به گزارش اکوایران، واحدهای ذوب و پالایش مس در چین بر هزینه تبدیل کنسانتره به فلز مس در ماه‌های پیش‌رو اضافه می‌کنند. رویترز در گزارشی عنوان کرد در حالی که هزینه تبدیل هر تن کنسانتره مس به فلز تضفیه شده در 3 ماهه ابتدایی سال 2022 برابر 70 دلار یا 7 سنت بر هر پوند بوند، واحدهای ذوب مس در چین این نرخ را برای آوریل تا ژوئن 2022 به 80 دلار به‌ازای هر تن یا 8 سنت بر هر پوند افزایش دادند و به این ترتیب هزینه تبدیل کنسانتره به فلز مس تصفیه شده در چین رشدی 14.3 درصدی پیدا کرد.

معدنچیان و بازرگانان هزینه‌ای برای تبدیل کنسانتره به فلز تصفیه شده پرداخت می‌کنند که از آن با عنوان نسبت TC/RC یاد می‌شود. در شرایطی که میزان عرضه کنسانتره مس افزایش پیدا می‌کند، واحدهای ذوب و پالایش فرصتی در اختیار دارند که هزینه دستمزد تبدیل را افزایش دهند و دارندگان کنسانتره نیز چاره‌ای جز پذیرش این درخواست ندارد.

در چین که اقتصاد ترکیبی از اقتصاد بازار و نظارت قوی دولتی است، تعیین نرخ تبدیل کنسانتره به فلز پالایش شده براساس توافق طرفیت و نظارت دولت و به شکل دوره‌ای تعیین می‌شود و طرفین قرارداد باید تبدیل را با نرخی در محدوده‌ای قابل قبول نسبت به نرخ تعیین شده انجام دهند. درواقع این نرخ معیاری برای هزینه تبدیل در بازه زمانی تعیین شده مشخص می‌کند.

بازار در انتظار مازاد عرضه کنسانتره مس

ظرف 2 سال اخیر شیوع کرونا باعث شده بود تا اختلال در عرضه کنسانتره مس به وجود آید و این موضوع مانعی در مقابل افزایش هزینه تبدیل کنسانتره به فلز برای واحدهای ذوب و پالایش به وجود آورده بود. اما در شرایط کنونی اینگونه به نظر می‌رسد که بر حجم عرضه کنسانتره مس در بازار افزوده شده و در عین حال حمل و نقل دریایی نیز بهبود یافته و به این ترتیب رفع اختلال در بخش عرضه، اجازه افزایش هزینه تبدیل را به واحدهای ذوب داده است.

قبل از تعیین نرخ تبدیل کنسانتره به فلز پالایش شده در چین برای دوره 3 ماهه از آوریل تا ژوئن، وانگ رولین، تحلیلگر ارشد مس در گروه CRU خبر از افزایش عرضه کنسانتره جهانی مس و احتمال ایجاد مازاد در این بخش خبر داده بود و این موضوع را عاملی در جهت رشد هزینهTC/RCs  عنوان کرده بود.

تعطیلی واحد ذوب و پالایش مس در چینی به‌دلیل بدهی

داده‌های ارزیابی شده توسط موسسه Asian Metal حکایت از افزایش هزینه تبدیل در چین در روزهای پایانی ماه مارس به 84.5 دلار به ازای هر تن دارد. به این ترتیب هزینه تبدیل کنسانتره به فلز مس به بیشترین نرخ پس از فوریه سال 2019 رسیده است.

یکی از واحدهای بزرگ و اصلی ذوب مس در چین با بحران بدهی روبرو شده اسن. شرکت Yanggu Xiangguang در 25 مارس اعلام کرد که به دلیل قطع وام بانکی چاره‌ای جز نکول ندارد. این خبر نیز به رشد هزینه تبدیل کنسانتره به فلز مس به دلیل کمبود ظرفیت فعال واحدهای ذوب و پالایش مس در این کشور اضافه کرد.

این شرکت چینی سالانه حدود 1.5 تا 1.6 میلیون تن کنسانتره مس وارداتی را پالایش می‌کرد. بدهی در این شرکت باعث شده تا فعالیت آن متوقف شود و این موضوع نیز بر ایجاد مازاد کنسانتره در بازار چین دامن زده است.