استان سیچوان چین بدترین خشکسالی نیم قرن گذشته را تجربه می کند، این مسئله باعث فعال شدن بالاترین واکنش اضطراری در این استان و قطع برق صنایع شده است و این شرایط بر مشکلات  تولیدکنندگان با تعطیلی کارخانه‌ها می‌افزاید. 

استان جنوب غربی در بیانیه‌ای اعلام کرد هوا به بالای ۴۰ درجه سلسیوس رسیده و بارندگی کم همراه با افزایش تقاضا برای تهویه مطبوع، باعث ایجاد شکاف در تأمین برق مصرفی شده است. در این وضعیت محدودیت‌های برقی برخی کاربران صنعتی از ۲۰ آگوست به ۲۵ آگوست افزایش یافت.      

اختلالات گسترده‌ای به خاطر گرمای بی سابقه در چین به وجود آمده، کارخانه‌های جیانگ سو و  چونگ‌کینگ با قطعی و خاموش شدن روشنایی در فضای باز اسکله شانگهای مواجه شده‌اند و هفته قبل ووهان به طور موقت نمایش نور رودخانه یانگ تسه را متوقف کرد.

خشکسالی و گرمای شدید هوا که ناشی از تغییرات آب و هوایی است از آریزونا تا راین را تحت تأثیر قرار داده و بحران جهانی برق و کاهش ذخایر مواد غذایی را برای کشورهایی که در حال مقابله با اثرات جنگ روسیه و اوکراین هستند، تشدید کرده است. 

قطع برق صنایع در کنار سیاست‌های کوید صفر،  بخش تولید را ویران می‌کند و گروه گلدمن ساکس در یادداشتی از سوی ترینا چن اعلام کرد تغییرات آب و هوایی و کاهش برق، بیشترین  خطر را برای عرضه برنج ، آلومینیوم و مواد باتری ایجاد می‌کند.   

البته انتظار می‌رود این دوره سهمیه بندی‌های انرژی نسبت به سال ۲۰۲۱ محدود تر شود. تامین برق مصرفی در سیچوان بیشتر از منابع آبی است ولی سیاست گذاران تولید زغال سنگ را افزایش داده اند‌ چون از هرج و مرج سال قبل درس گرفته‌اند.