مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای  شهر تهران در دویست و سی و پنجمین جلسه شورا در جریان بررسی لایحه تعیین بهای خدمات آرامستان بهشت زهرا (س) با بیان اینکه میزان افزایش پیشنهادی سازمان ۴۵ درصد و در برخی موارد بیشتر بود که ما در کمیسیون نپذیرفتیم، گفت: پیشنهاد ما افزایش ۳۸ درصدی بهای خدمات بود که البته این غیر از اقدامات اختیاری است که پیمانکاران ارائه می دهند و با ۴۵ درصد افزایش روبه رو است.

وی با بیان اینکه نرخ انتقال متوفیان از مراکز درمانی به بهشت زهرا (س) با وجود افزایش تورم و هزینه های استهلاک خودروها، ۲۶ درصد افزایش یافته است، تصریح کرد: هزینه های تمام شده بیش از این بود که آن را کاهش دادیم. نرخ انتقال از پزشکی قانونی به آرامستان ها نیز ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.

پیرهادی با اعلام اینکه خدمات نصب سنگ دائم به صورتی است که می توان از بهشت زهرا (س) و یا از فضایی دیگر تهیه شود، گفت: خدمات نصب سنگ و برگزاری مراسم نیز در جداول لحاظ شده که اختیاری است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای  شهر تهران تأکید کرد: هزینه روز دفن؛ به عبارتی دفن متوفی در روزی که جان خود را از دست می دهد، رایگان است و می تواند دو طبقه دیگر را رزرو نکند و هیچ هزینه ای نخواهد داشت.

مهدی چمران رئیس شورای  شهر تهران با بیان اینکه تلاش بر این بود میزان افزایش بیش از ۳۸ درصد نباشد، گفت: قبر رایگان وجود دارد و اگر خواستند طبقات دیگر را خریداری کنند هزینه آن را می پردازند و در غیر این صورت هزینه ای بابت قبر نخواهند پرداخت. البته هزینه هایی در دیگر بخش ها همچون انتقال با آمبولانس وجود دارد.

جعفر بندی شربیانی، عضو هیئت رئیسه شورا با اعلام اینکه مصاحبه ای از سوی مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) مبنی بر انتخاب سه فضا جهت تأسیس آرامستان های جدید منتشر شده است، تأکید کرد: این موضوع مهم است و جنبه های مختلفی از جمله مؤلفه های زیست محیطی و امنیتی دارد. این پیگیری قابل تقدیر است و عرض ما این است که اگر نقاط نهایی شده در مناطقی که فضای کافی دارد، پیش بینی شود.

وی ادامه داد: توافق نامه ۱۳ بندی بین شهرداری تهران و شهرستان ری به وجود آمده و سوال ما این است که کی و کجا این توافق نامه رعایت شده است؟ تقاضای ما این است که تصمیم گیری برای احداث آرامستان جدید در نقاط دیگر باشد و به نظر می رسد جنوب شهر و شهرستان ری از ابتدای دهه ۵۰ در این خصوص وظیفه خود را انجام داده اند.

مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا نیز با بیان اینکه ما موافق تحمیل هزینه های بالا برای خانواده های داغدار نیستیم، گفت: افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی از نظر بنده صلاح نیست. در تبصره چهارم نیز اجازه تخفیف داده ایم که مجوز خوبی است. به نظر می رسد باید محدوده ای مشخص شود تا تصمیمات مدیر نیز زیر سوال نرود و در چارچوب ضوابط درست عمل کند.

احمد صادقی رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورا با اعلام اینکه برای خرید آرامستان در سال ۱۴۰۳ این موضوع مورد تأکید قرار گرفت که جانمایی بر اساس مطالعات زیست محیطی و ترافیکی باشد، اظهار کرد: دوستان گفتند جانمایی قطعی شده اما باید در شورا لحاظ شود. باید با مردم صادق باشیم. این جانمایی در جنوب شرق است که عارضه ترافیکی سنگینی دارد و عوارض زیست محیطی نیز برای ساکنین منطقه ایجاد می کند.

وی اضافه کرد: بر اساس مصوبات، باید مطالعات زیست محیطی و ترافیکی به شورا ارائه شود و نباید بدون هماهنگی شورا اقدامی در این راستا صورت بگیرد.

مهدی اقراریان رئیس کمیته نظارت و حقوقی شورا با بیان اینکه جانمایی آرامستان پس از تصویب در شورا انجام شود، خاطرنشان کرد: در تبصره چهارم لحاظ شده که سازمان مجاز است به خانواده متوفیان به تشخیص خود تخفیف دهد. هرجا به تشخیص خود آمده زمینه رانت ایجاد شده است؛ لذا باید این تخفیف نیز بر اساس دستورالعمل باشد.

وی با اعلام اینکه تخفیف ها موضوع مالی به شمار می رود و باید گزارش آن به شورا ارسال شود، تصریح کرد: در خصوص تبصره هفتم حق انتفاع رایگان برای کارکنان رسمی و قراردادی اتفاق خوبی است و تقاضای ما این است که این موضوع نباید مشمول اعضای شورا شود بلکه مشمول کارکنان شورا باشد.

اقراریان تأکید کرد: بنده با گران سازی مخالفم و مسائل مربوط به درگذشت افراد نباید با این افزایش روبه رو شود.

ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه در برخی موارد الزامی بر افزایش ۳۸ درصدی ندارند، گفت: در مصوبه سال قبل جدولی برای تدفین و تغسیل داشتیم اما امسال هزینه این بخش سه برابر شده و به یک میلیون و ۲۰۰ تومان رسیده و حتما با مخالفت مواجه خواهد شد.

وی با اعلام اینکه این موضوع مطرح شده که پیش فروش قبر در بهشت زهرا(س) به اتمام رسیده و ظرفیت تکمیل شده است، اظهار کرد: این موضوع شبهه ایجاد می کند و باید در مورد آن توضیح داده شود.

نرجس سلیمانی رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا با بیان اینکه در ابتدا باید مسکن کارکنان تأمین شود و سپس به مسکن آخرت آنها پرداخت، گفت: دغدغه کارکنان در حال حاضر مسکن است.

حبیب کاشانی خزانه دار شورا با بیان اینکه نرخ خدمات این فضا با باغ پرندگان و برج میلاد متفاوت است، یادآور شد: ما متوجه شدیم که یک طبقه رایگان در اختیار قرار می گیرد و دو طبقه دیگر با رقم ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان به فروش می رسد. یک طبقه ای که بابت آن پول نمی گیرید برای طبقات دیگر دریافت می کنید. با هزینه های جانبی هزینه قبر برای افراد به ۸۰ تا ۹۰ میلیون تومان می رسد.

وی ادامه داد: باید مردم بدانند که نگاه ما خدمت رسانی است و نگاه درآمدی به سازمان بهشت زهرا نداشته ایم.

ناصر امانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا با بیان اینکه هزینه ها در آرامستان بهشت زهرا باید با ملاحظات انجام شود، اظهار کرد: افزایش قیمت ها باید بر اساس ضرورت صورت بگیرد. چراکه تمام شهروندان از این خدمت استفاده می کنند.

کاشانی با بیان اینکه قرار بود سازمان بهشت زهرا مبالغی را به خزانه بازگرداند، یادآور شد: بهشت زهرا ۵۰ سال سابقه فعالیت دارد. ما نمی خواهیم قبر را پیش فروش کنیم. این اتفاق سنگین است که افراد در سال قبل هفت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای خرید دو طبقه می پرداختند اما باید حالا ۴۰ میلیون تومان بپردازند.

پرویز سروری، نایب رئیس شورا با بیان اینکه ما هیچ توجیهی برای کاهش هزینه های بهشت زهرا نداریم، تصریح کرد: مدیرعامل سازمان می گوید که ظرفیت رو به اتمام است و هنوز فضایی جدیدی پیش بینی نکرده ایم و سیاستی را اتخاذ می کنیم که بر اساس آن در حالی که قبر داریم، در واقع نداریم. با قیمت سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان افراد قبر می خرند و ذخیره می کنند و با کمبود ظرفیت مواجه می شویم.

وی همچنین تصریح کرد: باید امکانی را فراهم کنیم که به داغ دیدگان فشار وارد نشود. می توانیم مبالغ را به صورت اقساطی دریافت کنیم. در برخی موارد ظاهر صحبت های ما خوب است اما از طرفی امکانی فراهم نمی کنیم خدمات مناسبی ارائه شود. باید ۴۰ میلیون تومان را بپذیریم و زمان پرداخت اقساط را سه ساله کنیم.

سید محمد آقامیری رئیس کمیته عمران شورا با بیان اینکه اگر سیاستی در نظر بگیریم که هرکسی بتواند قبر را ذخیره کند و ۲۰ تا ۳۰ سال باقی بماند، یادآور شد: امروز در روستاها قبر رایگان است و در هیچ یک از شهرها قبر رایگان نمی دهند. این بسیار خوب است که در بهشت زهرا قبر رایگان تحویل می دهند. باید ظرف سه ماه به خانواده متوفیان فرصت برای تعیین تکلیف داده شود و سپس فرصتی ۱۸ ماهه برای پرداخت نقد و اقساط در نظر گرفته شود.

در ادامه مهدی بابایی رئیس کمیته ایمنی شورا با بیان اینکه بنده با حداکثر افزایش بر اساس نرخ تورم موافقم، گفت: باید این ضرورت را ایجاد کنیم که سریعتر فضای جدید خریداری و تعیین تکلیف شود.

محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا هم با تأکید بر اینکه سال قبل تا لحظه آخر گفتیم که ردیف عمومی بودجه برای سازمان بهشت زهرا در نظر گرفته شود، گفت: ما می توانیم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان را بدهیم و تمام خدمات در بهشت زهرا رایگان ارائه شود.

وی افزود: باید فرصت چند ماهه به خانواده ها ارائه شود و پس از آن واگذاری به دیگر خانواده ها صورت بگیرد.

نرجس سلیمانی رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا با تأکید بر اینکه ای کاش در دهه کرامت افزایش قیمت مسکن زیر زمینی را به این اندازه در نظر نمی گرفتیم، گفت: در ناحیه یک و دو برای افزایش قیمت طبقه قبر پیش بینی شده و به نظر شاهد تراکم فروشی در مسکن زیرزمینی هستیم.

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه از سایر آرامستان ها نیز باید بازدید کنیم تا ببینیم وضع به چه شکل است، اظهار کرد: این پیشنهاد را دادیم که وجهی برای یک طبقه دریافت نشود. برخی افراد متمول هستند و برای سنگ قبر چند ده میلیون هزینه می کنند. با این وجود ما یک طبقه را رایگان اعلام کردیم.

محمد جواد تاجیک هم در جریان بررسی لایحه تعیین بهای خدمات آرامستان بهشت زهرا (س) با بیان اینکه ما گفته ایم ظرفیت پایان یافته منظور دفن روز است، اظهار کرد: ظرفیت بخشی که یک طبقه قبر رایگان به شهروندان ارائه می دهیم، رو به اتمام است اما در دیگر نواحی شاید تا ۷۰ سال دیگر نیز ظرفیت دفن داشته باشیم. آنچه ما را به اضطرار می رساند دفن در روز است که روزانه به ۵۰ مورد می رسد. از ۱۸۰ متوفی ۵۰ نفر در ناحیه دفن روز، دفن می شوند.

وی افزود: مطالعات آرامستان جدید صورت گرفته و نهایتا چهار نقطه پیشنهاد داده ایم و لایحه آن به زودی به شورا ارائه می شود. پیوست های فرهنگی، اجتماعی، زیست محیطی و ترافیکی لحاظ شده و قطعا با تصویب شورا جانمایی آرامستان جدید انجام می شود.

تاجیک با بیان اینکه در لحظه ای که افراد برای تخفیف مراجعه می کنند ما معیاری برای ارائه تخفیف نداریم، تصریح کرد: فرصتی برای سنجش این معیار وجود ندارد، لذا گفتیم که بر اساس تشخیصی که در آن زمان انجام می شود، تخفیف لحاظ شود.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) با بیان اینکه ما هیچ محدودیت برای پیش فروش قبر نداریم، یادآور شد: خانواده هایی هستند که علاقه و اصرار دارند که در قطعه ای که بستگان نزدیک خود را دفن کرده اند، قبر تهیه کنند و پیش فروش برای این بخش در نظر گرفته شده است.

وی با اعلام اینکه ما تجزیه و تحلیل برای موضوع یک طبقه رایگان و دو طبقه با هزینه انجام دادیم، خاطرنشان کرد: بسیاری از خانواده ها گفته اند که نمی خواهند دو طبقه دیگر را بخرند. اگر خانواده ای خواستند می توانند دو طبقه دیگر را بخرند و در غیر این صورت اجازه دهند که ما فرد دیگری را در دو طبقه بعدی دفن کنیم. عدد پیشنهادی ما در سایر قطعات ناحیه سه پیش از این مصوب شده است. برای هر طبقه ۲۰ میلیون تومان پیش بینی شده است.

تاجیک گفت: هر طبقه قبر در ناحیه سه ۱۵ میلیون تومان بود که به ۲۰ میلیون تومان رسیده است. هزینه سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان حذف شده است. ما مشکل کمبود قبر داریم و این شرایط را در نظر گرفتیم که یک طبقه رایگان باشد و دو طبقه دیگر را به خانواده های دیگر ارائه دهیم. ما به افراد به میزانی که برای دریافت طبقات دیگر فرصت می خواهند فرصت می دهیم.

تاجیک با بیان اینکه میانگین هزینه های خدمات در تهران از میانگین آرامستان های مراکز استان های کشور پایین تر است، یادآور شد: هر سال بهای خدمات ما بر اساس نرخ تورم نبوده و این موضوع هر سال باعث شده هزینه های ما بیشتر از درآمدها باشد. تا سال ۱۴۰۱ شهرداری برای خدمات عمومی از بودجه رقمی پرداخت می کرده اما در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ این هزینه حذف شده است.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) با اعلام اینکه بودجه تنها برای خدمات جدید در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: اگر بنا باشد تخفیف های جدید در نظر بگیریم باید منابع آن توسط شهرداری تأمین شود.

وی افزود: ۲۵ هزار پلاک قبر در دفن روز داریم که با احتساب سه قبر به ۷۵ هزار طبقه می رسد، اما تنها برای همان ۲۵ هزار قبر می توانیم تمرکز کنیم. امکان توسعه وجود ندارد و این موضوع ممنوع شده است.

تاجیک گفت: می توان رقم طبقات را ۱۵ میلیون تومان در نظر بگیریم و چند ماه فرصت دهیم تا وضعیت را تعیین تکلیف کنند.

 بر این اساس با ۱۰ رأی موافق اعضای شورای شهر تهران قیمت طبقه دوم و سوم قبر ۱۵ میلیون تومان تعیین شد و فرصت یک ساله برای تعیین تکلیف و تقسیط جهت خرید این طبقات به شهروندان داده شد.