به گزارش اکوایران، بر اساس داده های تریدینگ اکانویکس، تولید ناخالص داخلی (GDP) عربستان سعودی در سه ماهه دوم سال 2022 نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل 11.80 درصد افزایش یافت. به عبارت دیگر رشد اقتصادی عربستان در این مقطع برابر با 11.8 درصد بوده که بیشترین سطح را حداقل در ده سال گذشته بوده است. 

عربستان سعودی بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت در جهان است و نفت 46 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. بخش خدمات 36 درصد از تولید ناخالص را تشکیل می‌دهد -شامل خدمات دولتی (13 درصد)، تجارت عمده و خرده‌فروشی و رستوران‌ها و هتل‌ها (8 درصد) و تأمین مالی، بیمه و املاک (7.9 درصد). سایر بخش‌ها عبارتند از: تولید (10 درصد)، ساخت‌و‌ساز و برق، توزیع گاز و آب (6 درصد) و کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری (2 درصد).

رشد اقتصادی

نقش بالای نفت در رشد اقتصادی عربستان

بررسی آمارهای اقتصادی این کشور نشان می دهد یکی از مهم ترین عوامل رشد اقتصادی عربستان می تواند به رشد بخش نفت تعلق داشته باشد. چرا که پس از آن که رشد اقتصادی بخش غیر نفتی عربستان در ابتدای 2021 به قله 11 درصدی خود رسید دوباره سیری نزولی پیدا کرده و در فصل اول سال 2022 برابر با 3.7 درصد ثبت شد. این شاخص در مقایسه با  فصل قبل خود هم 1.4 واحد درصد کمتر شد. درمقابل اما رشد تولید ناخالص داخلی در بخش نفتی رکوردهای بی سابقه ای را دراین مقاطع ثبت کرده که نشان می دهد ریشه رشد جی دی پی عربستان در افزایش درآمدزایی های نفتی این کشور وجود داشته است.

درهمین خصوص بررسی های آماری از رشد اقتصادی نفت در این کشور در فصل نخست امسال نشان می دهد تولید بخش نفت در فصل اول 2022 عربستان رشدی 20.4 درصدی نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته داشته که مانند GDP بالاترین رشد در یک دهه اخیر محسوب می شود.

در همین رابطه میزان تولید نفت عربستان در اولین فصل 2022 برابر با 10 میلیون و 646 هزار بشکه در روز بوده و ارزش صادرات نیز بالاترین میزان را در 5 سال اخیر داشته است. البته عامل دیگر نیز می تواند در اثر رشد قیمت نفت در بازار جهانی باشد که در اثر جنگ روسیه و اوکراین سطوح بالایی را تجربه کرد. موضوعی  که نقش بالایی را در رشد درآمدزایی این کشور داشته است.

این در حالی است که در بهترین حالت رشد اقتصادی ایران طبق پیش بینی بانک جهانی برابر با 3.8 درصد در سال جاری محاسبه شده و در برخی محاسبات  داخلی نیز بازه 5 تا 6 درصدی را داشته است.

به باور برخی کارشناسان رشد اقتصادی عربستان از میزان ثبت شده در بهترین حالت ایران 5 واحد درصد بیشتر ثبت شده است. این موضوع را برخی تحلیلگران در نتیجه افزایش تحریم ها در ایران می دانند که منجر به کاهش درآمدزایی نفتی ایران در این مدت شده است. اتفاقی که اقتصاد عربستان را به رشد دورقمی و رکورد ده ساله کشانده است.