به گزارش اکوایران بازارهای سهام در ایالات متحده آمریکا، هفته منتهی به روز جمعه چهارم مارس را قرمزپوش به اتمام رساندند به نحوی که شاخص S&P500 با افت هفتگی 1.27 درصدی، شاخص داوجونز با کاهش 1.74 درصد و شاخص نزدک نیز با افت هفتگی 2.48 درصدی روبرو شد.

نگرانی‌های ژئوپلیتیک چشم انداز بازار سهام ایالات متحده را مخدوش کرده و این موضوع زمینه‌ساز افت ارزش در این بخش را فراهم کرده است. البته حمله روسیه به اوکراین باعث شده تا انتظار را برای تشدید سیاست‌های انقباض پولی از سوی فدرال رزرو تعدیل شود، با این وجود همچنان این جنگ سیگنالی کاهشی برای بازارهای مالی به همراه داشته است.

 تعدیل سیاست انقباضی از سوی فدرال رزرو

رشد مستمر تورم در ایالات متحده آمریکا ظرف ماه‌های اخیر باعث شده بود تا فدرال رزرو به سمت اخذ سیاست‌های انقباضی پیش برود و پیش‌بینی می‌شد نرخ بهره در ایالات متحده آمریکا در سال جاری 4 یا 5 مرتبه افزایش داشته باشد. اما بروز جنگ در اروپای شرقی باعث شده تا سرمایه‌گذاران امیدوار شوند تا فدرال رزرو، کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی نرخ بهره را افزایش دهد، چرا که شروع این جنگ و اعمال تحریم علیه روسیه می‌تواند تبعات اقتصادی را برای کشورهای مختلف دنیا به خصوص در حوزه بازارهای کالایی به همراه داشته باشد و این موضوع باعث می‌شود تا اخذ سیاست‌های سختگیرانه پولی با تردید روبرو شود.

براد نیومن، مدیر استراتژی بازار در الجر گفت: فعالان بازار سهام پیش‌بینی می‌کنند که فدرال رزرو سیاست‌های تهاجمی کمتری را در ماه مارس اخذ کند. در شرایط کنونی احتمال رشد قبال توجه نرخ بهره کاهش داشته و این پیش‌بینی‌ها به تقویت بازار سهام منجر شده است.

اگرچه ارزش شاخص بازارهای سهام در ایالات متحده آمریکا بازده منفی هفتگی را به ثبت رسانده اما ارزش این شاخص‌ها نسبت به ارزش آن در روز اول مارس که سقوط قابل ملاحظه داشت افزایشی بوده است. شاخص S&P500 در روز ابتدایی هفته یعنی اول مارس تا 4 هزار و 308 واحد عقب‌نشینی کرده بود که این شاخص توانست در روز پایانی هفته یعنی جمعه چهارم ماه مارس تا 4 هزار و 329 واحد صعود کند.

رشد تورم جهانی در کمین است

نیومن می‌گوید: تهاجم روسیه به اوکراین باعث می‌شود تا فدرال رزرو نتواند سیاست‌های انقباضی را با شدت مورد انتظار اعمال کند؛ اما تورم به‌عنوان مشکل فدرال رزور همچنان پابرجاست و این جنگ می‌تواند آن را تشدید نیز کند.

نگرانی‌های ژئوپلیتیکی قیمت نفت را افزایش داده است. این جنگ احتمال کند شدن رشد اقتصادی و افزایش تورم و بالا ماندن آن در بلندمدت را مطرح کرده است. در روز پااینی هفته ابتدایی ماه مارس قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا به بیش از 115 دلار در هر بشکه رسید که بیشترین نرخ فروش آن پس از سال 2008 بود؛ در این زمان بهای سایر محصولات از جمله گندم نیز افزایش داشته و رکوردهای چند ساله قمیتی را کسب کرده است.

در حال حاضر، افزایش بازدهی اوراق خزانه داری ایالات متحده، که برخلاف قیمت اوراق قرضه حرکت می‌کند، متوقف شده است. بازدهی اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری بیش از 50 واحد پایه افزایش یافت تا به 2.065 درصد رسید؛ اما پس از آن عقب‌نشینی داشت و تا 1.74 درصد افت را تجریه کرد.

کاهش رشد اقتصادی مانع رشد بازارهای مالی می‌شود

کیت لرنر، مدیر ارشد سرمایه گذاری Truist می گوید: جنگ میان روسیه و اوکراین تصویر اقتصاد جهانی را پیچیده می‌کند. با این وجود انتظار می‌رود که این جنگ از سرعت رشد اقتصادی در دنیا بکاهد که این موضوع سیگنالی منفی برای بازارهای مالی خواهد بود.

در این شرایط برخی سرمایه‌گذاران نسبت به نوسانات قیمتی در بازارهای سهام محتاط شده‌اند. سامیر سامانا، استراتژیست ارشد بازار جهانی در ولز، گفت: موسسه سرمایه‌گذاری ولز فارگو در پی آشفتگی اوکراین در حال ارزیابی مجدد قیمت دارایی‌هایی است که خریداری کرده است. وی ادامه می‌دهد:‌ما نمی خواهیم در زمانی که عدم قطعیت برای تصمیم‌گیری بسیار زیاد است واکنش بیش از حد نشان دهیم.

سامانا گفت: با توجه به استمرار تنش‌های ژئوپلیتیک هر گونه پیشرفت معنادار در بازارهای سهام دور از انتظار بوده و نمی‌توان به آن اطمینان کرد.