به گزارش اکوایران ،پاسخ ها مشابه است . بخشی از اعضای شورای شهر تهران خبری از انتصابات شهردار ندارند . آنها هم همزمان با رسانه ای شدن انتصابات با مدیران جدید شهر آشنا می شوند .

ناصر امانی یکی از اعضای شورای شهر است که بارها از شهردار تهران درخواست کرده در انتصاباتش به بدنه شهرداری توجه کند . او می گوید :‌بارها گفته ام دیگر برای همه رسانه ها روشن است ما هم اطلاعی از انتصابات نداریم و همزمان با رسانه ای شدن در رسانه ها و فضای مجازی مطلع می شویم که مدیری تازه در شهرداری منصوب شده است .

او اشاره می کند به مذاکره ای که اعضا با شهردار در یکی از جلسات هم اندیشی داشته اند و در آن از شهردار درخواست کرده اند قبل از انتشار احکام سابقه افراد را به اعضا بدهند که دست کم بدانند چه کسانی با چه سابقه ای منصوب شده اند.

به جز ناصر امانی که به نظر می آید پس از تذکرهای پی در پی دیگر با این روند کنار آمده اما هنوز برخی از اعضای شورای شهر تهران به شفاف نبودن انتصابات در شهرداری انتقاد دارند . به نظر می رسد نتیجه هم اندیشی اعضای شورا ، شهردار و

رییس کانون  ارزیابی مدیران نتوانسته برخی از اعضای شورای شهر را به پاسخ هایشان برساند .  جعفرشربیانی عضو هیات رییسه شورای شهر تهران  که حدود یک ماه پیش 5 سوال از شهردار تهران درباره انتصابات مطرح کرده بود در تذکری دوباره خواهان پاسخ به سوالاتش درخصوص انتصابات در شهرداری شد  . او در متن تذکرش با اشاره به تذکر اولیه اش گفت :‌به شهردار تذکر دادم که شاخص ها و معیارهای انتخاب معاونین و شهرداران مناطق و مدیران ارشد و سازمان ها و شرکت ها به افکار عمومی اطلاع داده شود. همچنین اسامی و رزومه مشخصات تیم و کانون ارزیابی به افکار عمومی ارائه داده شود.

شربیانی ادامه داد: روشها و کانال های ارسال رزومه به افکار عمومی اطلاع داده شود. چه تعداد رزومه در اختیار شهردار تهران قرار گرفته و روش اولویت بندی آن ارائه شود. گفتگو و متن کانون با ارزیابی با افراد چگونه بوده است. بر  اساس نص صریح قانون بایستی بعد از گذشت مدتی از طرح سوال باید پاسخ تذکر بنده به صورت کتبی به من ابلاغ می شد اما تاکنون این اتفاق در عمل نیافتاده است.

وی ادامه داد: گزارشی از روند پاسخ‌گویی شهردار تهران به سمع و نظرتان میرسانم ؛ پاسخگویی آن ها در چارچوب زیر قابل توصیف است: ابتدا و یکی از اشکال ان پاسخ‌گویی و مراجعه واسطه‌گری برخی از اعضای شورا است که از طریق آنها پیام‌هایی برای بنده صادر شد. مراجعه دستیار شهردار تهران به بنده برای توضیحات بود که بنده در انجا به ایشان اعلام کردم سوالات من محتوایی و مبنایی و براساس افکار عمومی بود، سوالات من براساس آنچه ما به مردم قول داده‌ایم بوده است فلذا پاسخ های شما نیز براساس همین مبنا باید باشد.

شربیانی افزود: در راستای عملیاتی کردن آن تذکر همان سوالات را با تشریح جزئیات و تبدیل آن به جداول روشنی برای گرفتن آن اطلاعات و دادن آن به افکار عمومی از ایشان خواستار شدم که ایشان نیز وعده کردند به سرعت این پاسخ هارا جمع آوری کرده و برای من خواهند آورد، امری که تا به امروز اتفاق نیفتاده است.یعنی آنچه که ایشان به درستی صحت و اصالت آن تاکید کردند به همان هم تن ندادند و عملیاتی نکردند و تنها و تنها عکس العمل و پاسخ کوتاه و گذرای شفاهی در جلسه شورا توسط شهردار و غیر از این اساسا هیچ نوع پاسخی که وظیفه شهردار و شهرداری تهران بود برای من ارسال نشد.

این عضو شورای شهر تهران معتقد است با این روش پاسخ گویی نشان می دهد که  مشی و منطق شهرداری و دوستان پاسخ دادن به تذکرات و سوالات اعضا و به رسمیت شناختن نقش نظارتی آنها نیست و روشهایی چون گفت و گو در رسانه ها پیغام و تمایل به حل و فصل به روشهای غیرمتعارف را بر روش هایی چون پاسخ گویی در نزد افکار عمومی و روشن سازی افکار عمومی را ترجیح دادند. اگر دوستان شهرداری به آنچه که خروجی انتصابات خود می‌دانند اعتماد و اطمینان دارند و به درستی فرآیندهای خود باور دارند چه دلیلی می‌توان برای آن بر شمرد که اطلاعات مربوط به سوالاتی که بنده پرسیدم را به اعضای شورا و افکار عمومی ندهند. نقطه چالش و نقطه ضعف کجاست ؟

شربیانی به برخورد معاون  عمرانی شهردار تهران در صحن شورای شهر تهران هم اشاره کرد که با تندی درخواست تذکر به هیات رییسه کرد و از اعضای شورای شهر خواست که در جریانش سکوت کنند که باعث شد یکی از اعضای شورای شهر صحن شورا را ترک کند .

اوتاکید کرد: بررسی های من در چند دوره گذشته شورا نشان می دهد عملا در بسیاری از موارد ابزار نظارتی عضو و اعضاء شورا یعنی تذکر به دلایل مختلفی به محاق رفته و کارکرد خود را در طول زمان از دست داده است. ما در ابتدای دوره ششم قرار داریم اگر بناست نحوه برخورد با تذکرات و سوالات اعضا من جمله بنده در چنین فرآیندی و روشی اتفاق بیافتد قطع به یقین بدانید سوالات و تذکرات همه اعضا در طول زمان با همین سبک پاسخ داده خواهد شد.این سرنوشت یعنی بی توجهی و به رسمیت نشناختن و به حاشیه بردن و روندهایی که باعث هتک جایگاه شورا مانند آنچه معاون شهردار تهران در جلسه قبل در شورا بدان متوسل شد و در توییت شبانه خود آنرا تاکید و اصرار کرد نتیجه ای جز انفعال و بی اعتبار کردن شورای شهر تهران در افکار عمومی نخواهد داشت.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: بنده به عنوان یک عضو برای جلوگیری از تبدیل به شورای بی اثر و ضعیف مطالب را مطرح کردم. چرا که شورای ضعیف نمی تواند شورای مطالبه گر باشد و معتقدم که اگر جلوی این روند گرفته نشود ، در پاسخ به وعده هایمان به مردم شرمنده می شویم. لذا بنده به این روند مطالبه گری خود ادامه داده و تذکرم را به کرات و به توالی در نزد افکار عمومی و صحن شورا مطرح خواهم کرد تا شهرداری بر اساس سوالاتی که عرض کردم به افکار عمومی پاسخ دهد و قضاوت را به ایشان واگذار می کنم و از این روش قانونی عقب نشینی نخواهم کرد و انتظارم این است که رییس و اعضا شورا از باب نگرانی تنزل ذاتی و نظارتی شورا در ابتدای دوره پیگیر این مطالبه باشند. هرچند بنده و همکارانم به زودی به طرحی برای الزام شهرداری به پاسخ‌گویی در برابر تذکرات اعضا خواهیم پرداخت و تا آن روز این روند اصولی و آرام مطالبه گری را ادامه خواهم داد. به جز این عضو شورای شهر تهران  مهدی عباسی هم نسبت به  بی پاسخ ماندن تذکراتش تذکر داد و گفت :‌ما این تاخیر  را به حساب استقرار شهرداری در روزهای اول می گذاریم، به دلیل حجم کار هماهنگی ها سخت است، اما نباید مکاتبات بی پاسخ بماند.

وی با بیان اینکه ما به عنوان حق نمایندگی مان از سمت مردم تذکر می دهیم، گفت: طبیعی است که باید به تذکراتمان پاسخ داده شود، چرا که بر اساس پاسخی که به تذکرات می دهند برنامه ریزی می کنیم و امیدواریم مکاتبات در اسرع وقت پاسخ داده شود.