به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در 25 دقیقه ابتدایی رو به پائین حرکت کرد. پس از آن روند شاخص صعودی شد و در 90 دقیقه پایانی صعود شاخص شتاب بیشتری گرفت.

در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز یکشنبه 2 هزار و 583 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 507 هزار و 301 واحد رسید. 

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 3 هزار و 112 واحد نسبت به روز یکشنبه بالا آمد و در رقم 405 هزار و 517 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 81 واحد رشد کرد و به رقم 20 هزار و 827 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 320 نماد رشد قیمت داشتند و 161 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 66 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 33 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

ورود پول حقیقی

امروز پس از 3 روز متوالی، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 56 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. دو گروه «استخراج کانه‌های فلزی» و «ساخت محصولات فلزی» بیشترین سهم را از ورود پول حقیقی داشتند. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام فزر (شرکت پویا زرکان آق دره) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 81 میلیارد تومان بود. پس از فزر، نمادهای فاراک (شرکت ماشین‌سازی اراک) و رمپنا (شرکت مپنا) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «فارس»، «تاپیکو» و «فولاد» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «وامید»، «پارسان» و «وغدیر» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «وسپهر»، «دماوند» و «سمگا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «آریا»، «زاگرس» و «بساما» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خگستر صدرنشین است و شستا و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فزر، آریا و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

امروز در میان گروه‌های بزرگ بازار، معدنی‌ها سبزترین گروه بودند و اغلب نمادهای گروه «استخراج کانه‌های فلزی» افزایش قیمت داشتند. 

مازاد تقاضا در پایان معاملات دوشنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 63 درصد کاهش یافت و 6.7 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 47 درصد رشد کرد و در رقم 410 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد فزر (شرکت پویا زرکان آق دره) با صف‌ خرید 45 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فزر، نمادهای فاراک (شرکت ماشین سازی اراک) و رمپنا (شرکت مپنا) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در پایان معاملات امروز 3 نماد صف فروش داشتند. نماد فلوله (شرکت لوله و ماشین سازی ایران) بیشترین صف فروش را داشت و پس از آن، نمادهای قزورین و کطبس بیشترین صف فروش را داشتند. 

کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 420 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 479 میلیارد تومان بود که 6 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش اندک 0.5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 316 میلیارد تومان رسید.

جدول معاملات

در معاملات امروز نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 254 میلیارد تومان بود. 

پس از خگستر، فزر بیشترین ارزش معاملات را داشت و خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد ورنا و خساپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 830 میلیون و 860 هزار و 261 سهم در صدر قرار گرفته است. خگستر در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد خساپا و فاراک نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس