به گزارش اکو ایران و به نقل از مرکز آمار، درصد تغییر متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب در آذر سال 1400 نسبت به ماه گذشته اعلام شده و طی آن سیب‌زمینی و هندوانه بالاترین رشدهای قیمتی، و هویج و فلفل دلمه ای بیشترین افت قیمت را تجربه کرده اند.

در ادامه به بررسی دلیل این افزایش ها و کاهش ها در ماه مذکور پرداخته می شود:

رکورد زنی سیب زمینی و هندوانه در پایان پاییز

قیمت سیب زمینی در این ماه در مقایسه با ماه قبل رشدی معادل با 24.2 درصد داشته، که بالاترین رشد ماهانه قیمت در آخرین ماه پاییز بوده است. بعد از سیب زمینی نیز هندوانه با 18.7 درصد در ماه آذر نسبت به ماه قبل بیشترین درصد رشد را ثبت کرده است.

در راستای علت افزایش در این بخش برخی تحلیل گران باور دارند دلیل این افزایش قیمت سیب زمینی در بُعد ماهانه، می تواند ریشه در صادرات این کالا داشته باشد. 

بنابر آنچه مشاهده می شود بطور معمول در فصل سرد، سیب زمینی به کشور های همسایه صادرات بیشتری دارد. این افزایش در صادرات سیب زمینی در ابتدای این فصل می تواند از جمله عوامل به هم خوردن تناسب در عرضه و تقاضا و افزایش قیمت این محصول کشاورزی داشته باشد. 

در بررسی قیمت هندوانه نیز می توان یکی از فرضیات را افزایش تقاضا در شب یلدا دانست.

تورم

رکوردهای افت قیمت آذر

آمار قیمت‌ها نشان می دهد در رشد ماهانه قیمت کالا های خوراکی، هویج فرنگی با کاهش 23.8 درصدی در ماه جاری نسبت به ماه قبل بیشترین درصد کاهش را در میان سایر کالاهای خوراکی داشته است. پس از هویج فرنگی کالای خوراکی فلفل دلمه ای نیز با 14.3 درصد کاهش در رتبه دوم کاهش درصد قیمت خوراکی ها در آذر امسال نسبت به ماه قبل قرار گرفته است.

این کاهش قیمت در هویج فرنگی ممکن است به علت این باشد که در ماه‌های گذشته به دلیل وجود شاعبه هایی در مورد اینکه هویج خاصیت درمانی در مقابل ویروس کرونا دارد، یک شوک مثبت تقاضایی به این محصول وارد شده باشد. اما حالا با کاهش همه گیری کرونا این تقاضای کاذب به نحوی یا از بین رفته و یا بسیار کاهش یافته است. 

اما در مورد کاهش درصد قیمت فلفل دلمه‌ای، گفته می شود یکی از مصارف عمده این خوراکی در حوزه صادرات است. سوالی  که وجود دارد این است که با وجود بازار برای صادرات و این که این محصول در این فصل به کشور های همسایه صادر می شود و تقاضا برای آن وجود دارد، چرا قیمت این محصول کاهش داشته است؟ 

برخی تحلیلگران این احتمال را می دهند که ممکن است کاهش قیمت در این محصول به دلیل افت در خرید های صادراتی رخ داده باشد. به عبارت دیگر تاجرانی که قصد صادرات این کالا را در دی ماه داشته اند از سم موجود در این کالا باخبر شده و انتظار مرجوع شدن این کالا در دی ماه را داشته اند. این رویداد موجب شده تا در نهایت تقاضای خود را برای این کالا کم کرده و در ادامه قیمت آن تقلیل پیدا کند.

 

بررسی افزایش قیمت ها با تورم نیز حائز اطلاعات مهمی است. با وجود تورم 1.7 درصدی در آذر سال جاری نسبت به ماه قبل، در میان 53 قلم کالای خوراکی مورد بررسی در مرکز آمار 27 کالای خوراکی درصد تغییر قیمتی بالاتری نسبت به نرخ تورم ماهانه آذر داشته اند.

در تحلیل سالانه نیز مشاهده می شود با توجه به آن که تورم نقطه ای در آذر امسال  35.2 درصد بوده، رشد سالانه قیمت کالاها نشان می دهد از میان اقلام مختلف کالایی مورد بررسی 33 کالا تغییر درصد قیمت بالاتری نسبت به تورم نقطه به نقطه آذر داشته اند. 

در ادامه بررسی نقطه ای کالاهای خوراکی مشاهده می شود، هندوانه با 119.7 درصد رشد در آذر امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشترین رشد را میان سایر کالا های خوراکی مورد بررسی داشته است و همچنین لیمو ترش با 0.7 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمترین درصد رشد را داشته است. 

تورم