به گزارش اکوایران، قیمت دلار آمریکا که عصر روز گذشته روی 28 هزار و 180 تومان قرار داشت در شروع معاملات امروز روند صعودی را از سر گرفت و بالای مرز 28 هزار و 300 تومان ایستاد. قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات امروز 28 هزار و 330 تومان بود. قیمت دلار در ادامه قدری افت کرد و در پایان معاملات نیمه اول روز 28 هزار و 260 تومان قرار گرفت.

همراه با رشد ابتدای کار قیمت دلار، قیمت درهم نیز افزایش یافت و روی 7 هزار و 740 تومان ایستاد. با ضرب کردن قیمت درهم در نرخ تبدیل درهم به دلار (3.673) عدد 28 هزار و 429 تومان به دست می‌آمد. قیمت ابتدایی دلار آزاد و معادل درهمی آن حدود 100 تومان اختلاف داشتند که به مقادیر متعارف نزدیک بود.

گروسی هفته آینده به ایران می‌آید

در شبکه‌های اطلاع‌رسانی مربوط به مبادله ارز خبر سفر رئیس سازمان انرژی اتمی به ایران جلب توجه می‌کرد، بر این اساس گروسی در روز دوشنبه هفته آینده و یک هفته پیش از شروع دور جدید مذاکرات احیای برجام به ایران خواهد آمد و در روز سه‌شنبه با وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار خواهد کرد. آخرین موضعی که گروسی در سفر به ایالت متحده علیه ایران گرفته بود مثبت نبود و گزارشی از وال استریت ژورنال مدعی است که ایران تولید تجهیزات مربوط به سانتریفیوژهای پیشرفته را در سایت هسته‌ای کرج آغاز کرده است.

دلار بازار ارز

متغیرهای تاثیرگذار بر قیمت دلار

سفر گروسی، مواضعی که وی اتخاذ می‌کند، شروع دور جدید مذاکرات و سیگانال‌های ارسالی از آن، عرضه در بازار متشکل و سامانه نیما، آزاد شدن درآمدهای نفتی و دارایی‌های بلوکه شده، کسری بودجه دولت و مسئله تورم مهمترین متغیرهایی هستند که قیمت دلار در هفته‌ها و ماه‌های آتی را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

حباب قیمتی سکه رشد کرد

قیمت طلای جهانی روز گذشته رقم‌هایی بالای 1875 دلار را به ثبت رسانده بود، اما در نهایت روی 1850 دلار قرار گرفت. قیمت طلا در شروع معاملات امروز قدری رشد کرد و در ساعت 11 و 35 دقیقه صبح به وقت ایران روی 1857 دلار قرار گرفت. اثر رشد قیمت دلار و افت قیمت طلا نسبت به سطوح بالایی روز گذشته به نوعی همدیگر را خنثی کردند و قیمت سکه در شروع معاملات امروز تقریبا نسبت به عصر روز گذشته بدون تغییر بود. قیمت سکه امامی معاملات امروز را با قیمت 12 میلیون و 575 هزار تومان آغاز کرد و اندازه حباب قیمتی آن با احتساب قیمت 28 هزار و 270 تومان برای دلار 1.7 درصد به دست می‌آمد، اندازه حباب قیمتی سکه نسبت به روز گذشته رشد داشت، اما به طور کلی بزرگ نبود.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار قدری رشد کرد. گروسی هفته آینده به ایران می‌آید. مذاکرات دو هفته دیگه آغاز می‌شود. قیمت سکه در شروع معاملات امروز تغییر زیادی نداشت. حباب قیمتی دلار با مقیاس درهم متعارف بود.