به گزارش اکوایران ، روزهای 5 شنبه ، شهردار تهران به همراه معاونانش در یکی از مناطق تهران حاضر می شود و بعد از بازدید از پروژه های آن منطقه با ساکنان آن منطقه تحت عنوان قرار خدمت به گفتگو می نشست . اما امروز شهردار برسر قرار خدمت حاضر نشد  وهمراه کابینه اش به دیدار ابراهیم رییسی، رییس جمهور رفت .

براساس خبر منتشر شده در سایت دولت ، سید ابراهیم رئیسی   در این دیدار ضمن ابراز ناخرسندی از وجود فقر، تبعیض و ناعدالتی در شهری مانند تهران، گفت: باید کاری کرد که تبعیض و ناعدالتی از جامعه بیرون رود و با تحقق عدالت اجتماعی شرایط برای نشاط اجتماعی مهیا شود.

او با تأکید بر اینکه جامعه نیازمند آرامش و نشاط اجتماعی است، گفت: در شهری همانند تهران که شاهد لایه‌های ظاهری و پنهان زندگی مردم هستیم، باید ظاهر و باطن شهر براساس سبک زندگی سالم باشد تا شهروندان نشاط اجتماعی داشته باشند.

رئیسی با انتقاد از  بین رفتن اصول معماری اسلامی و ایرانی در طراحی شهری شهرهای بزرگ کشور، گفته است که : ما در معماری ایرانی – اسلامی اصول و مبانی بسیار خوبی داریم، اما متأسفانه سال‌هاست کمتر از این معماری استفاده می‌شود.

رئیس جمهور با اشاره به معماری اصیل شهرری، گفت: در این منطقه شاهد وجود حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و در کنار آن مدرسه و بازار هستیم و این نشان می‌دهد در معماری ایرانی – اسلامی به معنویت، خرید و تجارت، تفریح و نشاط اجتماعی در کنار هم توجه شده است.

رئیسی با تأکید بر اینکه فضای سبز برای ساختن روح و روان انسان‌ها اهمیت دارد، گفت: متأسفانه به دلیل اینکه جریان سودجویی در کشور برای انتفاع، مسکن را تبدیل به کالا کرده، شاهد نابسامانی و سوداگری در این حوزه هستیم و باید این وضع نابسامان تغییر پیدا کند.

رئیس جمهور فعالیت شوراهای محلی را مهم توصیف کرد و گفت: محله‌محوری، اهمیت دادن به نقش مردم و محور قرار دادن مسجد، مدرسه و خانواده در محله، به حل مشکلات اجتماعی کمک می‌کند و حتی با اداره محلات توسط مردم می‌توان در توزیع عادلانه اقتصادی و شناخت فقرا و ناهنجاری‌ها نیز تصمیمات درستی گرفت.

 رئیسی بر فعال کردن محلات و کارکردهای اجتماعی شوراهای محلات تأکید کرد و بیان داشت: تعریفی از رابطه دولت با شهرداری در قوانین وجود دارد، اما این رابطه باید بازتعریف شود و ارتقا پیدا کند.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه شهرداری تهران، نماد شهرداری‌های کشور است، خاطر نشان کرد: در زمینه خدمات شهری طرحی تدوین شود که تعریف صحیح و هماهنگی از وظایف دستگاه‌ها نسبت به شهرداری ارائه کند.

رئیس جمهور درباره نقش هوشمندسازی خدمات در شهرداری تهران، گفت: هوشمندسازی و استفاده بهینه از خدمات الکترونیک می‌تواند در رفع مشکلات مردم به ویژه ترافیک کمک کند.

 رئیسی با تأکید بر اینکه باید از شهروندان تهرانی در مقابل خطرات ناشی از گسل‌ها و ناایمن بودن برخی ساختمان‌ها صیانت شود، گفت: باید از طریق نظام مهندسی، نظارت بر ساخت و سازهای شهر تهران با دقت بیشتری صورت گیرد.

رئیس جمهور گفت: باید نظام‌ مهندسی و شهرداری‌ به وظایف قانونی خود در مورد ساخت و سازها عمل کنند. وجود ساختمان‌های ناایمن همچون پلاسکو در تهران یکی از نگرانی‌های دولت است و دولت آمادگی دارد برای رفع مشکلات مردم تهران، با شهرداری تهران به صورت حداکثری همکاری کند.

به گزارش اکو ایران ، در این دیدار رییس جمهور قول همکاری به مدیران شهری برای حل چالش های پایتخت داده است ،این درحالی است که  سال هاست تهران از حمایت های دولتی محروم است و دولت یکی از بزرگ ترین بدهکاران مالی  به شهرداری تهران محسوب می شود.

دولت سالهاست به تعهدات خود در زمینه توسعه و نوسازی حمل و نقل عمومی عمل نکرده و زیر بار هزینه های پایتخت بودن تهران  هم نمی رود.

در این دیدار اعضای شورای شهر تهران حضور نداشتند و درحالی که در دوره گذشته در دیداری که شهردار و مدیرانش با حسن روحانی داشتند ، اعضای شورای شهر نیز آنها را همراهی می کردند .

ابراهیم رییسی و علیرضا زاکانی درانتخابات ریاست جمهوری 1400 رقبای انتخاباتی بودند که زاکانی به نفع رییسی کناره گیری کرد .