بر اساس نظرسنجی که بلومبرگ از ۴۴ اقتصاد دان در تاریخ ۱۵ تا ۲۰ ژوئن(24 تا 29 تیر) انجام داده احتمالا فدرال رزرو در این هفته نرخ بهره را حدود ۷۵ صدم درصد افزایش دهد که برای دو ماه متوالی نرخ بهره در مجموع حدود ۱.۵ درصد افزایش خواهد یافت.

 این اقدام شدیدترین اقدام انقباضی فدرال رزرو از سال ۱۹۸۰ است که نگرانی ها از افزایش بیکاری و رکود را در آمریکا تشدید کرده اکو ایران در این گزارش آخرین اخبار بلومبرگ در مورد رکود و بیکاری را بررسی میکند.

باب میشل کهنه کار معاملات اوراق قرضه و مدیر دارایی و سرمایه گذاری جی پی مورگان، احتمال بروز رکود در هجده ماه آتی اقتصاد آمریکا را ۷۵ درصد عنوان کرده است. 

او می گوید رویکرد انقباضی بانک های مرکزی در سراسر جهان برای مقابله با تورم باعث شده تا بانک ها نرخ های بهره را افزایش دهند، افزایش نرخ بهره  موجب شده که مردم به خرید اوراق قرضه روی بیاورند ولی قیمت گذاری اوراق قرضه نشان می دهد که مردم به درستی خود را برای افزایش نرخ بهره تا سطح ۳.۵ درصد تا پایان سال آماده کرده اند.

هفته قبل بازار سهام بهترین عملکرد خود در یک ماه گذشته را ثبت کرد ولی ارین براون مدیر سبدگردانی شرکت سرمایه گذاری دارایی  پاسفیک گفت که بازار سهام هنوز رکود سال آینده را در قیمت سهام لحاظ نکرده و احتمالا بازار سهام در سال آینده با رشد منفی رو به روست. 

با وجود اینکه بازار سهام در سال جاری حدود ۱۷ درصد کاهش یافته است ولی نتایج ناامید کننده شرکت های رسانه های اجتماعی و داده های اقتصادی ضعیف، ترس از رکود اقتصادی را تشدید می کند.

متیو لوزتی اقتصاد دان ارشد ایالات متحده در دویچه بانک می گوید نرخ بهره امروز ۱.۵ تا ۱.۷۵ درصد است و پیش بینی میشود تا سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۴ به ۴ تا ۴.۲۵ درصد برسد.  

 او ادعا می کند با افزایش نرخ بهره تا این سطح نرخ بیکاری که هم اکنون در وضعیت مطلوبی است به حدود ۵.۵ درصد افزایش می یابد.

بلومبرگ اکونومیکس نیز نرخ بیکاری در این چرخه انقباضی را ۵ درصد برآورد کرده است. 

آنا وانگ یک اقتصاد دان ارشد در آمریکا به بلومبرگ گفته حتی یک رکود سطحی  نرخ بیکاری را دو درصد افزایش می دهد و تا زمانیکه شواهد قطعی و قانع کننده از کاهش تورم مشاهده نشود آمریکا در رکود خواهد بود.

افزایش نگرانی ها از رشد بیکاری و تورم بالا موجب افزایش نگرانی قانون گذاران آمریکایی در آستانه انتخابات ماه نوامبر شده است.

 جمهوری خواهان درباره وضعیت تورم و احتمال تکانه های اقتصادی، دموکرات ها را سرزنش می کنند و دموکرات ها جنگ روسیه و طمع بعضی از سرمایه گذاران از جمله شرکت های نفتی را منشا تورم معرفی می کنند ولی تورم ۹.۱ درصدی ماه ژوئن نشان می دهد تورم مدت زیادی می تواند در محدوده بالا بماند و در این وضعیت  رشد بیکاری و بروز رکود موقعیت  دموکرات ها را در انتخابات پیش رو تهدید میکند. همین مسئله موجب شده تا دموکرات ها در مورد افزایش عواقب بیکاری به جروم پاول رییس فدرال رزرو هشدار دهند.

 اختیار کنترل سطح تورم و بیکاری در اختیار بانک مرکزی است و مقامات سیاسی غالبا از اظهار نظر در مورد عملکرد بانک مرکزی برای حفظ استقلال این نهاد خودداری می کردند ولی نگرانی از رشد بیکاری و پیشروی رکود باعث شده مقامات آمریکایی به دنبال سرزنش پاول باشند و عواقب رشد بیکاری را به او گوشزد کنند. 

 جمهوری خواهان بایدن را به خاطر زیاده روی در کمک های همه گیری زمان کرونا مقصر می دانند ولی گروهی هم عدم شفافیت و اقدام دیر فدرال رزرو را دلیل مشکلات به وجود آمده در اقتصاد می دانند.

 با این وجود گروهی از اقتصاد دانان نسبت به افزایش بیش از حد نرخ بهره هشدار داده اند آنها می گویند تورم بالا مشکل سراسری اقتصاد جهانی است و وضعیت آمریکا در کنترل تورم بدتر از سایر کشورها نیست،به همین دلیل   رویکرد سختگیرانه فدرال رزرو میتواند منجر به تشدید رکود و رشد بیکاری شود.