به گزارش اکوایران، در معاملات روز سه‌شنبه، سوم اسفند 1400، شاخص کل بورس تهران با افزایش 3 هزار و 211 واحدی نسبت به روز دوشنبه به رقم یک میلیون و 284 هزار و 801 واحد رسید. 

شاخص هم وزن بورس نیز با رشد 782واحدی در سطح 328 هزار و 663 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 15 واحد بالا آمد و در سطح 17 هزار و 528 واحد قرار گرفت. 

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 251 نماد رشد قیمت داشتند که 171 نماد بورسی و 80 نماد فرابورسی بودند. همچنین 205 نماد کاهش قیمت داشتند که 150 نماد بورسی و 55 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 51 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 41 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 202 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 41 میلیارد تومان بود. پس از فملی، نمادهای وشمال (شرکت سرمایه گذاری چشم انداز توسعه شمال) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

نمادهای پیشران بازار سهام

در روز سه‌شنبه قیمت سهام اغلب نمادهای پالایشی رشد قیمت داشتند و گروه‌‌ «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» سبزترین گروه‌‌‌ بازار بود. به نظر می‌رسد انتشار اخباری مبنی بر دور بودن توافق موجب رشد قیمت نمادهای کامودیتی شد. 

امروز نمادهای «فارس»، «شبندر» و «شپنا» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشتند و «جم»، «پارسان» و «وبملت» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «شاوان»، «مارون» و «اتکای» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فرابورس»، «تجلی» و «شرانل» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و وبملت و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فزر، تجلی و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 11 هزار و 51 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 6 هزار و 588 میلیارد تومان بود که 60 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز رشد کرد و با افزایش 3 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 538 میلیارد تومان رسید که 32 درصد از کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد. 

مازاد تقاضا در پایان معاملات 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز دوشنبه 40 درصد افزایش یافت و 35 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 55 درصد افت کرد و در رقم 137 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد غدام (شرکت خوراک دام پارس) با صف‌ خرید 11 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غدام، نمادهای شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و حپارسا (شرکت توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به نماد غدشت (شرکت دشت مرغاب) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 17 میلیارد تومانی داشت. پس از غدشت، نمادهای حفارس (شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس) و وپست (پست بانک ایران) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس