به گزارش اکوایران؛ در گزارش منتشر شده از سوی روسیه به این نکته نیز اشاره شده که هفته گذشته شاهد پهلوگیرى و تخلیه یک محموله گندم از این کشور به وزن تقریبى ٢٧ هزار تن در بندر ام القصر عراق بودیم. این اولین محموله گندم از روسیه به عراق طى ٨ سال گذشته محسوب می شود که بخش خصوصى اقدام به واردات آن کرده است. افزایش قیمت غلات در دنیا از یک سو و روی آوردن دولت عراق به واردات گندم با کیفیت از سوی دیگر از جمله مواردی است که می توان گفت پای گندم روسیه را به عراق باز کرده است. پیش از این عراق بخشی از گندم مورد نیاز خود را از اوکراین وارد می کرد، اما جنگ اوکراین موجب شد تا واردات از این کشور با مشکلاتی همراه شود، مشکلی که پای روسیه را مجدد به بازار عراق باز کرد و موجب شد تا گمانه زنی‌ها به این سمت به رود که از این پس شاهد رقابت اقتصادی اوکراین و روسیه در عراق خواهیم بود.  

علاوه بر اوکراین قاچاق آرد و گندم به عراق از ایران طی سال‌های گذشته همواره رایج بوده که با توجه به اعمال طرح یارانه ای جدید می توان گفت تداوم قاچاق شاید چندان برای این کالای اساسی مقرون به صرفه نباشد.

افزایش عوارض صادراتی گندم روسیه

براساس خبر اعلام شده از وزارت کشاورزی روسیه، عوارض صادراتى براى تاریخ ٢٨ ام ماه جارى میلادى الى ١٠ ام ماه ژانویه و براساس دستورالعمل جدید افزایش قابل توجه‌ای خواهد داشت؛ با این شرایط عوارض صادرات گندم به ٤،١٦٠ روبل، جو به ٣،٤٢٠ روبل و در نهایت افزایش عوارض صادراتى ذرت به ٦٩٢ روبل خواهد رسید. پس از جنگ روسیه و اوکراین، روسیه عوارض گمرکی خود را به صورت هفتگی اعلام می کند تا به این طریق بتواند نظارت کامل بر بازار داشته باشد و کنترل قیمت را در اختیار خود داشته باشد. از سوی دیگر پس از شروع جنگ، روسیه به صورت هفتگی و بسته به میزان صادرات، مجوزها و میزان ذخایر استراژیک اقدام به اعلام عوارض صادراتی خود می کند. اما برای آخرین ماه میلادی و با توجه به تعطیلات برای ورود به سال جدید میلادی این کشور مدت زمان اعلام عوارض صادراتی را اینبار دو هفته در نظر گرفته است.