اوپک به ماه ها تلاش دیپلماتیک جو بایدن با یکی از کوچکترین افزایش تولید نفت در تاریخ خود جواب داد.

این کارتل عرضه نفت سپتامبر را فقط صد هزار بشکه افزایش خواهد داد این میزان افزایش در حالی است که آمریکا برای افزایش عرضه نفت و کاهش قیمت ها تلاش زیادی کرده بود.اما اوپک سرعت عرضه را نسبت به ماه جولای و آگوست بسیار کمتر کرده است.  میزان افزایش ها برای ماه جولای و آگوست ۶۰۰ هزار بشکه در روز بود.

بایدن وقتی ماه قبل از عربستان به آمریکا بازگشت تقریبا مطمئن بود که سفر او موجب کاهش قیمت ها خواهد شد اما اوپک‌ پلاس در روز چهارشنبه فقط یک افزایش نمادین ارائه کرد و نشان داد که اختیاراتش برای کمک محدود است.

پس از برخورد آشتی جویانه بایدن با محمد بن سلمان، یکی از کمترین افزایش های اوپک و متحدانش در شش دهه گذشته رقم خورد. این مقدار یک هزارم تقاضای جهانی نفت است. اوپک و متحدانش در ادامه برای توضیح منطق خود اینگونه پاسخ دادند که ظرفیت مازادعرضه  در حدود دو میلیون بشکه نفت یا دو درصد تقاضای جهانی است و این ظرفیت تولید بسیار محدود باید با احتیاط زیادی در پاسخگویی به اختلالات شدید عرضه صورت بگیرد.

هلیما کرافت استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در بازار بعد از بیانیه اوپک گفت: تصمیم امروز اوپک این واقعیت را تغذیه می کند که مقدار کمی از ذخایر اوپک‌پلاس باقی مانده است.

مقامات آمریکایی اما گفتند که از تصمیم ماه سپتامبر اوپک راضی هستند  زیرا میزان افزایش عرضه اوپک در ماه جولای و آگوست بالا بوده است. بر اساس گزارش بلومبرگ، عربستان سعودی در ماه گذشته نزدیک به ۱۰.۷۸ میلیون بشکه نفت تولید کرده که در موارد نادری در گذشته تا این سطح تولید انجام شده است. 

آموس هوستاچین مشاور ارشد وزارت امور خارجه برای امنیت انرژی  در مصاحبه ای در واشنگتن گفت: ما به تعداد بشکه ها نگاه نمی کنیم بلکه ما اکنون در حال بررسی روند قیمتی نفت هستیم که ببینیم از سقف خود کاهش می یابد؟

باب مک نالی رییس گروه راپیدان انرژی  می گوید: این افزایش کمترین افزایش مقداری از سال ۱۹۸۶ است. خودداری از افزایش قابل توجه عرضه نفت توسط اوپک به سایر منافع اعضای اوپک مانند روابط با روسیه  کمک خواهد کرد.  

نمایندگان به طور خصوصی  گفتند: که  نیازی به جبران نفت روسیه نیست زیرا بازار این کشور تا کنون علیرغم تحریم ها قدرتمند باقی مانده‌است.

بعد از این نشست الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه به تلویزیون دولتی روسیه گفت ابهامات جدید بازار مانند سویه های جدید کرونا و محدودیت های عرضه نفت روسیه باید در نظر گرفته شوند به همین دلیل رویکرد امروز اوپک محتاطانه بوده است.

شکست سیاسی بایدن

منتقدان دولت میگویند که دولت نمی‌تواند از تلاش های خودش برای افزایش تولید نفت ادعای موفقیت بکند.

کوین کرامر سناتور جمهوری خواه از داکوتای شمالی گفت: رییس جمهور بایدن نصف دنیا را طی کرد تا از کشوری که زمانی منفور می نامید  برای نفت بیشتر التماس کند. او ادامه داد که این یک توهین است زیرا اگر او و دولتش درست مدیریت می کردند تولید داخلی افزایش یافته بود.

سفر بایدن به عربستان یک تغییر رویکرد بود زیرا او متعهد شده بود که پادشاهی عربستان را به خاطر قتل جمال خاشقچی، ستون نویس روزنامه واشنگتن مجازات کند ولی اختلال در تامین انرژی جهان به خاطر جنگ روسیه اهمیت همکاری های ریاض و آمریکا را برای او نمایان کرد‌.

روز سه‌شنبه ایالات متحده قرارداد  ۳.۰۵ میلیارد دلار تسلیحات و موشک پاتریوت به خاورمیانه را تصویب کرد. آیزالک بولستانکی می گوید  این تصمیم اوپک‌ ناراحت کننده و معادل سیلی ژئوپلتیکی است.‌