکینگ را در جنوب شهر در منطقه ۲۰ آغاز می کنیم که تحول بزرگی را در این محدوده ایجاد می کند.

شهردار پایتخت بیان کرد: در نظر داریم تا نهضت پارکینگ سازی را در شهر تهران ایجاد کنیم تا فضاهای شهری از وجود خودروهای پارک شده رها شوند. علاوه بر اینکه در حال سامان دهی پارک حاشیه ای هستیم و شهروندان می توانند بدون دغدغه به صورت هوشمند خودروهای خود را پارک کنند.

زاکانی با بیان اینکه در حوزه پارک هوشمند در حال تامین زیرساخت ها و طراحی های جدید هستیم، تاکید کرد: تمام این امکانات در یک اپلیکیشن زیست بومی جمع آوری می شود تا شهروندان بتوانند انتخاب کنند.

شهردار تهران در ادامه درباره انتشار نامه ای از سوی اعضای شورا درباره اعتراض نسبت به انتصابات گفت: تمام انتصابات در شهرداری تهران توسط کمیته ارزیابی انجام شده است. ماحصل این انتصابات این بود که ۹۷ درصد از کسانی که انتخاب شده از افرادی بودند که درون شهرداری بودند.

وی افزود: توجه به کانون ارزیابی به عنوان یک انتخاب دقیق و از طرفی دقت در استفاده از ظرفیت های درون شهرداری مساله ای را ایجاد کرد مبنی بر اینکه ما طبق قاعده ای که هر سال حکم یک ساله را مد نظر قراردادیم، شرایط جدیدی برای سال دوم شکل بگیرد و یک تغییرات حداقلی ایجاد شود.

زاکانی ادامه داد: به عنوان مثال شهرداران ۱۵ منطقه تثبیت و شهردار ۴ منطقه جابه جا شدند. شهردار ۳ منطقه تغییر کرد که ۲ نفر از درون شهرداری هستند و یک نفر شهردار یکی از کلانشهرها بود.

وی بیان کرد: ما از همه برای انتصابات پیشنهاد می گیریم به ویژه از شورای شهر و تمامی پیشنهادها در کانون انتصابات مورد ارزیابی قرار می گیرد و در نهایت انتخاب آخر انجام می شود.

شهردار تهران با اشاره به اینکه ما برای انتخاب شهرداران مناطق ۳۳ پارامتر در نظر گرفته بودیم، بیان کرد: با توجه به این تغییراتی که انجام شده ما از شهرداران جدید پروژه می خواهیم.

وی افزود: اکنون که در اواخر ماه هفتم سال هستیم ما از ۵۴۰ هزار تن آسفالت ریزی در تهران عبور کرده ایم. این درحالی است که در سال گذشته ۵۸۰ هزار تن آسفالت ریزی تا پایان سال انجام شده بود و امسال در مهرماه توانستیم از این مرز بگذریم.

زاکانی یادآور شد: پیش بینی می کنیم تا بهمن ماه کارخانه تولید آسفالت بزرگ مقیاس در تهران ایجاد کنیم تا به انداژه ظرفیت موجود امکان تولید آسفالت داشته باشد

شهردار تهران تاکید کرد: علاوه براینکه در نظر داریم تا در شرق تهران نیز کارخانه آسفالت احداث کنیم تا هزینه حمل و نقل بر شهرداری تهران تحمیل نشود.

وی افزود: یک تحول بزرگی در سطح ارائه خدمات در شهر تهران ایجاد شده است که مابه ازای همت عالی مدیران است.

زاکانی در پاسخ به این سوال که سطل زباله ها چه زمانی به سطح شهر باز می گردد، گفت؛ به زودی این کار انجام می شود. البته موضوع ساماندهی مخازن زباله نیز انجام می شود.

وی درباره پارکینگ طبقاتی امیرکبیر هم گفت: عملیات ساخت این پارکینگ از ۱۳ سال پیش شروع شده بود و با یک پیشرفت کمتر از ۷۰ درصد تحویل ما شد. طی ۸ ماه کار جدی ۳۰ درصد باقیمانده نیز به اتمام رسید تا امروز شاهد افتتاح آن در این نقطه پر نیاز شهر باشیم.

زاکانی در ادامه بیان کرد: این پارکینگ حدود ۲۰ هزار مترمربع زیر بنا دارد و اولین پارکینگ هوشمندی است که تاییدیه آتش نشانی را دارد. حتی پارکینگ های خصوصی نیز چنین قابلیتی ندارند. به طوری که هر بخشی از آن دچار حادثه شود بتوان آن را به صورت صد در صد مهار کرد و از سرایت آن به سایر بخش ها جلوگیری کرد.

شهردار تهران یادآور شد: حدود ۵۵۰ جای فضای پارک دارد و اولین پارکینگ زیر سطحی است که روی آن یک محیط عمومی شهری است و در بالای آن ساخت و سازی صورت نگرفته است.

وی تاکید کرد: امسال به جز این پارکینگ، ساخت ۲ هزار و ۵۰۰ فضای پارک دیگر را شروع کرده ایم که حدود هزار مورد آن قبل آغاز سال جدید در چند نقطه از شهر تحویل می شود. امیدواریم با این نهضت پارکینگ سازی بتوانیم بخشی از نیازهای شهر را جبران کنیم.

شهردار پایتخت در ادامه گفت: تهران به شدت نیازمند پارکینگ است و در حال حاضر در کنار خیابان های عمومی پارک خودرو صورت می گیرد و عملا سطحی از خیابان که متعلق به عموم مردم است اشغال می شود. باید بتوانیم با نهضت پارکینگ سازی در تهران فرصت های جدیدی خلق کنیم و شرایط خیابان ها و معابر اصلی مان را از پارک خوردو نجات دهیم چرا که هزینه سنگینی با ایجاد یک متر خیابان انجام می شود و وقتی بخش عمده ای از آن را در اختیار توقف خوردو قرار می‌دهیم، امکان بهره مندی عمومی را از شهروندان می گیریم.

زاکانی یادآور شد: با تمهیدی که صورت گرفته شده جایی که امکان احداث پارکینگ در خود بنا وجود دارد، در یک شعاع ۳۰۰ متری امکان ایجاد می کنیم تا هم گره از زندگی و کار مردم باز شود و هم کار شهر معطل عدم امکان تاسیس پارکینگ در یک ساختمان نماند.

عباس شعبانی هم در خصوص پروژه پارکینگ طبقاتی امیر کبیر گفت: عملیات ساخت پارکینگ طبقاتی امیرکبیر ۱۲ سال پیش آغاز شد و با ۷۰ درصد پیشرفت به ما تحویل داده شد.

وی افزود: در این دوره نیز با انجام ۸ ماه کار اجرایی عملیات ساخت آن به صددرصد رسید و در نهایت تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفت.

معاون شهردار تهران ادامه داد: باتوجه به اینکه مراحل پایانی کار از جنس نازک کاری است روند اجرایی آن سخت تر بود.

وی بیان کرد: سه پروژه دیگر از همین جنس در دست تکمیل است که شامل پارکینگ نیایش، پارکینگ مینابی و فرهنگ می شود که باید هرچه زودتر تعیین تکلیف شوند.

شعبانی یادآور شد: میزان پیشرفت این پارکینگ ها از ۱۰ درصد تا ۵۰ درصد است. البته میزان پیشرفت پارکینگ مینابی ۸۰ درصد است.

وی درباره رفع مشکلات زیرگذر امیرکبیر برای استفاده بهینه از این زیرساخت شهری توضیح داد: به عنوان اولین قدم در مسیر شرق به غرب بزرگراه امام علی(ع) به این پارکینگ یک ورودی ایجاد کرده ایم. با توجه به اینکه در طراحی اولیه این پارکینگ یک تونل به صورت دوقلو در نظر گرفته شده است و یک تونل از آن به بهره برداری رسیده، تونل موازی دیگر در این زیرگذر به طول ۱۰۰۰ متر مربع به زودی حفاری می شود تا این پروژه کامل شود.