به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی بیش از 10 هزار واحد افت کرد. پس از آن شاخص به سمت بالا تغییر جهت داد اما نتوانست بالاتر از سطح دیروز قرار بگیرد.

در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز چهارشنبه 5 هزار و 99 واحد ریزش کرد و به سطح یک میلیون و 458 هزار و 679 واحد رسید. 

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 728 واحد نسبت به روز چهارشنبه بالا آمد و در رقم 378 هزار و 76 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 38 واحد رشد کرد و به رقم 19 هزار و 889 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 256 نماد رشد قیمت داشتند و 232 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 52 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 47 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

سومین روز خروج پول حقیقی

امروز برای سومین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 209 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.  

در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وبملت  (بانک ملت) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 42 میلیارد تومان بود. پس از وبملت، نمادهای پالایش (صندوق پالایشی یکم) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار سهام

نمادهای «خودرو»، «فملی» و «وبملت» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در مقابل نمادهای «شبریز»، «وپارس» و «شبندر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «شاوان» و «وسپهر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «دماوند»، «هرمز» و «صبا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خگستر صدرنشین است و خودرو و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، آریا و تجلی پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

مازاد تقاضا در پایان معاملات شنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 71 درصد کاهش یافت و 22 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 33 درصد افت کرد و در رقم 285 میلیارد تومان ایستاد. بدین ترتیب معاملات روز شنبه با مازاد تقاضای 263 میلیارد تومانی بسته شد. 

امروز نماد خبهمن (شرکت بهمن) با صف‌ خرید 56  میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از خبهمن، نمادهای لوتوس (شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان) و کیمیا (شرکت معدنی کیمیای زنجان گستران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به نماد سصفها (شرکت سیمان اصفهان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 11 میلیارد تومانی داشت. پس از خودرو، نمادهای ولساپا (شرکت لیزینگ رایان سایپا) و کنور (شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبا نور) بیشترین صف فروش داشتند.

کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 8 هزار و 63 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 398 میلیارد تومان بود که 17 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 22 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 266 میلیارد تومان رسید.

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 502 میلیارد تومان بود. 

پس از خگستر، خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و خساپا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شپنا و شبندر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام خگستر با تعداد یک میلیارد و 297 میلیون و 745 هزار و 569 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد خپارس و وپارس نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس