به گزارش اکوایران، در معاملات روز شنبه، 23 بهمن 1400، شاخص کل بورس تهران با کاهش 38 واحدی نسبت به روز چهارشنبه در رقم یک میلیون و 284 هزار واحد باقی ماند. در 90 دقیقه ابتدایی معاملات شاخص روند صعودی داشت اما در نیمه دوم معاملات شاخص بورس راه رفته را برگشت.

شاخص هم وزن بورس نیز با رشد 51 واحدی در سطح 326 هزار و 299 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 13 واحد پائین آمد و در سطح 17 هزار و 567 واحد قرار گرفت. 

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 176 نماد رشد قیمت داشتند که 126 نماد بورسی و 50 نماد فرابورسی بودند. همچنین 296 نماد کاهش قیمت داشتند که 209 نماد بورسی و 87 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 35 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 59 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

صعود معدنی‌ها

 امروز نماد فزر (پویا زرکان آق دره) که به تازگی در گروه معدنی‌ها عرضه شده در دومین روز معاملاتی به رشد ادامه داد. قیمت سهام اغلب نمادهای گروه‌ «استخراج کانه‌های فلزی» افزایش یافت و این گروه سبزترین گروه‌ بازار بود. فزر، کمنگنز، تجلی، کروی، ومعادن، کاما، کگل و کچاد از جمله نمادهای سبزپوش این گروه بودند.

گروه‌های «حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات» و «انبوه سازی، املاک و مستغلات» دیگر گروه‌هایی هستند که اغلب نمادهای آن‌ها سبزپوش شدند.

بورس

خروج نقدینگی حقیقی

امروز برای دهمین روز پی در پی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 264 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وبملت (بانک ملت) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 32 میلیارد تومان بود. پس از وبملت، نمادهای ومعادن (شرکت توسعه معادن و فلزات) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

نمادهای پیشران بازار سهام

امروز نمادهای «فولاد»، «وبملت» و «نوری» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند و «فارس»، «فملی» و «ومعادن» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «غصینو» و «اتکای» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «شراز»، «بپاس» و «وهور» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و خپارس و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فزر، تجلی و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

رشد ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 175 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 179 میلیارد تومان بود که 16 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز رشد کرد و با افزایش 14 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 444 میلیارد تومان رسید که 48 درصد از کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد. 

مازاد تقاضا در پایان معاملات 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز چهارشنبه 27 درصد افزایش یافت و 27 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 2 درصد رشد کرد و در رقم 190 میلیارد تومان ایستاد. 

بدین ترتیب معاملات روز شنبه با مازاد تقاضای 101 میلیارد تومانی بسته شد.

امروز نماد فزر (شرکت پویا زرکان آق دره) با صف‌ خرید 104 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فزر، نمادهای کویر (شرکت فولاد کویر) و خاهن (شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 21 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای غدشت (شرکت دشت مرغاب) و وسخراج (شرکت سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس