به گزارش اکوایران، قیمت دلار آمریکا در هفته‌های اخیر نوسانات شدیدی را به ثبت رساند و روز گذشته تا 29 هزار و 300 تومان بالا رفت. روند صعودی قیمت دلار بالاخره صبح امروز متوقف شد، اما قیمت دلار در شروع معاملات امروز هنوز حدود 900 تومان از نرخ شنبه هفته گذشته بالاتر بود. قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات امروز با افت 70 تومانی نسبت به عصر دیروز روی 29 هزار و 80 تومان قرار گرفت، اما در ادامه رشد کرد و روی همان نرخ عصر روز گذشته ایستاد. قیمت دلار در پایان معاملات نیمه اول امروز 29 هزار و 150 تومان بود.

قیمت دلار و شوک عرضه‌ای بانک مرکزی

توقف روند صعودی قیمت دلار در شروع معاملات امروز در حالی اتفاق افتاد که عرضه دلار در بازار متشکل روز گذشته به صورت ناگهانی کاهش یافت. عرضه دلار در هفته‌های اخیر در سطوح بسیار بالایی قرار داشت و انتظارات فعالان بازار در آن سطوح عرضه شکل گرفته بود، دیروز حجم عرضه افت شدیدی داشت و در سطوحی قرار گرفت که حدودا در 4 ماه اخیر بی‌سابقه بود. کاهش عرضه می‌توانست به نوعی بر دیدگاه‌های فعالان بازار اثر گذاشته باشد و کمک کرده باشد تا انتظارات تعدیل شوند. (البته قیمت دلار در پایان معاملات نیمه اول امروز افت معناداری نسبت به عصر روز گذشته نداشت) در حالت تئوری تداوم عرضه بالا می‌توانست این تصور را به وجود آورد که بانک مرکزی انتظار رشد قیمت دلار را دارد و می‌خواهد جلوی آن را بگیرد، اما افت ناگهانی عرضه موجب شد این دیدگاه تغییر کند و این تصور شکل گیرد که بانک مرکزی خیلی هم نگران رشد قیمت دلار نیست. البته تئوری تغییر انتظارت در کوتاه مدت و به این سرعت شاید صحیح نباشد.

دلار بازار ارز

تغییر مهم دیگری که در بازار دلار اتفاق افتاد، وضع شرایط سختگیرانه‌تر برای تهیه دلار از صرافی ملی بود، اگر این سیاست کارا باشد می‌تواند به بازگرداندن تعادل به بازار کمک کند و سفته‌بازی و فعالیت‌های سوداگرانه را در بازار ارز کاهش دهد.

بازار دلار در انتظار شروع مذاکرات

فردا دور جدید مذاکرات احیای برجام شروع می‌شود و سیگنال‌های ارسالی از مذاکرات احتمالا بر روند قیمت دلار تاثیرگذار خواهد بود. نتیجه سفر گروسی به ایران چندان مثبت نبود و فعالان بازار منتظرند تا بازخورد سفر گروسی در مذاکرات احیای برجام را رصد کنند.

همراهی قیمت سکه با قیمت دلار

بازار طلای جهانی روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است و قیمت سکه امروز تحت تاثیر توقف روند صعودی قیمت دلار در شروع کار قدری به عقب بازگشت. قیمت سکه امامی در شروع معاملات امروز با افت 10 هزار تومانی نسبت به عصر روز گذشته روی 12 میلیون و 575 هزار تومان قرار گرفت و در ادامه تا 12 میلیون و 530 هزار تومان پایین آمد. البته قیمت دلار در ادامه به سمت بالا حرکت کرد و قیمت سکه نیز قدری رشد کرد.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار در شروع معاملات امروز نسبت به عصر روز گذشته قدری افت کرده بود، اما در ادامه دوباره بالا رفت و در همان حوالی عصر دیروز قرار گرفت. کاهش ناگهانی عرضه دلار متشکل در روز گذشته می‌توانست انتظارات فعالان بازار را تغییر داده باشد و وضع شرایط سختگیرانه‌تر برای تهیه دلار از صرافی ملی می‌تواند به بازگرداندن تعادل به بازار دلار کمک کند. قیمت سکه امامی نیز صبح امروز تحت تاثیر روند قیمتی دلار قرار داشت.