به گزارش اکوایران، بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری، هم‌اکنون (پنجشنبه، 27 بهمن) ارتفاع برف در کوهرنگ ۲۱۷ سانتیمتر (دو متر و 17 سانتیمتر) است و فعالیت سامانه بارشی که از یکشنبه (۲۳ بهمن‌) به این استان وارد شد، همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری مهر از فرسودگی دستگاه‌های برف‌روب و مشکلات موجود در این منطقه خبر داده و نوشته با اینکه دستگاه‌های برف‌روبی از استان‌های همجوار برای کمک ارسال شده، اما باید اول به «خودروهای برف‌روب» کمک کرد؛ چراکه یا لاستیک‌ها ساییده شده، یا زنجیر چرخ ندارند، یا مشکل فنی دارند و مهم‌تر اینکه راننده‌ها به جاده‌های کوهرنگ آشنایی ندارند؛ در نتیجه بیشتر آنها در همان روزهای ابتدایی به مبداء برگشت داده شدند.

بارش سنگین برف گردنه‌ها و محورهای مواصلاتی را مسدود کرده است. بارش باران که از دیشب شروع شده کار را بسیار سخت‌تر کرده و سنگینی بیش از پیشِ سقف منازل را به همراه داشته و با توجه به فرسوده بودن بسیاری از ساختمان‌ها احتمال ریزش سقف منازل وجود دارد؛ هرچند که تا همین دیشب هم برای برخی شهروندان این مشکل رخ داده است. در حالی که بسیاری از راه‌های درون‌شهری و برون‌شهری در کوهرنگ و حوالی آن مسدود شده یا با تردد بسیار دشواری همراه است، مسئولان توصیه کرده‌اند که مردم تا حد امکان خانه‌های فرسوده و ناامن‌تر را ترک کنند.

نیاز جدی به آذوقه و وسایل گرمایشی

فرماندار کوهرنگ با اشاره به شرایط وخیم این منطقه گفته «با توجه به انسداد راه ارتباطی ۱۱۰ روستا برای ۲۰ هزار نفر جمعیت اهالی این روستاها به اقلام زیستی از جمله آرد و مواد غذایی و وسایل گرمایشی نیاز است.»

شهباز اکبری که در نشست ستاد مدیریت بحران استان چهارمحال و بختیاری صحبت می‌کرد، اعلام کرده که بارش سنگین برف راه ارتباطی ۲۳۵ روستا را در شهرستان مسدود کرده و تاکنون راه ارتباطی تعدادی از این روستا بازگشایی شده، اما همچنان راه ارتباطی ۱۱۰ روستا مسدود است.

به گفته وی، ارتفاع برف در شهر چلگرد - مرکز شهرستان کوهرنگ - به دو و نیم متر رسیده و در برخی نقاطِ مرتفع و بلند حتی به چهار متر می‌رسد؛ به طوری‌که ارتفاع برف در برخی نقاط، همسطح با پشت‌بام واحدهای مسکونی است.

فرماندار کوهرنگ از رهاسازی ۳۰۰ خودرو و اسکان اضطراری ۵۰ خانوار در این شهرستان خبر داده و گفته بارش برف منجر به تخریب برخی واحدهای مسکونی با بافت فرسوده شده است.

اکبری خاطرنشان کرد: طی روزهای اخیر قطعی برق در ۴۰ نقطه، قطعی آب در ۳۵ منطقه و قطعی شبکه مخابرات در دو بخش رخ داد که این مشکلات در حال حاضر برطرف شده است.

با توجه به اینکه چهار روز از آغاز بارش سنگین برف گذشته، آذوقه و وسایل ضروری مردم به پایان رسیده یا دست‌کم رو به اتمام است و همانطور که فرماندار این شهرستان هم تاکید کرده، مواد غذایی و سیستم گرمایشی و باز شدن راه‌های ارتباطی، مهمترین نیازهای این روزهای مردمی است که در آوار سفید برف محاصره و گرفتار شده‌اند و نیازمند اقدامات عاجل و اجرایی هستند و قاعدتا تماس‌های تلفنی مسئولان و تاکیداتشان بر لزوم رسیدگی، دردی از آنها دوا نمی‌کند.