به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی حدود 5 هزار واحد افت کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز چهارشنبه 15 هزار و 359 واحد ریزش کرد و به سطح یک میلیون و 332 هزار و 943 واحد رسید. 

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 3 هزار و 589 واحد نسبت به روز چهارشنبه پائین آمد و در رقم 339 هزار و 100 واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس هم قرمزپوش شد و 87 واحد افت کرد و به رقم 18 هزار و 180 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 187 نماد رشد قیمت داشتند و 462 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 29 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 71 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

افزایش خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 708 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز کاری قبل 22 برابر بیشتر شده است. 

در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وبملت (بانک ملت) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 128 میلیارد تومان بود. پس از وبملت، نمادهای شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «فملی»، «شبندر» و «شستا» بیشترین تأثیر را در  افت شاخص کل داشتند. در مقابل نمادهای «شپدیس»، «کچاد» و «شیراز» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «شاوان»، «صبا» و «فرابورس» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «هرمز»، «دماوند» و «وهور» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خودرو و شتران در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فزر، تجلی و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

مازاد عرضه در پایان معاملات شنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز چهارشنبه 569 درصد افزایش یافت و 97 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 51 درصد افت کرد و در رقم 72 میلیارد تومان ایستاد. بدین ترتیب معاملات روز شنبه با مازاد عرضه‌ی 25 میلیارد تومانی بسته شد. 

امروز نماد کدما (شرکت معدنی دماوند) با صف‌ خرید 10 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از کدما، نمادهای ختراک (شرکت ریخته گری تراکتور سازی ایران) و خاهن (شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به نماد غدشت (شرکت دشت مرغاب) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 17 میلیارد تومانی داشت. پس از غدشت، نمادهای خساپا (شرکت سایپا) و فاسمین (شرکت کالسیمین) بیشترین صف فروش داشتند.

کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 513 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 268 میلیارد تومان بود که 17 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش 8 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 100 میلیارد تومان رسید. 

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 210 میلیارد تومان بود. 

پس از خودرو، وبملت بیشترین ارزش معاملات را داشت و شتران رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شپنا و شبندر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام خودرو با تعداد یک میلیارد و 5 میلیون و 308 هزار و 423 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وبملت تعلق داشت. دو نماد خساپا و شتران نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس