جعفر شربیانی ،رئیس کمیته شهرسازی شورای شهر تهران نسبت به  تعارض رفتار شهردار تهران در اجرای مصوبه تخفیفات و استفساریه آن تذکر داد و گفت :‌ براساس مصوبه شورای شهر تهران پاداش خوش حسابی در پرداخت عوارض مشروط به پرداخت کل عوارض پروانه ساخت بود اما  اخیرا شهردار تهران طی بخشنامه ای دستوری را صادر کرده مبنی بر اینکه پرداخت کل یا بخشی از عوارض نیز شامل تخفیفات می شود، در این بخشنامه عنوان شده است که کلیه اعلام عوارض های شهرداری دارای اعتبار زمانی اعم از عوارض بخشی یا تمام عوارض صدور پروانه در صورت درخواست متقاضی جهت پرداخت نقدی مشمول جدول پاداش خوش حسابی مصوبه مورخ ۱۵ آبان ۱۴۰۱ می شود.

سخنگوی کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در ادامه گفت: علاوه بر این در خصوص کسری پارکینگ نیز با مصوبه شورای شهر مغایر است حتی در زمانی که تخفیفات در حد ۲۰ درصد بود، شامل کسری پارکینگ نمی شد.

وی افزود: به روشنی پیداست این بخشنامه، دستور شهردار و مصوبه شورای شهرداران نیز با مصوبه شورای شهر تهران کاملا مغایر است. بنده به عنوان عضو شورای شهر تهران و به عنوان رئیس کمیته شهرسازی شورای شهر به آثار و تبعات رانتی و فسادزای این بخشنامه تذکر می دهم.متاسفانه اخبار و شنیده های ناگواری از این تأییدیه و دست خطی را که از شهردار تهران گرفته اند، شنیده می شود.

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران یادآور شد: براساس جایگاه قانونی و نظارتی شورای شهر از شهردار شهر تهران می خواهم نسبت به ابطال این دستور غیر قانونی اقدام عاجل کند و گزارش آن را به شورای شهر تهران ارسال کند.

وی تاکید کرد: علاوه بر این توسط اعضای شورای شهر تهران چه به صورت شفاهی و چه به صورت کتبی بارها خواسته شده تا به سوالات ذیل پاسخ دقیق و مکتوب داده شود اول اینکه در دو مرحله قبلی پاداش خوش حسابی، دقیقا مشخص شود که این تخفیفات به چه کسانی داده شده است؟ به طور دقیق شهردار تهران باید مشخص کند که در هر منطقه و ناحیه چه میزان هم از نظر مقادیر و هم از نظر میزان، از تخفیف برخوردار شده اند.

شربیانی همچنین گفت: برآوردهای قبلی و هشدارهای برخی از اعضای شورای شهر تهران در زمان تصویب لایحه تخفیفات نشان می دهد که مقدار زیادی از این تخفیفات شامل حال تعداد اندکی آن هم در برخی از مناطق خاص شده است.

این در حالی است که معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در شورای شهر تهران ادعای رونق در ساخت و ساز تهران و بهره مندی لایه های مختلف متوسط و کم درآمد مناطق جنوبی تهران را مطرح کرده بود. سوال دوم این است چه میزان و درصد از تخفیفات شامل تراکم پایه، مازاد به تراکم پایه، حق تشرف، پیش آمادگی بالکن، درآمد حاصل از تغییر کاربری و ارزش بهینه از اجرای طرح جامع و تفصیلی شده است؟.

روشن شدن ارقام و میزان این موارد در معیار راستی آزمایی مدیران شهرسازی شهرداری تهران در این زمینه است که آیا این تخفیفات باعث رونق در ساخت و ساز در تهران شده است؟ یا این مساله پوشش ظاهری مساله بوده و این تخفیفات شامل مواردی شده است که یا در حال انجام عملیات ساختمانی و یا پایان آن بوده است و یا در بخش نظارت فنی بوده است؟.

هفته گذشته نیز مهدی عباسی با اشاره به تخفیف ۴۰ درصدی عوارض و عدم تعلق به فضای سبز، حذف پارکینگ و قطع اشجار گفت: شهردار مجری قوانین است و قرار نیست قانونی را برای خود تدوین و اجرا کند. اینکه این موارد نیز مشمول تخفیف شدند، تخلف است و از اختیارات آنها نبوده است یا باید از جیب خود به بیت المال بازگردانید یا کاری انجام دهید تا فرد این مبالغ را بازگرداند.

این هفته خزانه دار شورای شهر تهران درجریان ارائه گزارش 9 ماهه شهرداری تهران  گفت :‌ در بخش وصول عوارض شهرداری تهران از ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر ۴۵۴۷ میلیارد تومان درآمد داشته است که این به معنای آن است که در مجموع استفاده کنندگان از پاداش جایزه خوش حسابی مربوط به پرونده‌هایی با مبالغ بالا و چهار درصدی‌ها بوده‌اند و پرونده‌های با مبالغ زیر یک میلیارد تومان و ۹۶ درصدی‌ها کمترین بعد از اجرای مصوبه را به خود اختصاص داده‌اند.